نامه دانشجویان به معاون وزیر علوم؛

ناكارآمدی دستورالعمل حضور دانشجویان دكتری در دانشگاه ها

ناكارآمدی دستورالعمل حضور دانشجویان دكتری در دانشگاه ها این با من: دانشجویان دكتری در نامه ای به معاون آموزشی وزیر علوم دستورالعمل حضور دانشجویان دكتری از یك اریبهشت ماه در دانشگاه ها را ناكارآمد خوانده و خواهان حذف ترم بدون احتساب در سنوات شدند.به گزارش این با من به نقل از مهر، بعضی از دانشجویان دکتری در نامه ای به علی خاکی صدیق معاون آموزشی وزارت علوم با اشاره به دستورالعمل حضور دانشجویان دکتری از یک اریبهشت ماه در دانشگاه ها این دستورالعمل را برای پیشبرد روند پژوهشی یک دانشجوی پژوهشگر مناسب ندانسته و آنرا غیرقابل اجرا خوانده و برای جبران خسارت زمانی وارده به دانشجویان دکتری خواهان افزایش یک ترم سنوات رایگان آموزشی-رفاهی و یا حذف ترم بدون احتساب در سنوات شدند.
متن نامه دانشجویان دکتری به شرح زیر است:
ضمن عرض تبریک سال نو و آرزوی سلامتی، پیرو تصمیم گیری وزارت علوم در خصوص حضور دانشجویان دکتری از یکم اردیبهشت ماه در دانشگاه ها و از سرگیری کارهای پژوهشی آنان و صدور دستورالعمل های بهداشتی برای ایجاد امکان حضور ایمن در این محیط ها، پیام های بیشماری از جانب دانشجویان دکتری سراسر کشور به دست نمایندگان آنها در کمپین مطالبات دکتری وزارت علوم رسید که نشان دهنده نگرانی های فراوان دانشجویان درباب این تصمیم بود.
این دستورالعمل برای پیشبرد روند پژوهشی یک دانشجوی پژوهشگر مناسب نمی باشد و به دلایلی که در ادامه ذکر خواهد شد قابل اجرا نیست.
در مورد دانشجویانی که کار آزمایشگاهی و کارگاهی و یا گلخانه ای دارند، حضور نوبتی این دانشجویان در آزمایشگاه و توزیع ساعات کاری برای آنها به دلایلی همچون پیوستگی پیگیری آزمایشات علمی در یک فرآیند زمانی طولانی، تراکم بالای دانشجویان در آزمایشگاه ها خصوصاً در دانشگاه های سطح پایین تر به سبب عدم وجود آزمایشگاه اختصاصی برای هر استاد، ممکن نیست.
همچنین امکان استفاده از تجهیزات آزمایشگاهی و کارگاهی عمومی دانشکده به صورت تک نفره به سبب تجمیع این تجهیزات در یک مکان محدود، وجود ندارد.
بر عکس چیزی که بنظر می رسد دانشجویانی که کار غیر آزمایشگاهی دارند نیز به سبب عدم امکان حضور در دانشگاه برای پیشبرد رساله خود گرفتار مشکلات فراوان گشته اند:
همچون تمام دانشجویانی که کار فیلد انجام می دهند.
تمام دانشجویانی که رساله آنها محاسباتی، نرم افزاری، برنامه نویسی، ریاضیاتی و... بوده و حضورشان در دانشگاه برای دسترسی به هسته های کامپیوتری قوی دانشگاه برای اجرای برنامه های کامپیوتری ضروری می باشد.
تمام دانشجویانی که پژوهش های میدانی (مصاحبه، جمع آوری پرسش نامه و...) انجام می دهند.
تمامی دانشجویان دکتری فارغ از رشته های شان برای آزمون جامع، انتخاب موضوع رساله، انجام رساله و... به دسترسی به منابع علمی غیرالکترونیکی کتابخانه ها و همین طور پایگاه های اینترنتی دانشگاهی، که امکان دانلود مقالات و گزارشات علمی خارجی را فراهم می آورد، نیاز دارند که دسترسی به آنها خارج از دانشگاه ممکن نیست.
دانشجویانی که این ترم آزمون جامع دارند به سبب از دست دادن آزمون های زبان خارجی امکان شرکت در آزمون جامع را نخواهند داشت.
دانشجویانی که در مراحل پایانی نگارش رساله هستند معمولا نیاز به مشورت بیش از پیش با اساتید راهنما دارند که این مهم در طول این ترم برای آنان امکانپذیر نبوده است.
نکته قابل توجه و نگران کننده تر اینکه در این شرایط، سکونت در خوابگاه دانشجویی به سبب عدم امکان ایجاد فاصله اجتماعی ایمن با وجود اتاق های حداقل ۴نفره، تراکم بالای جمعیت در بلوکها و همین طور آشپزخانه، سرویس بهداشتی و حمام های مشترک، ممکن نیست.
همین ناممکن بودن حضور دانشجویان و پژوهشگران مقطع دکتری در دانشگاه سبب توقف پیشرفت آموزشی و پژوهشی آنان شده است. فلذا بدین وسیله ما دانشجویان دکتری وزارت علوم از شما خواهشمندیم که باتوجه به ناکارآمدی این بخشنامه برای دانشجویان و پژوهشگران دکتری، حمایت های حداکثری برای جبران خسارت زمانی وارده به دانشجویان دکتری را بوسیله چاره هایی همچون افزایش یک ترم سنوات رایگان آموزشی-رفاهی و یا حذف ترم بدون احتساب در سنوات، به عمل آورید.

1399/02/11
21:45:49
5.0 / 5
2589
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
این با من - انجام پروژه
inbaman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت این با من محفوظ است

این با من

انجام پروژه های شما