نشر یك مرجع علمی برای مدیریت كووید ۱۹ در كشور

نشر یك مرجع علمی برای مدیریت كووید ۱۹ در كشور کتاب ˮمدیریت جامع خطر، رخدادهای بیولوژیک در سیستم سلامت با تاکید بر کووید ۱۹ ˮ، توسط رصدخانه اجتماعی کووید ۱۹ تالیف و با حضور معاون اول رئیس جمهوری و وزیر بهداشت مورد رونمایی قرار گرفت.


به گزارش این با من به نقل از ایسنا، دکتر حمیدرضا خانکه، رئیس دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی و رئیس رصدخانه اجتماعی کووید ۱۹ درباره این کتاب اظهار داشت: یکی از وظایف رصدخانه اجتماعی کووید ۱۹، تولید محتوای علمی با استفاده از دانش روز، بمنظور آموزش متخصصان و یکسان کردن عملکرد آنان در پاسخ به بیماری کووید ۱۹ است و در این راستا، کتاب "مدیریت جامع خطر، رخدادهای بیولوژیک در نظام سلامت با تکیه بر کووید ۱۹ " تالیف و انتشار یافته است.
خانکه اضافه کرد: وزیر بهداشت اواخر اسفندماه گذشته، مسئولیت تشکیل رصدخانه اجتماعی کووید ۱۹ را به دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی سپرد تا ضمن بررسی تأثیر عوامل اجتماعی بر مبتلا شدن و مرگ و میر ناشی از کرونا و تأثیر کرونا بر مؤلفه های اجتماعی، با تولید شواهد علمی، تصمیم گیری برای مداخلات ملی، تسهیل شود.
وی اظهار داشت: با عنایت به وظیفه " تولید محتوای علمی با استفاده از دانش روز"، رصدخانه با جلب حمایت ۳۰ تن از متخصصان داخل کشور، مبادرت به تالیف کتاب " مدیریت جامع خطر، رخدادهای بیولوژیک در نظام سلامت با تکیه بر کووید ۱۹ " کرد که در ۱۸ فصل و با حدود ۳۳۰ صفحه شامل «اصول و مبانی همه گیرشناسی تا روش های تشخیص، روش های درمان، شیوه های ارزیابی خطر، روش های تدوین برنامه های ملی در پاسخ به رویدادهای بیولوژیک و روش های توسعه ظرفیت های مراکز بهداشتی و درمانی، روش های عرضه خدمات در حوزه های روانی و اجتماعی و معنوی در بیماری ها و همه گیری ها و خصوصا در کووید و جلب مشارکت های مردمی» تالیف شد.
رئیس رصدخانه اجتماعی کووید ۱۹ در پاسخ به این سوال که چه قشری از متخصصان و در چه حوزه هایی می توانند از این کتاب استفاده کنند؟، اظهار نمود: با عنایت به مطالب جامع و کاملی که در این کتاب موجود است، مدیران ارشد ستاد ملی کرونا، مدیران دانشگاهی نظام سلامت و همه همکاران متخصصی که در این عرصه خدمت می کنند، می توانند مخاطب این مجموعه باشند.
دکتر خانکه اضافه کرد: در واقع، این کتاب برای همه متخصصان در حوزه های صددرصد پزشکی تا حوزه های اجتماعی قابل استفاده می باشد، چون که فصولی در ارتباط با جنبه های روانی و اجتماعی و نحوه جلب مشارکت ها و حمایت های مردمی هم در این کتاب پیشبینی شده است.
وی با ابراز خشنودی از اینکه این کتاب در هفته گذشته، طی مراسمی با حضور معاون اول رئیس جمهوری، مقام عالی وزارت بهداشت و رئیس سازمان اورژانس کشور و با ارتباط ویدئوکنفرانسی با تعدادی از رؤسای دانشگاه های علوم پزشکی کشور، مورد رونمایی قرار گرفت، اظهار داشت: مقرر است، این کتاب در هفته جاری به طور مجانی در اختیار رؤسای دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور قرار بگیرد تا در صورت نیاز، بتوانند از این کتاب بعنوان یک مرجع علمی برای مدیریت کووید ۱۹ استفاده کنند.
وی خاطرنشان کرد که تلاش می شود این کتاب، سالی یک مرتبه متناسب با شواهد علمی، بازنگری شود تا اطلاعات و دانش جدید در کتاب مورد استفاده قرار بگیرد.
به نقل از دانشگاه علوم توانبخشی، دکتر خانکه در انتها از زحمات و حمایت های دکتر حمیدرضا جمشیدی دبیر ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا، دکتر ابرازه از همکاران این ستاد و دکتر حسین کولیوند رئیس سازمان اورژانس کشور که در تالیف این کتاب، رونمایی از آن و در پشتیبانی از فعالیتهای رصدخانه، نقش کلیدی داشتند، تشکر کرد.1400/02/14
15:38:07
5.0 / 5
1199
تگهای خبر: آموزش , اطلاعات , تخصص , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
این با من - انجام پروژه
inbaman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت این با من محفوظ است

این با من

انجام پروژه های شما