یك مقام مسئول خبر داد؛

راه اندازی پلت فرم مجازی زبان فارسی برای دانشجویان غیر ایرانی

راه اندازی پلت فرم مجازی زبان فارسی برای دانشجویان غیر ایرانی به گزارش این با من معاون اجرائی و گسترش زبان فارسی در وزارت علوم از راه اندازی پلت فرم مجازی زبان فارسی آگاهی داد و اظهار داشت: نسخه اولیه بانک اطلاعاتی زبان فارسی آماده شده است.به گزارش این با من به نقل از مهر، بهادر باقری در برنامه نشست سالانه معاونت زبان فارسی و ایران شناسی در خارج از کشور که بامداد امروز به صورت مجازی و حضوری انجام شد با ارائه گزارشی از کارهای معاونت اجرائی و گسترش زبان فارسی وزارت علوم اظهار داشت: حدود دو هزار و ۳۰۰ دانشجو در مراکز آموزش زبان فارسی دانشگاه های داخل کشور در حال تحصیل هستند و باتوجه به بحث کرونا و بازگشت بیشتر دانشجویان به کشورهای خود، کلاس ها به صورت مجازی دنبال می شود.
وی اضافه کرد: با شیوع بیماری کرونا خیلی از مرزها بسته و امکان سفر استادان به خارج فراهم نشد و تا کنون هفت استاد اعزام کردیم و تا آخر سال جاری در مجموع ۲۳ استاد به ۱۳ کشور که پوشش دهنده ۳۱ کرسی زبان فارسی هستند، اعزام می نماییم.
معاون اجرائی و گسترش زبان فارسی در وزارت علوم با اشاره به اهمیت بحث آموزش مجازی اظهار داشت: در وضعیت شیوع ویروس کرونا لزوم و اهمیت آموزش مجازی برای ما بیش از پیش روشن شد و بنا بر این در ادامه فعالیت کارگروه آموزش مجازی در این معاونت، دو برنامه کوتاه مدت و طولانی مدت برای این مساله ترتیب داده ایم.
وی افزود: در برنامه کوتاه مدت مسئولیت کرسی های چند کشور را به شکل آزمایشی به برخی از دانشگاه ها سپردیم و شیوه نامه اجرائی آن تدوین و به دانشگاه ها ابلاغ گردید.
باقری اضافه کرد: در برنامه طولانی مدت نیز به دنبال طراحی یک بستر یا پلت فرم مجازی واحد هستیم تا همه دانشگاه ها مطالب درسی خود در حوزه زبان فارسی و ایران شناسی را در آن ارائه نمایند و دانشجویان دانشگاه های خارجی بتوانند به آسانی از آن استفاده کنند.
وی همین طور به برگزاری هفتمین دوره آزمون سامفا اشاره نمود که به سبب محدودیت های کرونا امسال با کاهش شرکت کنندگان روبرو بود.
معاون اجرائی و گسترش زبان فارسی در وزارت علوم در بخش دیگر از صحبت های خود درباره فعالیت کارگروه های تخصصی معاونت گسترش زبان فارسی توضیح داد: در چند کارگروه تخصصی، سرفصل های درسی زبان و ادبیات فارسی و ایران شناسی را که بسیار قدیمی و نامتناسب با دنیای امروز این رشته بود، بازبینی و بازنگاری کرده ایم که روزآمد شده و به زودی به کرسی ها اعلام و پیشنهاد می نماییم.
وی اضافه کرد: در کنار این مجموعه فعالیت ها، کارگروه تدوین منابع درسی جدید آغاز به کار کرده و نسخه اولیه بانک اطلاعاتی زبان فارسی آماده شده است، این بانک اطلاعاتی به زودی در سایت وزارت علوم در اختیار علاقه مندان قرار می گیرد و تا اختتام تابستان ۱۴۰۰ همه اطلاعات آن روزآمد می شود.
معاون اجرائی و گسترش زبان فارسی وزارت علوم اضافه کرد: همین طور از تجربیات استادانی که در این ۴۰ سال اعزام شده اند، استفاده می نماییم و نشست هایی بعنوان "حلقه ی مشاوران" داریم.
وی درباره کتاب های انتشار یافته در زمینه آموزش زبان فارسی در معاونت گسترش زبان فارسی اضافه کرد: کتاب های «پرفا» شش جلدی تألیف دکتر میردهقان، «آزمون سازی»، «۲۰۰۰ موضوع برای گفتگو» تألیف امیررضا وکیلی فرد انتشار یافته و کتاب ده جلدی «فارسی نامه» هم تا آخر امسال منتشر می شود.
معاون اجرائی و گسترش زبان فارسی وزارت علوم با اشاره به دیگر فعالیت ها در زمینه ترویج زبان فارسی اظهار داشت: همکاری خوبی با انجمن ترویج زبان فارسی داریم و علاوه بر این، دوره های دانش افزایی با همکاری دانشگاه علامه طباطبایی داشتیم که همچنان ادامه خواهد داشت.
اردیبهشت ماه سال آینده نشست مدیران گروه زبان ادبیات فارسی خارج از کشور به صورت مجازی انجام می شود.


منبع:

1399/12/17
13:50:46
0.0 / 5
838
تگهای خبر: آزمون , آموزش , اطلاعات , انجمن
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
این با من - انجام پروژه
inbaman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت این با من محفوظ است

این با من

انجام پروژه های شما