برای مقابله با تغییرات جوی صورت می گیرد

بازگرداندن ماموت های منقرض شده به زندگی

بازگرداندن ماموت های منقرض شده به زندگی به گزارش این با من 10 هزار سال از انقراض ماموت های پشمالو می گذرد و دانشمندان طی یک پروژه بلند پروازانه قصد دارند این جانوران را بار دیگر به زندگی بازگردانند.


به گزارش این با من به نقل از ایسنا و به نقل از گاردین، بازگرداندن ماموت ها به حیات وحش بیشتر از یک دهه است که مورد بحث قرار گرفته اما در روز دوشنبه محققان اعلام نمودند که با کمک بودجه جدید میتوان این رویا را به حقیقت تبدیل کرد.
شرکت علوم زیستی و ژنتیک "Colossal" که توسط "بن لم" (Ben Lamm)، کارآفرین حوزه فناوری و نرم افزار و "جورج چرچ" (George Church)، استاد ژنتیک دانشگاه پزشکی هاروارد و از پیشگامان ویرایش ژن تاسیس شده بودجه ای ۱۵ میلیون دلاری برای این کار فراهم نموده است.
دانشمندان می خواهند با ایجاد جنین هایی در آزمایشگاه که دی ان ای ماموت را در خود دارد یک حیوان دورگه فیل-ماموت متولد کنند.
برای چنین کاری محققان باید ژنوم بقایای یک ماموت پشمالو را توالی یابی کنند. آنها سپس این ژنوم باستانی را با ژنوم فیل آسیایی مقایسه می کنند تا بخش هایی از دی ان ای که در ارتباط با مو و چربی های ماموت ها می شود و آنها را به منظور زندگی در آب و هوای سرد سازگار می کند، مشخص کنند. این ماده ژنتیک سپس به سلول های پوست فیل آسیایی که در معرض انقراض است منتقل می شود. آنها این سلول ها را به سلول های بنیادی متنوع تری که حاوی دی ان ای ماموت ها است تبدیل می کنند.
تخمک ساخته شده به جنین آزمایشگاهی تبدیل می شود و سپس در رحم مادر جایگزین یا رحم مصنوعی قرار می گیرد. اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود امید می رود که نخستین ماموت ها طی شش سال آینده متولد شوند.
"چرچ" به گاردین گفته است: هدف ما ایجاد فیل های مقاوم در مقابل سرما است که شبیه ماموت ها هستند و مانند آنها رفتار می کنند. ما نمی خواهیم کسی را فریب دهیم بلکه ما حیوانی می خواهیم که از نظر عملکرد مشابه ماموت ها باشد و بتواند در دماهای منفی ۴۰ درجه سانتی گراد به زندگی خود ادامه دهد و مانند فیل ها و ماموت ها درختان را سرنگون کند.
هدف این پروژه حفظ فیل های آسیایی با افزودن خصوصیت هایی است که آنها را در مقابل سرما حفظ می نماید تا این حیوانات بتوانند در مناطق وسیعی از قطب شمال به نام "استپ ماموت" (mammoth steppe) زندگی کنند. علاوه بر آن دانشمندان معتقدند انتقال گله های دورگه فیل و ماموت به این مناطق سبب بازسازی زیستگاه های تخریب شده می شود و به رفع بعضی از اثرات بحران جوی کمک می نماید. برای مثال با سرنگون کردن درختان میتوان به احیای مراتع کمک کرد.
با این وجود همه ی دانشمندان باور ندارند که ایجاد حیوانات مشابه ماموت بتواند به بازسازی این مناطق کمک نماید.
دکتر "ویکتوریا هریدج" (Victoria Herridge)، زیست شناس تکاملی از موزه تاریخ طبیعی می گوید: از نظر من استفاده از گله ای از ماموت ها برای بازسازی این مناطق ممکن نیست. برای انجام این آزمایش به صدها هزار ماموت نیاز است که مدت لازم برای تولد هرکدام ۲۲ ماه است و ۳۰ سال طول می کشد تا به بلوغ برسند.
"لم" می گوید: هدف ما تنها بازگرداندن ماموت ها نیست بلکه ما می خواهیم گله هایی با قابلیت زاد و ولد به وجود بیاوریم. این که فیل ها به زاد و ولد با این حیوانات دو رگه بپردازند یا خیر هنوز معلوم نیست.
"گرت فینیکس" (Gareth Phoenix)، استاد گیاه شناسی و تغییرات جهانی در دانشگاه "شفیلد" (Sheffield) می گوید: ما برای متوقف کردن تغییرات آب و هوایی باید نگاههای متفاوتی پیش بگیریم. این چالشی بزرگ در قطب شمال است چونکه در این مکان اکوسیستم های گوناگونی در شرایط محیطی متفاوت وجود دارد و بردن ماموت ها به این مناطق می تواند عواقب غیرقابل پیشبینی داشته باشد.
در قطب شمال وجود درختان و پوشش خزه ها برای حفاظت از خاک منجمد ضروریست و از بین بردن این پوشش چیزی نیست که ما می خواهیم.1400/06/23
22:09:20
5.0 / 5
213
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
این با من - انجام پروژه
inbaman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت این با من محفوظ است

این با من

انجام پروژه های شما