سفر میلیاردرها به فضا بلای جان محیط زیست!

سفر میلیاردرها به فضا بلای جان محیط زیست! به گزارش این با من مسابقه تجاری ارسال گردشگر به فضا میان ریچارد برانسون، بنیانگذار شرکت ویرجین گلکتیک و جف بزوس از بلواوریجین شدت گرفته است این درحالیست که سفر به فضا تبعات محیط زیستی زیادی به همراه دارد.


به گزارش این با من به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، ریچارد برانسون در روز ۱۱ ژوئیه( ۲۰ تیر) به لبه ی فضا رفت و بزوس هم به دنبال وی در روز ۲۰ ژوئیه( ۲۹ تیر) به فضا سفر کرد. باآنکه بزوس در این رقابت بازنده بود اما توانست ارتفاع بیشتری نسبت به برانسون طی نماید. سفر این میلیاردرها، فرصت سفر افراد ثروتمند به فضا را فراهم می آورد. اما این سفرهای تجاری چه پیامدهایی برای محیط زیست خواهند داشت؟
بزوس ادعا می کند که موشک های شرکت او نسبت به موشک ویرجین گلکتیک برای محیط زیست مناسب ترند و از این بابت به خود می بالد.
موتور موشک بلواوریجین که بزوس، برادرش و دو مسافر دیگر را به فضا برد از هیدروژن و اکسیژن مایع بعنوان سوخت استفاده می نماید.
موشک یونیتی شرکت ویرجین گلکتیک از ترکیب یک سوخت جامد مبتنی بر کربن، هیدروکسیل ترمینیتد پلی بوتادی ان(HTPB) و یک اکسیدکننده مایع به همراه نیتروز اکسید یا گاز خنده استفاده می نماید. موشک های چندبار مصرف شرکت اسپیس ایکس هم از اکسیژن مایع و نفت سفید استفاده می نمایند.
سوزاندن این مواد علاوه بر فراهم کردن انرژی مورد نیاز برای پرتاب موشک سبب انتشار گازهای گلخانه ای و آلاینده های هوا می شود.
موتور موشک بلواوریجین میزان زیادی بخار آب آزاد می کند در حالیکه موشک یونیتی و فالکون دی اکسید کربن، دوده و مقداری بخار آب آزاد می کنند.
اکسید کننده مبتنی بر نیتروژن موشک یونیتی سبب انتشار گاز اکسید نیتروژن هم می شود.
حدودا دو سوم آلودگی ها در لایه ی استراتوسفر در فاصله ی ۱۲ تا ۵۰ کیلومتری زمین و مزوسفر در فاصله ی ۵۰ تا ۸۵ کیلومتری آزاد می شود. این مواد می توانند برای حداقل ۲ تا ۳ سال در این لایه ها باقی بمانند. دمای بالای بوجود آمده هنگام پرتاب و ورود به جو هم سبب تبدیل نیتروژن پایدار هوا به اکسید نیتروژن می شود.
این گازها و ذرات اثرات منفی زیادی بر جو زمین می گذارند. نیتروژن اکسید و مواد شیمیایی بوجود آمده در لایه استراتوسفر سبب تبدیل گاز ازن به اکسیژن می شود و این لایه ی محافظ زمین را نابود می کند.
انتشار گاز دی اکسید کربن و دوده هایی که درون جو زمین به دام می افتند سبب گرم شدن کره ی زمین می شوند. علاوه بر آن این گازها می تواند به سرد شدن جو زمین هم کمک نماید. از بین رفتن لایه ازن سبب کاهش جذب نور و گرمای خورشید و سرد شدن لایه استراتوسفر می شود.
درک تأثیر کلی پرتاب موشک به فضا نیازمند مدل سازی های دقیق است و به همان اندازه درک توسعه صنعت گردشگری فضایی هم اهمیت دارد.
ویرجین گلکتیک پیشبینی می کند که سالانه ۴۰۰ پرتاب موشک داشته باشد و بلواوریجین و اسپیس ایکس هنوز برنامه های خویش را اعلام نکرده اند.
موشک ها هنگام پرتاب می توانند اکسید نیتروژنی معادل چهار تا ۱۰ برابر اکسید نیتروژن ساخته شده توسط بزرگ ترین نیروگاه حرارتی در انگلستان را در بازه ی زمانی مشابه تولید کنند.
برای همراه کردن تنظیم کننده های بین المللی با این صنعت نوپا و کنترل آلودگی بوجود آمده توسط آنها نیاز است که دانشمندان درک بهتری از اثرات سفر این میلیاردرها به فضا بر محیط زیست پیدا کنند.1400/05/06
08:23:07
5.0 / 5
191
تگهای خبر: شركت , مناسب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
این با من - انجام پروژه
inbaman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت این با من محفوظ است

این با من

انجام پروژه های شما