پژوهشگران رویان بررسی كردند

نكاتی درباره واریكوسل و ناباروری در مردان

نكاتی درباره واریكوسل و ناباروری در مردان این با من: واریكوسل یكی از علل ناباروری در مردان است. از آنجائیكه شناخت نوع لطمه به وجود آمده برای درمان مبتلایان ضروری می باشد، پژوهشگران رویان به بررسی این مساله پرداخته اند.


به گزارش این با من به نقل از ایسنا، به اتساع و پیچ خوردگی شبكه سیاهرگی بیضه، واریكوسل می گویند. این بیماری می تواند تولید اسپرم یا كیفیت آنرا تحت تأثیر قرار دهد.
واریكوسل یكی از علل ناباروری در مردان است. از آنجائیكه شناخت نوع لطمه به وجود آمده برای درمان مبتلایان ضروری می باشد، دكتر نصر اصفهانی، رعنا قندهاری، دكتر تولایی و همكارانشان در پژوهشگاه رویان، مؤسسه آموزش عالی نوردانش اصفهان و مركز باروری و ناباروری اصفهان، به مقایسه نشانگرهای مولكولی هایپوكسی (به شرایط كمبود اكسیژن گفته می شود) و التهاب میان مردان نابارور مبتلا به واریكوسل و مردان عادی پرداختند.
به این منظور از ۲۰ مرد نابارور مبتلا به واریكوسل درجه ۲ یا ۳، و ۲۰ مرد سالم نمونه برداری شد. خاصیت های اسپرم، مانند شكل ظاهری، غلظت، میزان حركت، علاوه بر نشانگرهای مولكولی هایپوكسی و التهاب، و شكستگی ماده ژنتیكی اسپرم، میان دو گروه بررسی و مقایسه شدند.
نتایج این پژوهش كه در مجله Andrologia به چاپ رسیده است، نشان داد، غلظت، میزان حركت و سایر خاصیت های سلامت اسپرم در مبتلایان به واریكوسل به میزان قابل توجهی پایین تر از افراد سالم بود؛ علاوه بر این لطمه به ماده ژنتیكی اسپرم باز در این گروه به شكل مدلول داری بالاتر بود. بر خلاف نشانگرهای مربوط به التهاب، بیان نشانگرهای مربوط به هایپوكسی در مردان نابارور مبتلا به واریكوسل به صورت مدلول داری بیشتر از مردان بارور بود.
طبق اعلام پژوهشگاه رویان، نتایج این پژوهش نشان می دهد، در مبتلایان به واریكوسل، اثر هایپوكسی در لطمه وارد شده به اسپرم ها قابل توجه است در حالیكه التهاب اهمیت به مراتب كمتری دارد.1398/01/26
15:05:54
5.0 / 5
4535
تگهای خبر: آموزش , پژوهش , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
این با من - انجام پروژه
inbaman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت این با من محفوظ است

این با من

انجام پروژه های شما