در آیین رونمایی از كاربست های ۵G در ایران مطرح شد

نقطه یابی مبتلایان و شناسایی مناطق كرونایی تهران با سیستم ردیابی دیجیتال

نقطه یابی مبتلایان و شناسایی مناطق كرونایی تهران با سیستم ردیابی دیجیتال به گزارش این با من تفاهم نامه مشترك میان دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با محوریت توسعه زیر ساخت ها، خدمات سلامت دیجیتال و پزشكی هوشمند و همینطور پیاده سازی خدمات مشاوره جراحی از طریق دور با استفاده از قابلیت فناوری ۵G امضا شد.


به گزارش این با من به نقل از ایسنا، دکتر علیرضا زالی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی امروز در آیین رونمایی از کاربست های ۵G در ایران با محوریت انعقاد تفاهم نامه مشاوره جراحی و پزشکی از راه دور، تقارن این تحول در عرصه ارتباطات را با هفته دفاع مقدس که تجلی خوداتکایی و خودباوری ایرانی ها است، قابل توجه دانست.
وی با اشاره به رهیافت های نوین و تحول گرایانه وزارت ارتباطات بخصوص در بحران کرونا، اظهار نمود: یکی از اقدامات این وزارت در ابتدای آغاز این همه گیری، راه اندازی اپلیکیشن ac۱۹، نخستین اپلیکیشن استخراج اطلاعات و استفاده از ظرفیت آموزش همگانی و بالابردن سطح غربالگری بود که با اقبال ملی رو به رو و بعنوان یک محصول داخلی به یکی از کشورهای CIS به فروش رسید.
فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران، عرضه نخستین گزارش ردیابی دیجیتال بیماران گیلان و قم و نخستین نقشه ردیابی سیر و سفر بیماران مبتلا و ناقلین با علامت و بدون علامت را از دیگر اقدامات مهم وزارت ارتباطات در دوران شیوع کووید-۱۹ اعلام نمود و اظهار داشت: یکی از شاخصهای ارزیابی توسعه اجرایی پارادایم مدیریتی کشورها در دنیا، ارتباط دستگاه های اجرایی و دانشگاه هاست که وزیر ارتباطات این مهم را به خوبی محقق کرده است.
به قول رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، افزایش ظرفیت پهنای باند خیلی از دانشگاه های علوم پزشکی کشور تاییدی بر این ادعاست.
زالی خاطرنشان کرد: در استان تهران به کمک سیستم ردیابی دیجیتال موفق به نقطه یابی ۵۰ هزار بیمار مبتلا و به دنبال آن شناسایی مناطق آلوده استان شده ایم که این فرایند در حال استمرار است. امیدواریم این امکان در سطح مراکز جامع سلامت هم با همراهی وزیر ارتباطات فراهم گردد.
وی با اشاره به اینکه دگردیسی دیجیتال در عرصه اجتماعی ایرانی ها اتفاق خوبی بود، اضافه کرد: شکاف های دیجیتال موجود هم در آینده مرتفع خواهد شد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در مورد محوریت تفاهم نامه مشترک با وزارت ارتباطات، خاطرنشان کرد: گسترش پزشکی از راه دور بحث روز دنیاست و از سال ۲۰۱۷ تابحال تنها ۱۰ درصد خدمات در زمره پزشکی از راه دور قرار گرفته است که پیشبینی می شود تا سال ۲۰۲۴ این میزان به ۲۵ درصد برسد. کشور ما هم می تواند جایگاه خوبی در این حوزه داشته باشد.
زالی در ادامه اظهار داشت: تله مدیسین یا پزشکی از راه دور، رادیولوژی و مشاوره از راه دور در دوران کرونا هم به حد زیادی محقق شده است که احتیاج به گسترش دارد. مشاوره جراحی از راه دور هم جاه طلبانه ترین بخش تله مدیسین است، اما نباید فرصت سوزی نماییم، چونکه این اقدام در کشور شدنی است.
وی با اشاره به مزایای جراحی از راه دور، افزود: خونریزی کمتر، بهبودی سریعتر بیمار و افزایش دقت جراح به کمک تصاویر دو بعدی و سه بعدی از فواید جراحی از راه دور است. البته مهمترین مساله در این راه ربات های جراحی هستند که باید از تکنولوژی بالایی برخوردار باشند که این امر با همکاری دانشگاه تهران و صنعتی شریف محقق خواهد شد.
زالی تنها مشکل در جراحی از راه دور را نبود امکان لمس اندام دانست و اظهار داشت: پزشکان در زمان جراحی با اندام ها مانوس هستند و لمس اندام ها نقش مهمی در کیفیت روند انجام کار دارد.
بر مبنای اعلام دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در انتها با اشاره به اینکه کاربست ۵G تنها افزایش ظرفیت ارتباطی و پهنای باند و عدم انقطاع نیست، بلکه عاملی برای تغییر سبک زندگی است، اظهار داشت: استفاده از کاربست های انسانی احتیاج به ملاحظات اخلاقی و حقوقی دارد که در حوزه پزشکی از راه دور، دانشگاه آمادگی کامل خویش را برای ایجاد پیوست های حقوقی و اخلاق پزشکی اعلام می کند.1399/07/06
15:01:53
5.0 / 5
1536
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
این با من - انجام پروژه
inbaman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت این با من محفوظ است

این با من

انجام پروژه های شما