مغز چطور هنگام خواب دیدن بدن را فلج می كند؟

مغز چطور هنگام خواب دیدن بدن را فلج می كند؟ این با من: هنگامیکه می دیدیم هومر سیمپسون(شخصیتی کارتونی در سریال سیمپسون ها) هنگام رانندگی یا در صورتیکه در کلیسا بود و حتی هنگامیکه با راکتور هسته ای کار می کرد، به خواب می رفت، برایمان خنده دار بود اما در واقعیت حمله خواب، کاتاپلکسی و اختلال رفتاری خواب حرکت تند چشم، همه از بیماریهای جدی در رابطه با خواب هستند.


به گزارش این با من به نقل از ایسنا و به نقل از تکنولوژی نتورکس، بتازگی پژوهشگران "دانشگاه تسوکوبا" ژاپن به سرپرستی پروفسور "تاکشی ساکورای" (Takeshi Sakurai) نورون هایی را در مغز یافتند که هر سه اختلال را به هم پیوند می دهد و می تواند هدفی برای توسعه درمان های مناسب برای این اختلالات باشد.
حرکت تند چشم در خواب هنگامی که ما رویا می بینیم رخ می دهد. چشمان ما متوالی حرکت می کنند اما بدن ما بی حرکت است. این حالت که همانند فلج تقریبی عضلات هنگام رویا دیدن است و حرکت تند چشم در خواب-آتونیا(REM-atonia) نامیده می شود و در افراد مبتلا به اختلال رفتاری حرکت تند چشم در خواب وجود ندارد. عضلات بجای اینکه در هنگام حرکت تند چشم در خواب بی حرکت باشند، به اطراف حرکت می کنند و اغلب به حدی حرکت شان زیاد می شود که فرد بلند می شود یا از خواب می پرد و فریاد می زند.
ساکورایی و پژوهشگران گروه او تلاش کردند نورون های مغز را که بطور معمول از این نوع رفتارها در هنگام حرکت تند چشم در خواب جلوگیری می کنند، پیدا کنند.
پژوهشگران با آزمایش بر روی موش ها گروه خاصی از سلول های عصبی را بعنوان کاندیداهای احتمالی در رابطه با این اختلالات شناسایی نمودند. این سلول ها در ناحیه ای از مغز به نام مدولای میانی شکمی(ventral medial medulla) قرار داشتند و اطلاعات ورودی را از ناحیه دیگری به نام "هسته تگمنتال سابلاترودورسال"(sublaterodorsal tegmental nucleus) یا "SLD" دریافت می کردند.
ساکورایی اظهار داشت: آناتومی نورون هایی که پیدا کردیم با آنچه می دانیم مطابقت دارد. آنها به سلول های عصبی که حرکات ارادی را کنترل می کنند متصل شده اند نه آنهایی که عضلات چشم یا اندام های داخلی را کنترل می کنند. از همه مهمتر این که آنها مهار کننده/بازدارنده هستند و این به آن معناست که می توانند از حرکت عضلات در هنگام فعالیت جلوگیری نمایند.
هنگامی که پژوهشگران بخش ورود به این سلول های عصبی را مسدود کردند، موش ها در هنگام خواب آغاز به حرکت کردند و این حالت دقیقاً در فردی که اختلال رفتاری حرکت تند چشم در خواب دارد رخ می دهد.
حمله خواب همانطور که در شخصیت هومر سیمپسون در سریال سیمپسون ها نشان داده شده است، به خواب رفتن ناگهانی در هر زمان از روز است. حمله های خواب در ساعات بیداری را حمله خواب یا خواب تازش یا نارکولپسی(Narcolepsy) می گویند. کاتاپلکسی یک بیماری در رابطه با خواب است که در آن افراد بطور ناگهانی تونوس ماهیچه ای را از دست می دهند و گویی می افتند. بااینکه آنها بیدار هستند، اما عضلات آنها طوری رفتار می کنند که گویی در حالت حرکت تند چشم در خواب هستند. ساکورایی و تیم وی مشکوک بودند که سلول های عصبی خاصی که پیدا کردند با این دو اختلال مرتبط هستند. بدین سبب آنها فرضیه خودرا با آزمایش بر روی یک موش مبتلا به حمله خواب که در آن حملات کاتاپلکسی نیز گاها ایجاد می شد، آزمایش کردند.
ساکورایی اظهار داشت: ما دریافتیم که خاموش کردن "SLD " در مدولای میانی شکمی تعداد حملات کاتاپلکسی را می کاهد.
بطور کلی آزمایشات نشان داد که این مدارهای خاص موجب کنترل آتونیا عضله(muscle atonia ) حرکت تند چشم در خواب و در کاتاپلکسی می شوند.
ساکورایی در آخر اضافه کرد: سلول های عصبی گلیسینرژیک که در مدولای میانی شکمی شناسایی کرده ایم می تواند هدف خوبی برای توسعه درمان دارویی در افراد مبتلا به حمله خواب، کاتاپلکسی یا حرکت تند چشم در خواب باشد.
پژوهشگران در مطالعات آینده بررسی خواهند کرد که چگونه احساسات که بعنوان عامل تحریک کاتاپلکسی شناخته می شوند، می توانند بر این سلول های عصبی تأثیر بگذارند.
منبع:

1399/10/29
17:38:19
0.0 / 5
923
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
این با من - انجام پروژه
inbaman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت این با من محفوظ است

این با من

انجام پروژه های شما