نتایج یك پژوهش در پژوهشگاه رویان نشان داد

نقش سلول های بنیادی در درمان ضایعات نخاعی حیوانات مدل آزمایشگاهی

نقش سلول های بنیادی در درمان ضایعات نخاعی حیوانات مدل آزمایشگاهی این با من: نتایج یك پژوهش كه با همكاری پژوهشگاه رویان، دانشگاه تربیت مدرس و دانشگاه صنعتی شریف انجام شده نشان می دهد، استفاده هم زمان از تزریق سلول های بنیادی عصبی و لیتیم كلراید برای درمان ضایعات نخاعی در حیوان مدل آزمایشگاهی مؤثر است.


به گزارش این با من به نقل از ایسنا، روش های درمانی مختلفی برای بهبود ضایعات نخاعی مورد استفاده قرار گرفته و از آن میان، استفاده از سلول های بنیادی امیدوار كننده تر بوده است.
برای پاسخ به این پرسش كه آیا استفاده از سلول های بنیادی عصبی در كنار "لیتیم كلراید" می تواند زنده مانی، تقسیم و تمایز سلول ها را در حیوان مدل لطمه نخاعی تسهیل كند یا خیر، دكتر سحر كیانی، آتیه محمد شیرازی، هدی صدرالسادات، زهرا نقد آبادی و همكارانشان در پژوهشگاه رویان، دانشگاه تربیت مدرس و دانشگاه صنعتی شریف، پژوهشی را طراحی كردند كه طی آن نخست لطمه نخاعی در حیوانات مدل آزمایشگاهی به وجود آمد و به دنبال آن سه گروه آزمایشی شامل: گروه كنترل (بدون دریافت درمان)، گروه دریافت كننده لیتیم كلراید و گروه دریافت كننده لیتیم كلراید و سلول های بنیادی، در نظر گرفته شد.
در تمام گروه ها توان حركتی حیوانات مدل مورد ارزیابی قرار گرفت تا از میزان بهبود حركتی در كنار ارزیابی های بافت شناسی برای محاسبه میزان موثر بودن درمان، استفاده گردد.
نتایج این پژوهش كه در مجله بین المللی Cellular Physiology به چاپ رسیده است، نشان داد، در گروه دریافت كننده سلول های بنیادی و لیتیم كلراید و همین طور در گروه دریافت كننده لیتیم كلراید به تنهایی، بهبود توان حركتی به شكل مدلول داری روی داده بود.
علاوه بر این، بررسی های بافت شناسی نشان داد، سلول های بنیادی پیوندشده به نخاع، قادر به تمایز و مهاجرت در طول نخاع هستند. همین طور ارزیابی ها نشان داد، سلول های بیان كننده نستین در گروه دریافت كننده لیتیم كلراید به تنهایی، به شكل مدلول داری بیشتر از دو گروه دیگر تقسیم شده بودند.
به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه رویان، نتایج این پژوهش نشان داد استفاده هم زمان از سلول های بنیادی عصبی و لیتیم كلراید، یا لیتیم كلراید به تنهایی می تواند موجب بهبود در لطمه نخاعی شود.
منبع:

1399/02/01
23:56:33
5.0 / 5
2699
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
این با من - انجام پروژه
inbaman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت این با من محفوظ است

این با من

انجام پروژه های شما