در دانشگاه آزاد اتفاق می افتد؛

تغییر كاربری خوابگاه های مجردی به متاهلی

تغییر كاربری خوابگاه های مجردی به متاهلی به گزارش این با من مدیركل امور فرهنگی و اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی از تغییر كاربری فضای مازاد خوابگاهی برای تبدیل به خوابگاه متاهلین اطلاع داد.رضا نصیری در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به دستور رئیس دانشگاه آزاد در خصوص ایجاد فضای خوابگاهی برای مزدوجین دانشجوی این دانشگاه، تصریح كرد: بر این اساس همه استانها موظف می باشند مازاد فضای خوابگاهی خویش را تبدیل به خوابگاه های متاهلین كنند.
وی با اشاره به اینكه فضای خوابگاهی متاهلین دانشگاه آزاد هم اكنون كمتر از ۵۰۰ تخت است، اضافه كرد: دانشگاه آزاد حدودا ۷۰ هزار تخت خوابگاهی دارد كه البته حدوداً نیمی از آن فعال و در اختیار دانشجویان مجرد است. طبق دستور دكتر تهرانچی، مقرر شده است با تغییر كاربری در این خوابگاه ها، متاهلین با شرایط و تسهیلات مناسب از آن بهره مند شوند.
مدیركل امور فرهنگی و اجتماعی دانشگاه آزاد افزود: در صورتی كه دانشگاه آزاد اسلامی به اندازه كافی متقاضی استفاده از خوابگاه های متاهلین را نداشته باشد، این امكان وجود خواهد داشت كه مسئولین استانی دانشگاه، حسب اختیارات خود، استفاده از این خوابگاه ها را با شرایط مناسب و بر مبنای مقررات دانشگاه، برای مزدوجین جوان غیر دانشجو هم فراهم نمایند.
نصیری ازدواج دانشجویی را ازدواجی آگاهانه دانست و افزود: چنین ازدواجی در محیط علمی شكل می گیرد و اساس آن مبتنی بر شناختی است كه حاصلِ مدتها در كنار هم درس خواندن، در كنار هم به آزمایشگاه و مسجد و اعتكاف و اردوی راهیان نور و... رفتن، است و باعث آشنایی ۲ نفر با خلق و خوی یكدیگر می شود.
نصیری اضافه كرد: ازدواج های دانشجویی كه خصوصاً در ۲۰ سال قبل با تشویق مقام معظم رهبری شكل گرفته، كمترین صدمه را در میان ازدواجهای جامعه داشته است و طبق آمار می توان اظهار داشت كه بیشتر از ۹۵ درصد این ازدواجها، پایدار، ماندگار و مثمر ثمر هستند.
مدیركل امور فرهنگی و اجتماعی دانشگاه آزاد بهنگام بودن را همچون محاسن برجسته ازدواج دانشجویی برشمرد و اظهار داشت: این ازدواج دقیقاً در مقطعی صورت می گیرد كه جوان به بالندگی، بلوغ فكری و بلوغ جسمانی كه پیش نیاز تشكیل خانواده به حساب می آید، رسیده است.
وی افزود: خوشبختانه در ازدواج های دانشجویی، نگاه مادی گرایانه معمول و رایج جامعه، بسیار كمتر به چشم می خورد و دانشجویان نخست با توكل بر خدا و سپس به پشتوانه حمایت خانواده ها و كمك دانشگاه، ازدواج می كنند.
نصیری اضافه كرد: با همكاری تنگاتنگ میان دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری و معاونین دانشگاه آزاد، سال گذشته قریب بر ۹ هزار زوج دانشگاه برای زیارت حرم مطهر امام رضا (ع) راهی مشهد مقدس و از برنامه های معنوی و آموزشی همچون تفاهم زوجین، ازدواج پایدار، فرزند آوری و فرزندپروری بهره مند شدند.
وی در تشریح سایر برنامه های آموزشی این حوزه اظهار داشت: ما سال قبل در كنار جشن ازدواج، برای مجردها هم بمنظور راهنمایی در انتخاب درست همسر، همایشهایی را با حضور مشاورین ارشد حوزه روانشناسی و مسائل اعتقادی برگزار كردیم. همینطور برای زوجهایی كه از سفر مشهد بازگشته بودند دوره هایی را در رابطه با مسائل پس از عقد و عروسی و آشنایی با مهارتها و سبك زندگی ایرانی – اسلامی خصوصاً سبك زندگی ۱۴ معصوم و به خصوص شیوه زندگی حضرت صدیقه كبری (س) كه نمونه برجسته همسر داری و تربیت فرزند بودند، برگزار كردیم.
نصیری با اشاره به تاكید مقام معظم رهبری به افزایش نسل در چند سال گذشته، اظهار داشت: در این راستا مقرر شد واحدهایی كه از امكان لازم برخوردار می باشند، برای دانشجویانی كه در همان سال اول زندگی و در حالیكه هنوز دانشجوی دانشگاه آزاد هستند و صاحب فرزند می شوند هم مراسم ویژه ای برگزار كنند.
مدیركل امور فرهنگی و اجتماعی دانشگاه آزاد درباره نحوه و میزان حمایتهای مالی دانشگاه از زوج های جوان، تصریح كرد: در این عرصه دانشجویان می توانند از راه صندوق رفاه، طبق ضوابط از وام های در نظر گرفته شده، بهره مند شوند. ضمن اینكه در جریان خود مراسم ازدواج دانشجویی، علاوه بر اینكه تمام هزینه های ایاب و ذهاب سفر به مشهد بر عهده ماست، سه شبانه روز هم میهمان نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری هستند.

1398/05/18
16:19:15
5.0 / 5
4522
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
این با من - انجام پروژه
inbaman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت این با من محفوظ است

این با من

انجام پروژه های شما