افزایش عمر و دوام آسفالت ها با روش پژوهشگران كشور

افزایش عمر و دوام آسفالت ها با روش پژوهشگران كشور این با من: پژوهشگران یكی از شركت های دانش بنیان آسفالت SPG و رنگی تولید كرده است و این محصول علاوه بر آنكه دارای طول عمر بالایی است در مقابل فشار وارده از طرف چرخ خودرو ها بر سطح مقاوم است.


به گزارش این با من به نقل از ایسنا، یكی از شركت های دانش بنیان، فعالیت خودرا از سال ۸۵ در حوزه تولید محصولات مكمل در صنعت قیر و آسفالت و همین طور پیگمنت های رنگی (آسفالت های رنگی و بتن رنگی) شروع كرد و هم اكنون بعنوان نخستین تولید كننده و مخترع آسفالت پلیمری SPG شناخته می شود. این شركت توانسته متناسب با شرایط اقلیمی ایران آسفالت های مقاوم تولید و به بازارهای جهانی صادر كند.
محمد رضا قاسمی، مجری طرح با اشاره به اینكه افزودن پلیمرهای SPG موجب می شود طول عمر آسفالت ۲ برابر شود، اضافه كرد: ساخت این آسفالت علاوه بر مزیت طول عمر سبب می شود مقاومت آسفالت به فشار وارده از طرف چرخ خودرو ها بر سطح مقطع آسفالت نیز افزایش یابد.
وی با اشاره به اینكه این شركت هم اكنون مشغول تحقیق بر افزایش مقاومت آسفالت در مقابل كشش و برش است، افزود: آسفالت SPG به شكل پلیمری نمونه مشابه خارجی دارد و محصول ساخته شده كاملاً بومی است و قیمت آن نسبت به مشابه خارجی به یك پنجم رسیده است.
قاسمی، تولید آسفالت های رنگی را از دیگر محصولات این شركت دانست و اشاره كرد: در مصارف زیبایی وقتی بخواهند رنگ آسفالت را تغییر دهند، اغلب از رنگ استفاده می شود كه عمر مفید آن ۶ ماه است. در صورتیكه آسفالت های رنگی تولید شده با عمر مفید چهار ساله جلوی هزینه های متولیان این بخش را می گیرد. همین طور استفاده از پلیمرهای رنگی داخل آسفالت موجب می شود كه مقاومت آن هم افزایش پیدا كند.
مجری طرح افزود: در تولید آسفالت های رنگی سازندگان دو كشور چین و آلمان رقیب ما هستند كه كارخانه آلمانی عمری نزدیك به صد سال دارد. با این وجود محصولات تولیدی آنها قیمت بالایی دارد. در صورتیكه آسفالت قرمز رنگ ایرانی یك سوم نمونه خارجی ارزان تر است.
وی با اشاره به اینكه در بخش تحقیق و توسعه این شركت در حال فعالیت برای ساخت دو محصول دیگر هستیم، ابراز امیدواری كرد تا آخر سال جاری به بازار ارائه شود و تصریح كرد: محصول اول پودر RS "ذوب كننده برف و یخ" است. این محصول می تواند جایگزین نمك پاشی در معابر برفگیر شود. استفاده از نمك برای تسریع در ذوب برف علاوه بر لطمه هایی كه به بافت آسفالت وارد می كند، سبب می شود محیط زیست هم در معرض تهدید قرار بگیرد. به خصوص درختچه های حاشیه معبر را با خطر مواجه می كند. اما محصولی كه در حال ساخته شدن است چنین خاصیت را ندارد و پس از ذوب برف همراه با روان آب ها از محیط خارج می شود تا به پسماندهای شهری برسد.
قاسمی محصول دوم را تولید كاهش دهنده مقاومت الكتریكی زمین دانست و اظهار نمود: این ماده در چاه های "ارت" ریخته می شود. این محصول كه كاربرد عمرانی دارد در ساختمان های بلند كه كنار آن چاه ارت وجود دارد یا اماكن صنعتی به كار می رود و موجب می شود مقاومت الكتریكی زمین پس از استفاده كاهش زیادی پیدا كند.
منبع:

1398/03/18
14:04:33
5.0 / 5
4431
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
این با من - انجام پروژه
inbaman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت این با من محفوظ است

این با من

انجام پروژه های شما