پرتاب سرنشین دار ناسا شاید امروز هم انجام نشود

پرتاب سرنشین دار ناسا شاید امروز هم انجام نشود به گزارش این با من با لغو عملیات پرتاب كپسول ˮدراگونˮ شركت ˮاسپیس ایكسˮ، ناسا اعلام نمود كه احتمال پرتاب این فضاپیما در روز شنبه ۵۰ درصد است و شاید این پرتاب به یكشنبه موكول گردد.


به گزارش این با من به نقل از دیلی میل، با بیان قبلی ناسا، قرار بود کپسول "دراگون" شرکت اسپیس ایکس در ساعت ۰۱: ۰۳ صبح پنجشنبه به وقت تهران سوار برموشک "فالکون ۹" از پایگاه پرتاب ۳۹A در مرکز فضایی کندی ناسا واقع در فلوریدا به فضا پرتاب شود و فضانوردان ناسا به نامهای "باب بنکن" و "داگلاس هارلی" را ایستگاه فضایی بین المللی برساند.
با انجام این مأموریت ایالات متحده بعد از سال ها فضانوردان را از خاک خود به فضا ارسال می کند.


ولی ناسا و اسپیس ایکس(SpaceX) مجبور شدند به علت شرایط نامساعد جوی، ۱۶ دقیقه و ۵۴ ثانیه پیش از پرتاب موشک "فالکون ۹"، مأموریت "Demo-۲" را لغو کنند و خسارت مالی متحمل شوند.
به این ترتیب، تلاش بعدی برای پرتاب مأموریت "Demo-۲" برای امروز شنبه ۱۰ خرداد (۳۰ مه) ساعت ۲۳: ۵۲ به وقت تهران برنامه ریزی شده است.
این در حالی است که ناسا گفته احتمال دارد شرایط نامساعد جوی پرتاب امروز را هم لغو کند و ۵۰ درصد احتمال دارد فالکون۹ امروز به فضا ارسال شود.
در صورت لغو پرتاب امروز، مأموریت "دمو-۲" فردا یکشنبه ۳۱ ماه مه در ساعت ۳ pm به وقت زمانی شرقی"(۱۱: ۳۰ فردا شب) صورت خواهد گرفت.
در حال حاضر، شانس پرتاب برای فردا شب ۶۰ درصد اعلام شده است.
"جیم برایدنستاین"(Jim Bridenstine)) مدیر ناسا در یک کنفرانس مطبوعاتی زنده اعلام نمود که احتمالا، روز پرتاب دراگون یکشنبه خواهد بود نه شنبه. البته همه این ها به احتمالات بستگی دارد.


یکی از نکات قابل توجه پرتاب این است که نمی تواند خارج از زمان مقرر صورت گیرد چون که موقعیت "ایستگاه فضایی بین المللی"(ISS) در فضا به سرعت در حال تغییر است و اگر موشک تنها چند ثانیه خارج از زمان برنامه ریزی شده زمین را ترک کند، امکان دارد فضاپیما نتواند با موفقیت به ایستگاه فضایی متصل شود و فضانوردان را به مقصد برساند.
ایستگاه فضایی حدودا ۲۵۰ مایل بر فراز زمین است و در هر ساعت بیشتر از ۱۷ هزار مایل سفر می کند.
این به معنای این است که ناسا باید نسبت به زمان پرتاب دقت بسیار بالایی داشته باشد تا کپسول دراگون با موفقیت به ایستگاه فضایی متصل شود.
پیش بینی شده امروز ابرهای کومولوس و طوفانی در آسمان فلوریدا ظاهر شوند که شاید پرتاب را لغو کنند.
سرعت وزش باد برای انجام مأموریت باید ۳۰ مایل بر ساعت یا کمتر باشد.
جیم برایدنستاین در صحبت های خود ادامه داد، ما نباید فراموش نماییم که این پرتاب یک پرواز آزمایشی است و ما در شرایط اجرایی معمولی نیستیم. چون که الان در حال یادگیری هستیم.


وی اضافه کرد: باب و داگلاس فضانوردان این مأموریت، اولویت اصلی ما هستند و ما زمانی این مأموریت را انجام می دهیم که همه چیز ایمن باشد و ما بتوانیم این مهم را انجام دهیم. به قول ناسا تعداد افراد بازدیدکننده این مأموریت تاریخی به خاطر شرایط موجود در آمریکا به علت کروناویروس، محدود است و تمامی بلیط های بازدید به فروش رفته است. گرچه که این بازدید با رعایت پروتکل های بهداشتی از قبیل رعایت فاصله گذاری اجتماعی و زدن ماسک صورت خواهد گرفت.


این مأموریت در صورت موفقیت، اولین پرواز فضایی سرنشین دار شرکت اسپیس ایکس و اولین پرتاب فضانوردان از خاک آمریکا بعد از مأموریت "شاتل فضایی"(Space Shuttle) است و سبب استقلال سازمان فضایی آمریکا از روسیه برای انجام پرتاب های فضایی سرنشین دار خواهد شد. ناسا تابحال برای اعزام فضانوردان خود به ایستگاه فضایی بین المللی از کپسول فضایی سایوز استفاده می کرد.1399/03/10
23:03:59
5.0 / 5
2327
تگهای خبر: شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
این با من - انجام پروژه
inbaman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت این با من محفوظ است

این با من

انجام پروژه های شما