رئیس دانشگاه تهران خبر داد

تشكیل خوشه های فكری عبور از بحران كروناویروس در دانشگاه تهران

تشكیل خوشه های فكری عبور از بحران كروناویروس در دانشگاه تهران به گزارش این با من رئیس دانشگاه تهران از تشكیل سه خوشه فكری اقتصاد كلان، سرمایه اجتماعی و لطمه های اجتماعی بمنظور برون رفت از بحران كرونا ویروس در این دانشگاه آگاهی داد و اظهار داشت: دانشگاه ها در شرایط فعلی باید به مسئولیت اجتماعی خود پایبند باشند.


به گزارش این با من به نقل از ایسنا، دكتر محمود نیلی احمدآبادی در پیامی تصویری گزارشی از عملكرد دانشگاه تهران طی یك ماه اخیر عرضه داد و اظهار داشت: پس از اعلام شیوع كرونا و تعطیلی كلاس های آموزش حضوری، دانشگاه تهران به سرعت مركز آموزش های الكترونیكی خویش را فعال كرد و همكاران ما از راه سامانه یادگیری الكترونیكی كلاس های آموزشی خویش را به صورت الكترونیكی عرضه كردند و ما موظف بودیم فعالیتهای دانشگاه را در ایام اخیر متوقف نكنیم.
ایشان در ادامه با اشاره به اینكه 60 درصد كلاس های نظری دانشگاه تهران در چارچوب سامانه الكترونیكی عرضه شده است، اظهار داشت: ما تا حد نسبتا زیادی به كمك آموزش های الكترونیكی توانستیم خلأ كلاس های حضوری را جبران نماییم. در واقع ما در دانشگاه تهران آماده عرضه حجم زیادی از آموزش ها به صورت الكترونیكی داریم و به كمك مركز آموزش های الكترونیكی زیرساخت های دانشگاه برای عرضه این نوع آموزش ها وجود دارد.
رئیس دانشگاه تهران همینطور تاكید كرد: ما در همان آغاز حدس می زدیم امكان شروع كلاس های حضوری دانشگاه تهران تا پیش از سال جدید امكان ندارد به همین جهت اگر كلاس های آموزشی غیرحضوری برگزار نمی شد ما یك ماه فرصت آموزش را از دست می دادیم و هم اكنون نمی توانیم بگوییم پس از تعطیلات نوروز هم كلاس های حضوری را برگزار خواهیم كرد. ازاین رو ادامه فرآیند یادگیری الكترونیكی با قوت بیشتری ادامه خواهد داشت و امكان جبران كلاس ها در طول ترم آتی و حتی پس از عادی شدن شرایط بسیار كار سختی است.
دكتر نیلی تصریح كرد: خیلی از دانشجویان برنامه های مختلفی دارند و برگزاری كلاس های جبرانی حضوری برای اعزای هیأت علمی هم كار بسیار دشواری خواهد بود ازاین رو تاكید می كنم همه همكاران من با شدت بیشتر كلاس های مجازی خویش را برگزار كنند و همه دانشجویان هم در كلاس های درس با قوت حضور پیدا كنند.
به قول وی كلاس های آموزشی كه از راه سامانه یادگیری الكترونیكی برگزار می گردد در سامانه ثبت می شود و دانشجویان می توانند در این فرصت تعطیلات عید هم به یادگیری مشغول باشند. با عنایت به این كه همه در منزل حضور دارند به همین جهت لازم است از وقت و زمان خود به نحو احسن استفاده نماییم.
رئیس دانشگاه تهران خاطرنشان كرد: اعضای هیأت علمی دانشگاه می توانند از فرصت تعطیلات عید استفاده كنند و اگر در آغاز فرآیند یادگیری الكترونیكی بعضی از كلاس های مجازی برگزار نشد كلاس های جبرانی الكترونیكی خویش را برگزار كنند و چون كلاس های عملی ما ناچارا پس از عید به شكل جبرانی اجرا می شود بنابراین هر چه بتوانیم كلاس های جبرانی نظری را بیشتر اجرا نماییم فرصت بیشتری برای عرضه كلاس های عملی هم فراهم خواهد شد.
دكتر نیلی همینطور تصریح كرد: با عنایت به این كه دانشجویان، اعضای هیأت علمی و... برنامه های متفاوتی برای تعطیلات تابستان دارند بنابراین نباید فعالیتهای آموزشی را به تعویق بیاندازیم. خوشبختانه در شرایط فعلی همه همكاران و دانشكده ها كمك كردند تا دانشگاه در ایام فعلی همچنان زنده بماند.
رئیس دانشگاه تهران همینطور به مسئولیت اجتماعی دانشگاه ها در شرایط فعلی اشاره نمود و اضافه كرد: شرایط، شرایط خوبی نیست. میزان افراد درگیر با ویروس كرونا افزایش پیدا كرده است و در شرایط فعلی دانشگاه باید فكر كند چگونه می تواند به تخفیف این نوع مسائل كمك نماید تا مردم در شرایط فعلی راحت تر زندگی كنند. با عنایت به این كه دانشگاه تهران دارای تخصص و رشته های مختلفی است در نتیجه از همان آغاز شیوع كرونا همكاران من در دانشگاه در حوزه های مختلف فعال بودند و پیشنهادات مختلفی هم به مسؤلان ذیربط عرضه كردند.
وی با تاكید بر اینكه ما با خطر گسترش و شیوع كرونا در كشور مواجه هستیم، اظهار داشت: باید در این حوزه اقداماتی صورت بگیرد تا این شیوع كنترل شود. ضمن اینكه می دانیم بخش های مختلف اقتصادی كشور گرفتار صدمه شدند بخصوص قشر صدمه پذیر به شدت وابسته به درآمد حداقلی خود هستند صدمه دیدند. دنیا امروز نظاره گر ما است و ما یكی از كشورهایی است كه در خط مقدم مبارزه با كرونا قرا رداریم در نتیجه دنیا نحوه مبارزه ما با ویروس را نظاره می كند.
دكتری نیلی تصریح كرد: هر چه بهتر، موفق تر و عالمه تر برای مبارزه با انتشار كرونا ویروس برخورد نماییم طبیعتا می توانیم برای سایر كشورهای دنیا الگو شویم. به همین باید جهت دانش و تخصص های دانشگاه در این حوزه استفاده نماییم.
به قول وی ما در حیطه های مختلف در دانشگاه تهران تخصص هایی را داریم كه مبحث فعلی كرونا را با همكاران خود در دانشگاه های دیگر در حوزه های تخصصی مختلف دنبال می نماییم و امیدواریم به نتایج خوبی برسیم و در این حوزه خوشه های فكری اقتصاد كلان، سرمایه اجتماعی و صدمه های اجتماعی را در دانشگاه تهران فعال كردیم. امیدواریم بتوانیم از دل این خوشه ها راهكارهایی را برای عبور از بحران پیشنهاد نماییم و مورد استفاده مسؤلان كشور قرار بگیرد.
او همینطور به ظرفیت های هنری، فكری و تخصصی دانشگاه تهران در شرایط فعلی اشاره نمود و اضافه كرد: به همین جهت دانشگاه سامانه تالار گفتگو را راه اندازی كرده است تا در این سامانه همه همكاران، دانشجویان و دانش آموختگان بتوانند وارد و ایده های خویش را وارد كنند تا در این تالار امكان تعامل فكری فراهم گردد و ما هم تلاش خواهیم كرد این ایده های فكری را در حد امكان بسته بندی نماییم و به اطلاع مسؤلان برسانیم تا از دل این ها راهكار مناسبی برای برون از این شرایط فراهم گردد.
رئیس دانشگاه تهران در انتها تصریح كرد: ما تجربه مدیریت بحران در شرایط وبا را در كشور داشتیم. تجربه ما در برخورد با مساله امروز بسیار اهمیت دارد و دانشگاه تهران هم با ظرفیت های بالای خود می تواند كمك موثری برای عبور از این بحران فراهم آورد تا به مسئولیت اجتماعی خود عمل كند.
منبع:

1399/01/04
21:55:40
5.0 / 5
3265
تگهای خبر: آموزش , تخصص , دانشجو , دانشكده
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
این با من - انجام پروژه
inbaman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت این با من محفوظ است

این با من

انجام پروژه های شما