همكاری اوقاف و دانشگاه آزاد در زمینه تولید بذر

همكاری اوقاف و دانشگاه آزاد در زمینه تولید بذر به گزارش این با من نشست مقدماتی رٶسا و مدیران سازمان اوقاف و امور خیریه و دانشگاه آزاد اسلامی به منظور انعقاد قرارداد همكاری و سرمایه گذاری مشترك راه اندازی گلخانه تولید بذر هیبرید قبل از ظهر امروز برگزار گردید.


به گزارش این با من به نقل از ایسنا، به نقل از سازمان اوقاف و امور خیریه، مقدمات و تمهیدات امضای قرارداد همكاری و سرمایه گذاری مشترك راه اندازی گلخانه تولید بذر هیبرید با حضور حجت الاسلام والمسلمین سید مهدی خاموشی -رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه -و محمد مهدی طهرانچی -رئیس دانشگاه آزاد اسلامی- و تعدادی از مدیران و مسؤلان این دو دستگاه قبل از ظهر امروز طی نشستی مشترك در ساختمان مركزی دانشگاه آزاد اسلامی مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.
محمد مهدی طهرانچی-رئیس دانشگاه آزاد اسلامی- در ابتدای این نشست دانشگاه آزاد اسلامی را یك سرمایه ملی دانست و اظهار داشت: بخشی از سرمایه این دانشگاه به صورت هبه و بخش دیگری از راه سنت وقف در شهرهای مختلف به دست آمده است.
وی افزود: اساسا توسعه علم در دوره تمدنی ما مبتنی بر وقف بوده است. بخشی از دانشگاه های بزرگ دنیا - چیزی حدود ۳۰ درصدشان - مبتنی بر وقف شكل گرفته اند و ما نیازمند این هستیم كه وقف را در حوزه دانشگاه توسعه بدهیم.
طهرانچی خاطرنشان كرد: پس از دوره پهلوی اول ما دیگر موقوفه بزرگی نداشته ایم به دلیل نبودن شفافیت، اطمینان مردم برای وقف كردن اموال خود از بین رفته بود و این ضرورت شفافیت و دقت در بهره وری از موقوفات را مطالبه می كند.
وی ادامه داد: ما از این جهت كه به دنبال توسعه وقف هستیم ارتباط با سازمان اوقاف را به صورت نظام مند ادامه می دهیم و در معرض دید مردم قرار خواهیم داد بنابراین حضور دكتر خاموشی در دانشگاه آزاد را در پشتیبانی از فعالیتهای دانش بنیان و گسترش وقف بسیار موثر می دانیم.
حجت الاسلام والمسلمین سید مهدی خاموشی- رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه-در بخش دیگری از این نشست در سخنانی به اولویت های مدیریتی این سازمان اشاره نمود و اظهار داشت: بنده فروش وقف را هم از لحاظ فقهی هم از لحاظ عرفی جایز نمی دانم. بحث دیگر اینكه تبدیل به احسن موقوفه با پول هم به ضرر وقف خواهد بود بلكه تبدیل به احسن ها باید با ملك صورت بگیرد.
وی ادامه داد: جالب است كه بدانید كه میزان ورودی سرمایه درآمدی وقف از زمان مسئولیت بنده تا الان ۷۷ درصد كاهش داشته است چون ما موقوفه ای را نفروخته ایم و این میزان باید به صد درصد برسد این در شرایطی است كه درآمد اوقاف نسبت به سال قبل افزایش داشته است.
خاموشی افزود: در مورد سرقفلی ها هم باید فكری بكنیم. معتقدم برای افزایش بهروه وری وقف باید كاركردهای دیگری را از نو تعریف كرد. ما ماده پنج وقف را كه نصب امین باشد جدی گرفتیم و الان می شود وجدان كرد كه در یك سال گذشته بهره وری از موقوفات افزایش داشته است.
خاموشی به چندین هزار موقوفه و رقبه مربوط به آموزش و پرورش اشاره نمود و خاطرنشان كرد: كارشناسانی كه خبرویتی در این حوزه داشته اند تعیین كرده ایم تا بر كنشها و فعالیت این موقوفات و رقبات نظارت داشته باشند.
ایشان در ادامه به تبیین و تشریح وضعیت و فعالیتهای موقوفات حوزه دارو و درمان، موقوفات دانشگاهی، موقوفات دانش بنیان همچون موقوفه البرز و موقوفه دانش سلامت كوثر پرداخت و بر ضرورت تولید علم در كشور و ارزان سازی كالاهای مورد نیاز مردم و نقش مهم وقف در این حوزه تصریح كرد.
رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه در بخش پایانی سخنانش افزود: ما با دانشگاه آزاد در زمینه وقف دانش بنیانها و شتاب دهنده ها خیلی جهشی پیش خواهیم رفت. همین تولید بذر گلخانه ای و بذر فضای باز كه ما با مشاركت دانشگاه آزاد وارد عمل شده ایم از نیازهای مهم جامعه و به آذوقه مردم مرتبط می باشد.1398/11/02
23:20:27
5.0 / 5
4490
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
این با من - انجام پروژه
inbaman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت این با من محفوظ است

این با من

انجام پروژه های شما