دیجیتال كردن میكروسكوپ های TEM توسط شركت دانش بنیان ایرانی

دیجیتال كردن میكروسكوپ های TEM توسط شركت دانش بنیان ایرانی پژوهشگران یكی از شركت های دانش بنیان از ساخت دوربینی با رزولوشن 16 مگاپیكسل برای دیجیتال كردن میكروسكوپ های TEM بمنظور تصویربرداری از ساختارها خبر دادند؛ این نسل از میكروسكوپ های ساخت ایران در یكی از دانشگاه های كشور نصب شده است.


به گزارش ایسنا، دکتر فرزاد حمدی از فناوران این شرکت دانش بنیان از اختتام نصب و راه اندازی یک دوربین دیجیتال ویژه میکروسکوپ الکترونی عبوری (TEM) در یکی از دانشگاه های داخل کشور آگاهی داد و اظهار داشت: پیش از این نیز بخش ثبت تصویر چندین میکروسکوپ TEM دیگر در کشور توسط این شرکت، دیجیتال شده است.
وی در اینباره توضیح داد: هم اکنون میکروسکوپ های الکترونی عبوری مختلفی در کشور می باشند که بیشتر این ادوات فاقد دوربین بوده و ثبت تصویر در آنها به روش های قدیمی نظیر استفاده از شیت فیلم های قدیمی عکاسی انجام می شود که هم ثبت تصویر زمان بر بوده و هم مشکلات زیادی برای کاربر به همراه دارد. با افزایش دامنه تحریم ها طی یک دهه گذشته و ممنوعیت واردات تجهیزات TEM به داخل کشور، سعی کردیم تا برای مشکلات حاصل از تحریم، رهیافت های فناورانه ارائه نماییم.
حمدی با اشاره به اینکه این شرکت مبادرت به تجهیز میکروسکوپ های الکترونی عبوری داخل کشور به دوربین های دیجیتال ویژه تصویربرداری از نمونه های TEM کرده است، تصریح کرد: ۱۰ سال قبل مبادرت به ارائه دوربین های دیجیتال ویژه TEM کردیم و نخستین دوربین در سال ۱۳۹۰ در آزمایشگاه میکروسکوپی یکی از شرکت ها نصب گردید که عملکرد موفقی داشت و بعد از آن سفارش های مختلفی برای این فناوری دریافت کردیم.
این فناور با تاکید بر اینکه اخیرا نیز یک دستگاه از این دوربین در آزمایشگاه میکروسکوپ الکترونی عبوری دانشگاه صنعتی شریف نصب شده است، خاطرنشان کرد: این دوربین با قیمت بسیار کمتر، در حد یک چهارم نمونه خارجی، قابل تهیه است ضمن آنکه در این دوربین خدمات نرم افزاری پیش بینی شده است به صورتی که بنا به نیاز کاربر می توان نرم افزار رابط کاربری را تغییر داد.
برمبنای اعلام ستاد نانو، بگفته وی این دوربین مجهز به یک سنسور CCD با رزولوشن ۱۶ مگاپیکسل است که بیش از ۵۰ درجه سانتی گراد زیر دمای محیط سرد شده است.1399/06/10
11:09:38
5.0 / 5
1671
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
این با من - انجام پروژه
inbaman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت این با من محفوظ است

این با من

انجام پروژه های شما