تشخیص تومور مغزی بوسیله آزمایش ادرار یا پلاسمای خون

تشخیص تومور مغزی بوسیله آزمایش ادرار یا پلاسمای خون به طور معمول دانشمندان برای تشخیص انواع مختلف از سرطان به آزمایشات خون روی می آورند. این آزمایشات، دی. ان. ای جهش یافته ای موسوم به cfDNA را شناسایی می کنند.


به گزارش این با من به نقل از ایسنا و به نقل از تی ان، به دلیل وجود سد خونی مغزی، تشخیص " cfDNA" در خون بسیار دشوار است. سد خونی مغزی خون را از مایع مغزی نخاعی (CSF) اطراف مغز و نخاع جدا می کند و بدین ترتیب از عبور " cfDNA" جلوگیری می کند.
واضح است که cfDNA را می توان در خون و دیگر مایعات بدن مانند ادرار در سطوح بسیار پایین یافت، اما چالش اصلی ایجاد آزمایش هایی حساس برای تشخیص این جهش های خاص است.
بتازگی دانشمندان "موسسه تحقیقات سرطان کمبریج انگلستان" با تهیه دو آزمایش برای تشخیص تومور مغزی بر این چالش غلبه کردند. این آزمایشات می تواند تومورهای گلیوما (نوعی تومور مغزی) را از ادرار یا پلاسمای خون بیمار بستری در بیمارستان تشخیص دهد.
دانشمندان بمنظور بررسی آزمایش خود آزمایشاتی را بر روی چند بیمار انجام دادند. در نهایت مشخص شد که این آزمایش با موفقیت cfDNA را در ۷ نمونه از ۸ نمونه مایع مغزی-نخاعی، ۱۰ نمونه از ۱۲ نمونه خون پلاسما و ۱۰ نمونه از ۱۶ نمونه ادرار تشخیص می دهد.
رویکرد دوم پژوهشگران شامل مشاهده الگوهای دیگر در cfDNA است که وجود تومور را نشان میدهد که طی آن پژوهشگران ۳۵ نمونه از بیماران مبتلا به گلیوما و ۲۷ فرد مبتلا به اختلالات مغزی خوش خیم و ۲۶ فرد سالم را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند.
نتایج نشان داد که این آزمایش با موفقیت قطعات cfDNA را در نمونه های خون و ادرار تشخیص می دهد. در ادامه پژوهشگران داده ها را در الگوریتم یادگیری ماشین قرار دادند تا فرق بین نمونه ادرار افراد مبتلا به گلیوما و افراد سالم را بررسی نمایند.
دانشمندان اظهار داشتند آزمایشات آنها می تواند بین مراحل اسکن ام آر ای مورد استفاده قرار گیرد و در نهایت می تواند تومور مغزی درحال بازگشت را زودتر تشخیص دهد.
انتظار می رود در آینده این آزمایشات توسط پزشکان برای نظارت بر بیماران در معرض خطر تومورهای مغزی مورد استفاده قرار گیرد.1400/05/03
23:16:43
5.0 / 5
243
تگهای خبر: پژوهش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
این با من - انجام پروژه
inbaman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت این با من محفوظ است

این با من

انجام پروژه های شما