كشف آنزیمی كه تكثیر ویروس كرونا را متوقف می كند

كشف آنزیمی كه تكثیر ویروس كرونا را متوقف می كند به گزارش این با من محققان دانشگاه ˮتوبینگنˮ آلمان می گویند موفق به کشف آنزیمی معروف به ˮگوانیلات کیناز ۱ˮ شده اند که از نقاط ضعف جدید ویروس کرونا به حساب می آید و نشان داده است که حذف آن از بدن می تواند باعث پیشگیری از تکثیر این ویروس شود.


به گزارش این با من به نقل از ایسنا و به نقل از اچ آی ای، جستجوی عوامل ضد ویروسی موثر ضد ویروس کرونا به شدت از جانب محققان در سرتاسر دنیا در حال پیگیری است. حالا محققان دانشگاه "توبینگن" آلمان با استفاده از یک رویکرد جدید، نقطه ضعفی را در این ویروس کشف کرده اند که می تواند برای تولید دارو ضد آن مورد استفاده قرار گیرد.
"آندریاس درگر" و تیمش از دانشگاه توبینگن در یک مدل کامپیوتری از تکثیر ویروس کووید-۱۹ در ریه، یک آنزیم انسانی را کشف کردند که برای ویروس کرونا بسیار حیاتی می باشد و وقتی این آنزیم را در این مدل خاموش کردند، دریافتند که ویروس دیگر نمی تواند تکثیر شود.
دکتر "آندریاس درگر" در مورد یافته های خود به صورت خلاصه اظهار داشت: وقتی آنزیم "گوانیلات کیناز ۱"(guanylate kinase ۱) را خاموش کردیم، تکثیر ویروس بدون تاثیر بر سلول متوقف گردید.
وی با همکارانش یک مدل کامپیوتری یکپارچه از نحوه تکثیر ویروس کرونا در ریه ایجاد کردند. "درگر" می گوید: واکنش های بیوشیمیایی که ویروس در سلول میزبان استفاده می نماید، هم اکنون در این مدل ادغام شده است و این مدل فرض می کند که ویروس می خواهد ذرات جدید ویروسی تولید کرده و گسترش یابد. ویروس برای انجام این کار از مواد سلول میزبان استفاده می نماید و سلول های میزبان را مجبور به تولید اجزای جدید ویروسی می کند.
وی ادامه داد: ما ابتدا ترکیب بندی ویروس را تجزیه و تحلیل کردیم. سپس از آن برای محاسبه مواد مورد نیاز برای تولید ذره ویروسی استفاده کردیم. وقتی آن قسمت را فهمیدیم، توانستیم سناریوهای مختلفی را ببینیم و مشاهده نماییم که چگونه واکنش های بیوشیمیایی سلول های میزبان طی عفونت ویروسی تغییر می کنند.
تیم تحقیقاتی دانشگاه توبینگن در تجزیه و تحلیل های بعدی به صورت سیستماتیک آزمایش کرد که کدام واکنش های بیوشیمیایی در سلول های آلوده به ویروس در مقایسه با سلول های غیر آلوده متفاوت می باشد. این واکنش ها نقطه شروع آزمایشات بعدی بودند.
محققان با غیرفعال سازی خاص واکنش های انتخاب شده، قادر به شناسایی فرآیندهایی شدند که برای ویروس از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد. بعنوان مثال، آنها کشف کردند که غیرفعال کردن آنزیم "گوانیلات کیناز ۱"(GK۱) به صورت کامل تکثیر ویروس را متوقف می کند.
آنزیم "GK۱" در سایر عفونت های ویروسی هم نقش دارد. این آنزیم که به صورت طبیعی در ماکروفاژهای حفره دار مشاهده می شود، یک عنصر اساسی ساخت "ریبونوکلئیک اسید"(RNA) را تشکیل می دهد و ازاین رو ماده ای ضروری برای ساخت آران ای ویروس کرونا است.
"درگر" توضیح داد: در حالیکه دیگر تکثیر ویروس بدون "GK۱" صورت نمی گیرد، سلول انسان می تواند به سایر مسیرهای بیوشیمیایی روی بیاورد. این یک نیاز اساسی برای مهار این آنزیم با یک دارو و بدون ایجاد اثرات سوء در انسان است. بعضی از مهارکننده های آنزیم از قبل شناخته شده اند و همراه با دکتر "برنهارد الینگر" همکار خود در هامبورگ از موسسه "فرانهوفر" می خواهیم هرچه سریعتر مهار کننده های تایید شده قبلی را برای تعیین اثربخشی آنها در مقابل ویروس کرونا آزمایش نماییم.
محققان یافته های خویش را در مجله Bioinformatics منتشر نموده اند.1399/10/22
17:10:40
0.0 / 5
1023
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
این با من - انجام پروژه
inbaman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت این با من محفوظ است

این با من

انجام پروژه های شما