سرپرست دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی همزمان با هفته سلامت بانوان مطرح كرد

زنان شاغل در حوزه دانشگاهی و درمانی در معرض فرسودگی زودرس

زنان شاغل در حوزه دانشگاهی و درمانی در معرض فرسودگی زودرس این با من: سرپرست دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی برنامه ریزی ویژه و جامع درراستای ارتقای سلامت، افزایش نشاط  و رضایتمندی و پیش گیری از فرسودگی شغلی بانوان تحت پوشش دانشگاه علوم پزشكی شهیدبهشتی را ضروری دانست.


به گزارش این با من به نقل از ایسنا، دكتر علیرضا زالی در آستانه هفته ملی سلامت بانوان در نشستی با دكتر اسماعیلی مشاور ریاست دانشگاه در امور زنان و خانواده به بیان سفارش هایی درباب برنامه ریزی در امتداد ارتقای سلامت و افزایش نشاط و پویایی و بهره وری بانوان پرداخت.
بانوان جزو اقشار سرنوشت ساز و لطمه پذیر جامعه هستند
دكترزالی با اشاره به نقش مهم و سرنوشت ساز بانوان در خانواده و اجتماع اظهار داشت: بانوان نیمی از جمعیت جامعه را می سازند و در جایگاههای مختلف فردی و اجتماعی و خانوادگی به ایفای نقش می پردازند اما متاسفانه باوجود تمام تلاشهای صورت گرفته همچنان برنامه ریزی برای این قشر از جامعه از نظر اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی مورد غفلت واقع شده است. بدین سبب در این راستا نگاهی متفاوت به بانوان لازم است.
تاكید بر برنامه ریزی ویژه و جامع برای زنان در دانشگاه
سرپرست دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی، نقش مشاور امور بانوان را در این زمینه و در امتداد رفع كاستی ها، تبعیض ها، افزایش نشاط و رضایتمندی و ارتقای سلامت زنان بسیار مهم برشمرد و بر ضرورت برنامه ریزی ویژه و جامع برای زنان در دانشگاه اصرار كرد.
دكتر زالی طراحی، سیاستگذاری و اجرای برنامه های جامع ویژه بانوان تحت پوشش دانشگاه شامل پرسنل و غیر پرسنل را امری ضروری دانست و بانوان را با عنایت به نقشهای مختلفی كه همزمان در اجتماع و خانواده ایفا می كنند، جزو اقشار لطمه پذیر برشمرد.
بانوان شاغل در حوزه دانشگاهی و درمانی در معرض فرسودگی زودرس قرار دارند
وی با اشاره به اینكه بخش عظیمی از پرسنل دانشگاه را بانوان می سازند، اظهار داشت: بانوانی كه در حوزه های دانشگاهی و بهداشت و درمان فعالیت می نمایند در معرض خطر فرسودگی زودرس قرار دارند. بدین سبب باید برنامه ریزی ویژه ای برای پیش گیری از فرسودگی شغلی، رفع مشكلات جسمی، ارتقای سلامت و افزایش نشاط و رضایتمندی این افراد صورت گیرد.
نیمی از جمعیت تحت پوشش دانشگاه را بانوان می سازند
دكتر زالی با ذكر این نكته كه زنان ۴۹ درصد جمعیت ۵ میلیون و ۷۰۰ هزار نفری تحت پوشش این دانشگاه را شامل می شوند به بیان سفارش هایی درباب برنامه ریزی برای این گروه از جامعه پرداخت و در این راستا بر اجتناب از انجام كارهای تكراری و موازی، هماهنگی و تعامل با سایر نهادها و سازمانها اصرار كرد.
تهیه بانك اطلاعات بانوان افتخارآفرین دانشگاه علوم پزشكی شهیدبهشتی
سرپرست دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به حضور بانوان موفق در دانشگاه خواهان شناسایی این افراد و تهیه بانك اطلاعاتی از بانوان افتخارآفرین دانشگاه در عرصه های مختلف علمی، پژوهشی، درمانی، اجرایی و غیره شد تا بعنوان الگویی دستاوردهای آنان به دیگران معرفی شود.
وی مدیریت بانوان را مدیریتی هوشمندانه، مبتنی بر سلامت و مسئولیت پذیری عنوان نمود و اظهار داشت: اعتماد به بانوان در مدیریت بسیار عالی است و در دانشگاه باید مدنظر قرار گیرد.
طراحی بخشنامه های ویژه برای ارتقای سلامت و جایگاه بانوان در دانشگاه
تعامل با سازمانهای مردم نهاد در رابطه با امور بانوان، طراحی بخشنامه های ویژه برای ارتقای سلامت و جایگاه بانوان در دانشگاه، ایجاد بستر مناسب جهت استفاده بانوان از فضاهای ورزشی دانشگاه، برگزاری جشنواره های فصلی ورزشی بانوان در امتداد ایجاد تحرك، نشاط و پویایی در این قشر از دیگر پیشنهادات و سفارش های ریاست دانشگاه در حوزه برنامه ریزی برای بانوان دانشگاه بود.
تدوین پروتكل آماده سازی بانوان ایرانی برای دوران یائسگی ضروری است
وی با تاكید بر لزوم برنامه ریزی برای ارتقای سلامت بانوان در حوزه های لطمه پذیر، یائسگی را دورانی دشوارو لطمه پذیر در زندگی بانوان ذكر كرد و اضافه كرد: متاسفانه یائسگی اختتام دوران نشاط یك زن ایرانی محسوب می شود؛ دورانی كه گرفتار افسردگی شده و احساس می كند از مدار فعالیت خارج شده است. درحالی كه هنوز دوران فعالیت و بهره وری یك خانم در جامعه است. بدین سبب باید اهتمام نماییم این دوران را به نحو مقتضی طی نماید.
بیش از ۹۰ درصد بانوان ایرانی آمادگی كامل برای ورود به دوران یائسگی ندارند
دكتر علیرضا زالی با اشاره به این كه بیشتر از ۹۰ درصد بانوان ایرانی آمادگی كامل روحی و فیزیولوژیك برای ورود به دوران یائسگی را ندارند خواهان تهیه پروتكلی در دانشگاه برای آماده سازی ورود بانوان ایرانی به این مرحله شد.
برنامه ریزی برای پیش گیری از بروز پوكی استخوان زودرس در زنان ایرانی
سرپرست دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی پوكی استخوان را یكی دیگر از معضلاتی ذكر كرد كه زنان ایرانی ۱۰ سال زودتر از متوسط جهانی به آن مبتلا می شوند و تصریح كرد درصورت داشتن تحرك كافی و ورزش، تغذیه مناسب و مصرف لبنیات كافی در دوران نوجوانی و جوانی می توان موجب كاهش بروز این بیماری شد و این امر نیازمند برنامه ریزی، فرهنگ سازی و اطلاع رسانی است.
بگفته وی، سرطان سینه و دهانه رحم از سرطانهای شایع در بانوان است كه با انجام واكسیناسیون و خودآزمایی قابل پیشگیری و تشخیص زودرس بوده و باید در این راستا برنامه ریزی شود.
اجرای طرح همیاران سلامت در دانشگاه علوم پزشكی شهیدبهشتی
دكتر زالی در بخش دیگری از سخنان خود ضمن تبیین مزایای طرح همیاران سلامت ابراز امیدواری كرد كه بزودی شاهد اجرای این طرح در دانشگاه علوم پزشكی شهیدبهشتی بعنوان نخستین دانشگاه مجری باشیم.
بگفته وی در طرح همیاران سلامت در هر خانواده یك فرد نشانه گذاری می شود و آموزش های لازم و توانمندسازی در حوزه سلامت و بهداشت را دریافت می كند تا به سایر اعضای خانواده انتقال دهد كه با عنایت به نقش موثر، فرصت كافی و ارتباط بین نسلهای مختلف و... خانم های خانه دار به عنوان فرد مذكور انتخاب شدند.
از دیگر سفارش های سرپرست دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی در حوزه بانوان می توان به حضور مشاور بانوان در مراكز تابعه، تشكیل سیستم شبكه ای از مشاور بانوان در مراكز و بیمارستانهای مختلف تابعه دانشگاه، برگزاری كارگاههای آموزشی فرهنگی ویژه بانوان، معرفی مفاخر بانوان و كارآفرینان نمونه و... اشاره نمود.
در بخشی دیگر این جلسه، دكتر سمیه اسماعیلی مشاور سرپرست دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی در امور بانوان و خانواده با ارائه گزارشی به تبیین برنامه های دانشگاه در هفته سلامت بانوان پرداخت كه با محوریت شعار ورزش، نشاط و آرامش برگزار می گردد.
ارائه سفارش هایی با مضامین انجام ورزش و حركات كششی، تغذیه سالم، نوشیدن آب، فعال سازی جایگاه های نمایندگان امور بانوان در مراكز تابعه دانشگاه، اجرای كارگاههای آموزشی ویژه بانوان، شناسایی و تعامل با سازمانهای مردم نهاد، تربیت دانشجویان به عنوان سفیران سلامت برای آموزش به دانش آموزان مدارس بعضی از موارد مطرح شده توسط دكتر اسماعیلی در این جلسه بود.
منبع:

1398/08/11
11:40:18
5.0 / 5
4226
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
این با من - انجام پروژه
inbaman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت این با من محفوظ است

این با من

انجام پروژه های شما