ذرات تایر خودرو ها، در هوایی كه تنفس می نماییم

ذرات تایر خودرو ها، در هوایی كه تنفس می نماییم این با من: بر طبق یک مطالعه ی جدید، جاده ها و وسایل نقلیه ای که در آنها حرکت می کنند مسئول 84 درصد میکروپلاستیک های(پلاستیک های کوچک) موجود در هوا هستند.


به گزارش این با من به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، محققان دانشگاه ایالتی یوتا(Utah) منابع مختلف آلودگی میکروپلاستیکی هوا را که در مدت ۱۴ ماه در غرب ایالات متحده یافت شده اند، بررسی کردند.
نویسندگان این مقاله هشدار می دهند که این ذرات میکروسکوپی پلاستیک در همه جا وجود دارند، بر روی رشد گیاهان تاثیر می گذارند، بوسیله تنفس وارد بدن ما می شوند، اقیانوس ها را آلوده می کنند و در روده حشرات قطب جنوب و حتی در جریان خون انسان یافت شده اند.
گروه پژوهشگران آمریکایی دریافتند که ۸۴ درصد میکروپلاستیک های موجود در هوا از گرد و غبار جاده ها ناشی می شوند که بیشتر از تایر خودرو ها می آید. ۱۱ درصد دیگر از بیرون پاشیدن آب دریا و پنج درصد از خاک های کشاورزی می آیند.
جنیس براهنی(Janice Brahney)، ناتالی ماهووالد(Natalie Mahowald) و همکارانشان منابع اصلی میکروپلاستیک های موجود در جو را بررسی کردند. آنها همین طور مکان هایی که میزان آنها بیشتر است را نیز بررسی کردند.
آنها میکروپلاستیک های زمین را در اقیانوس و میکروپلاستیک های اقیانوس را روی زمین یافتند که نشان میدهد این ذرات در حال گردش در جو هستند.
نویسندگان این مقاله توضیح دادند: مناطقی که منابع و میزان این میکروپلاستیک ها در آنها زیاد است شامل اروپا، آسیای شرقی، خاورمیانه، هند و ایالات متحده آمریکا می شود.
بطور کلی بیشترین میزان این ذرات در بالای سطح اقیانوس ها تخمین زده شد. این ذرات به نسبت اندازه ای که دارند می توانند برای مدت یک ساعت تا شش و نیم روز در هوا باقی بمانند. این زمان برای انتقال آنها از قاره ای به قاره ی دیگر کافی است. حتی دورترین قاره ی کره ی زمین مانند قطب جنوب نیز به رغم اینکه این ذرات را منتشر نمی کند اما این ذرات را در جو خود دارد.


یافته ها نشان میدهد حتی زمانی که این ذرات روی سطح آب یا زمین می نشینند امکان برگشت باردیگر ی آنها به جو وجود دارد.
براهنی می گوید: درک این مساله که چگونه این میکروپلاستیک ها در چرخه ی جهان حرکت می کنند برای یافتن راهی برای حل این مشکل لازم است.
این گروه توضیح دادند: پلاستیک بطور مستقیم از سطل زباله ها و یا محل دفن زباله ها وارد جو نمی گردد بلکه از زباله های قدیمی و از بین رفته ناشی می شود.
جاده ها منابع بزرگی برای تولید میکروپلاستیک ها هستند برای اینکه در آنها تایر خودرو ها فرسوده شده و ذرات کوچکی بوسیله نیروی به وجود آمده توسط وسیله ی نقلیه به هوا ارسال می کنند.
امواج اقیانوسی نیز همین گونه هستند. آنها پر از پلاستیک های حل نشدنی هستند که شامل بسته بندی مواد غذایی، بطری نوشابه و کیسه های پلاستیکی می شود. این ذرات پلاستیکی به سمت سطح آب آمده و توسط موج و باد به هوا پرتاب می شوند.
ذرات ناشی از منابع کشاورزی بیشتر در آفریقای شمالی و اوراسیا دیده شدند، در صورتیکه جاده ها تاثیر زیادی بر تمام مناطق پرجمعیت جهان دارند.
براهنی می گوید: این تحقیقات مهم هستند اما این تازه شروع کار است و برای درک اینکه محیط های مختلف چه تاثیری بر این پروسه دارند، یعنی مکان های خشک در مقابل مکان های مرطوب و کوه ها در مقابل دشت ها، باید کارهای بیشتری صورت گیرد.
جهان تولید و مصرف پلاستیکش را کاهش نداده و پاسخ به این سوالات هر سال ضروری تر می شود.
این یافته ها در مجله ی Proceedings of the National Academy of Sciences به چاپ رسیده است.
منبع:

1400/01/25
12:05:42
5.0 / 5
1019
تگهای خبر: پژوهش , دانشگاه , محقق , مطالعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
این با من - انجام پروژه
inbaman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت این با من محفوظ است

این با من

انجام پروژه های شما