انبوه قوانین متناقض، سد راه شركت های دانش بنیان

انبوه قوانین متناقض، سد راه شركت های دانش بنیان قزوین رئیس پارک علم و فناوری استان قزوین اظهار داشت: مهم ترین مشکل در پارک های علم و فناوری و شرکت های دانش بنیان تعدد قوانین است باید بگوییم با کمبود قوانین مواجه نیستیم بلکه با انبوهی از قوانین روبه رو هستیم که گاهی همدیگر را نقض می کنند و همین مورد جلوی توسعه شرکت های دانش بنیان را می گیرد.


مصطفی مافی در گفت و گو با ایسنا اظهار نمود: شعارهای ۱۰ سال اخیر اقتصادی بوده ولی شعار «تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی» بیشترین نزدیکی را با پارک های علم و فناوری دارد چونکه این مراکز در نقش پشتیبانی از شرکت های نوپا به وجود آمدند تا موانع آنان را را از میان بردارند.
وی افزود: مهم ترین مشکل در پارک های علم و فناوری و شرکت های دانش بنیان تعدد قوانین است باید بگوییم با کمبود قوانین مواجه نیستیم بلکه با انبوهی از قوانین روبه رو هستیم که گاهی همدیگر را نقض می کنند و همین مورد جلوی توسعه شرکت های دانش بنیان را می گیرد.
رئیس پارک علم و فناوری استان قزوین اشاره کرد: در ایران دستگاهها بصورت جزیره ای قوانین خودرا می نویسند وقتی یک شرکت از چند دستگاه مجوز می گیرد تا محصول خودرا عرضه نماید با تناقضات قوانین مواجه می شود و همین مورد سبب کند شدن حرکت شرکتها می شود.
وی بیان کرد: با تحولات نوینی در سطح دنیا مواجه هستیم و شرکت های استارت آپی جلوتر از قوانین حرکت می کنند قوانین بجای پشتیبانی در نقش مانع هستند که باید یک سری قوانین چابک را برای شرکت های نوپا ایجاد نماییم حتی این امر برای بنگاه های اقتصادی نیز قابل اجراست.
مافی اشاره کرد: برای نمونه قوانین مالیات، شرایط دریافت مجوز از سازمان های صمت و غذا و دارو هیچ یک با هم سازگار نیستند و هر وزارتخانه دستورالعمل های خودرا دارد، اگر از بالا به شرکتها نگاه نماییم متوجه خواهیم شد اگر این شرکت به صادرات بیاندیشد با انبوه مشکلات مواجه خواهد شد که عمده توان شرکتها را سلب می کند، به همین دلیل نیازمند تحول جدی در این حوزه هستیم.
وی اشاره کرد: امسال مجلس می تواند حقوقدان های خبره در حوزه کسب وکار را به خدمت بگیرد و علاوه بر آن قوانین تدوین شده دستگاهها را لطمه شناسی کند تا تناقضات را رفع کرده و گام موثری در این عرصه بردارد.
رئیس پارک علم و فناوری استان قزوین تشریح کرد: ما در کشور با اقتصادی پویا و زنده مواجه هستیم و مفاهیم جدید وارد آن شده است بدین سبب باید قوانین سازگار با این کسب وکارها باشد اگر به کشورهای موفق نگاه نماییم می بینیم با تدوین قوانین و دستورالعمل های ساده شرکت های تولیدی را از بروکراسی اداری دور می کنند.
وی اظهار داشت: پیشنهاد می کنم رسانه ها برای آگاهی از موانع موجود بر سر راه شرکت ها، یک شرکت را بررسی نمایند و ببینند در چه مقاطعی با چه مشکلاتی مواجه می شوند؛ با موانع موجود نمی توانیم به تولید و صادرات دست پیدا نماییم هم اکنون در منطقه جایگاه صادراتی خودرا از دست داده ایم و ترکیه به آسانی بازار عراق را تصاحب کرده است ولی ما نتوانستیم از شرایط موجود بهره برداری خوبی داشته باشیم.
لزوم بازبینی در قوانین حوزه کسب و کار
مافی اظهار نمود: نیازمند بازبینی جدی هستیم و قوای سه گانه باید در کنار هم قرار گیرند تا موانع موجود را رفع کنند دولت عمده مسئولیت اجرائی کشور را بر عهده دارد و می تواند بخشنامه ها و دستورالعمل ها را در وزارتخانه ها یکسان کرده و لایحه پیشنهادی را به مجلس عرضه نماید مجلس نیز طی سالیان گذشته قوانینی تصویب کرده که باید آنها را لطمه شناسی کرده و قوانین دست و پاگیر را حذف کند.
وی متذکر شد: دستگاه قضا با تحولات و اتفاقات بسیاری در حوزه کسب و کارهای نوپا و نوآوری و آشنا نیست بدین سبب پیشنهاد می شود در شهرها شعبه های تخصصی مسئولیت رسیدگی به بنگاه های صنعتی را بر عهده گیرند تا با کار کارشناسی پرونده های ارجاعی را بررسی نمایند هرچند این اقدام هم اکنون انجام می شود اما روند کارشناسی طولانی است.
رئیس پارک علم و فناوری استان قزوین افزود: تحولات حوزه نوآوری بسیار است به همین دلیل باید شعب تخصصی ایجاد و در آن از نظرات خبرگان صنعتی و نوآور استفاده گردد تا قوانین دست و پاگیر را رفع و مسیر را هموار نماییم.
مافی در آخر با اعلان اینکه امیدواریم با شعار«تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی» تولید، جهش پیدا کند، تصریح کرد: تولید در علم جایگاه مطلوبی دارد و باید به کسب وکار منجر شود؛ متأسفانه جایگاه ایران در تبدیل علم کسب وکار جایگاه ۱۰۰ دنیاست و این در شأن کشورمان نیست بدین سبب باید کشورهای موفق دنیا را بررسی و به یک راه حل مناسب دست پیدا نماییم.1400/01/16
11:33:26
5.0 / 5
352
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
این با من - انجام پروژه
inbaman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت این با من محفوظ است

این با من

انجام پروژه های شما