كشف ماده ای ژل مانند در سمت پنهان ماه

كشف ماده ای ژل مانند در سمت پنهان ماه به گزارش این با من ای ۴ˮ بعد از فرود در سمت پنهان ماه، كاوشگری به نام ˮیوتو-۲ ˮ(Yutu-۲) را به ماه فرستاد كه مجهز به یك طیف سنج است كه نورهای بازتابی را اندازه می گیرد به تازگی این كاوشگر موفق به كشف ماده ای ژل مانند در نیمه تاریك ماه شده است.


به گزارش این با من به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، به تازگی یك ماده ژل مانند عجیب در سمت پنهان ماه توسط كاوشگر یوتو-۲ آژانس فضایی چین كشف شده است.
كاوشگر یوتو-۲ كه در ژانویه سال جاری در سمت پنهان ماه قرار داشت، ماه گذشته این ماده را پیدا كرد اما اخبار این كشف تازه انتشار یافته است.
این كاوشگر كه بخشی از مأموریت قمری چانگ ای ۴ چین است، درست پیش از خاموش شدن موقت و به خواب رفتن، این ماده را در دهانه كشف كرد.
به گزارش پایگاه اسپیس، یكی از اعضای تیم كه در حال مشاهده دوربین اصلی این كاوشگر بود موفق به مشاهده این دهانه كوچك كه برخلاف بقیه سطوح ماه حاوی مواد رنگی بود، شد.
با دیدن این تصاویر دانشمندان تصمیم گرفتند تا برنامه ارسال یوتو۲ به سمت غربی ماه را به تعویق اندازند و در عوض به او دستور دادند تا این مواد عجیب را بررسی كند.
این مریخ نورد كه با كاوشگر چانگ ای ۴ در ماه قرار دارد، با دقت به دهانه نزدیك شد و سپس متوجه این ماده ژل مانند رنگی شد.
سمت پنهان ماه
سمت پنهان ماه نیم كره ای از كرهٔ ماه است كه به صورت دائمی از كرهٔ زمین روی گردان است. سمت رو به زمین از كرهٔ ماه را سمت پیدای ماه می نامند.
سمت پنهان ماه دارای دهانه های برخوردی فراوانی است ولی دریاوارهای كمی دارد. در این سمت از ماه كمتر حوضه ای یافت می شود كه عمق آن به اندازه ای باشد كه اجازه فوران های آتش فشانی و تشكیل دریاوارها را بدهد. به این خاطر، علیرغم این كه دهانه های برخوردی زیادی در هر دو سمت ماه دیده می شود اما تفاوت عمق ها سبب شده كه دریاوارهای بزرگ بیشتر در سمت پیدای ماه تشكیل شوند. ظاهراً تعداد بارهایی كه گدازه های زیرسطحی در سمت پیدای ماه به سطح رسیده اند بیشتر و آسان تر از سمت پنهان بوده است.1398/06/12
18:57:47
5.0 / 5
4619
تگهای خبر: دوربین
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
این با من - انجام پروژه
inbaman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت این با من محفوظ است

این با من

انجام پروژه های شما