رییس پژوهشگاه اقیانوس شناسی مطرح كرد

اختصاص یك دهه به نام علوم اقیانوس ها

اختصاص یك دهه به نام علوم اقیانوس ها به گزارش این با من رئیس پژوهشگاه اقیانوس شناسی و علوم جوی ایران را چهل و هفتمین کشور دنیا در دسترسی به سواحل توصیف کرد و اظهار داشت: رتبه ایران در علوم اقیانوسی 24 و 25 است، ولی اطلاعات ما از دریاها کم است؛ بدین جهت تلاش داریم تا دانش جامعه را نسبت به آب های کشور ارتقاء دهیم.


به گزارش این با من به نقل از ایسنا، بهروز ابطحی امروز در وبینار دانش دریاها و اقیانوس ها، ایران را یک کشور دریایی توصیف کرد و اضافه کرد: مساحت کل سواحل ایران ۵۹۰۰ کیلومتر در شمال و جنوب است و بر این اساس ایران در بین ۲۱۰ کشور ساحلی، چهل و هفتمین کشور دنیا از نظر میزان امتداد سواحل است.
وی با اعلان اینکه ایران در یک چهارم اول کشورهای دنیا از نظر دسترسی به سواحل قرار دارد، اظهار نمود: سواحل ایران از نظر جغرافیایی اهمیت بالایی دارند و این در حالیست که اطلاعات ما از دریاها کم است؛ بدین جهت تلاش داریم تا دانش جامعه را نسبت به آب های کشور ارتقاء دهیم.
ابطحی با اعلان اینکه بخش اعظمی از سطح کره زمین که ۷۲ درصد می شود، توسط آب ها پوشانده شده است، افزود: ۱۰ درصد از جمعیت جهان در مناطق با ارتفاع حدود ۱۰ متری از سطح دریاها زندگی می کنند و ۴۰ درصد از جمعیت کره زمین در ۱۰۰ کیلومتری سواحل سکنی گزیدند و این امر نشان از اهمیت و نقش سواحل در زندگی بشر دارد.
رئیس پژوهشگاه اقیانوس شناسی و علوم جوی، با تاکید بر این که در آینده با افزایش جمعیت جهان بر جمعیت ساحل نشینان افزوده خواهد شد، تصریح کرد: دریا بر تغذیه، سلامت و بهداشت به سبب مصرف بشر از آبزیان و پیش گیری از بیماریها موثر است، ضمن آنکه اقتصاد جهان وابسته به دریا است، به شکلی که گردش مالی ناشی از دریا ۳ تا ۶ تریلیون دلار برآورد شده است که رقم بالایی شمرده می شود.
وی ایجاد ۲۶۰ میلیون شغل از دریا را از دیگر اثرات اقتصادی دریا بر زندگی مردم نام برد و اشاره کرد: دریا منبع ثروت قابل استحصال است، به شرطی که آنرا درست شناسایی نماییم و از این جهت است که سازمان ملل از ۲۰۲۱ تا ۲۰۳۰ را "دهه جهانی علوم اقیانوس شناسی برای توسعه پایدار" نامگذاری کرده است.
ابطحی هدف از این نامگذاری را برنامه ریزی کشورها برای برداشت صحیح از محیط های دریایی ذکر کرد و اظهار داشت: برای بهره برداری صحیح از محیط دریایی باید آنرا به درستی بشناسیم و این در حالیست که ۹۹ درصد از اکوسیستم ‎های مرده دریایی شناسایی نشدند و تعداد افرادی که به اعماق اقیانوس ها رفتند، اندک هستند.
وی با تاکید بر این که بیش از یک میلیون گونه اقیانوسی ناشناخته باقی ماندند، اظهار نمود: علاوه بر آن تنها ۵ درصد از بستر اقیانوس ها نقشه برداری دقیق شدند و بخشی زیادی از اقیانوس ها در تاریکی مطلق قرار دارند. بدین سبب دانش بشر از اقیانوس ها اندک است.
رئیس پژوهشگاه اقیانوس شناسی "بیوتکنولوژی دریایی"، "آبزی پروری در دریا"، "توریسم و اکوتوریسم دریایی"، "انرژی های تجدیدپذیر و "استفاده از مواد معدنی در بستر دریا" را ۵ مسیر فناوری و اقتصادی توسعه پایدار دریایی نام برد و تصریح کرد: در ایران در این ۵ مسیر کارهایی صورت گرفته است، به گونه ‎ای که موفقیت ایران در حوزه علوم دریایی از مهندسی سواحل تا فیزیک و شیمی دریا روند رو به رشدی دارد و در رتبه های ۲۴ و ۲۵ جهانی قرار گرفته است.
وی با اشاره به وضعیت خلیج فارس و دریای عمان با تاکید بر این که در خلیج فارس بیش از ۹۰۰ گونه ماهی وجود دارد، اضافه کرد: تعدادی از ماهیان این حوضه آبریز مانند راشگو، حلوا سفید و سنگسر ارزش اقتصادی دارند. با توجه به این تنوع زیستی به سبب وجود آلودگی ها و صید بی رویه، درحال کاهش این ذخایر زیستی هستیم و این مشکلی است که نه فقط در ایران، بلکه در کل جهان وجود دارد.
ابطحی، افزایش قیمت ماهی را به سبب کاهش این ذخایر زیستی دانست و افزود: بدین جهت در دنیا پرورش ماهی در محیط دریا مطرح گردیده است تا با پرورش مصنوعی ماهی در محیط های دریایی، از اینگونه های آبزی محافظت گردد.
این محقق حوزه اقیانوس شناسی، آلودگی های نفتی، ورود فاضلاب به محیط های دریایی، رسوبگذاری غیر عادی در محیط‎های دریایی، ورود گونه های مهاجم به سبب تغییر اقلیم و افزایش فعالیت کشتیرانی، اسیدی شدن محیط دریاها و آلودگی تشعشعات هسته ای را از معضلات و آلودگی های محیط های آبی نام برد و اضافه کرد: بخش دیگر از این آلودگی ها مربوط به پلاستیک ها و میکروپلاستیک ها می شود، به شکلی که حتی در بدن زئوپلانکتون ها بقایای میکرو پلاستیک ها مشاهده شده که سبب مرگ آنها شده بود.
منبع:

1400/03/09
21:02:54
5.0 / 5
970
تگهای خبر: اطلاعات , پژوهش , فناوری , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
این با من - انجام پروژه
inbaman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت این با من محفوظ است

این با من

انجام پروژه های شما