گام محققان برای تشخیص تومورهای كوچك در مراحل اولیه

گام محققان برای تشخیص تومورهای كوچك در مراحل اولیه این با من: محققان دانشگاه ام آی تی موفق به توسعه یك سیستم تصویربرداری شده اند كه می تواند به تشخیص تومورهای كوچك منجر شود.


به گزارش این با من به نقل از ایسنا و به نقل از مدگجت، دیدن تومورهای عمیق در بدن كاری دشوار است، برای اینكه نور تنها می تواند به بافت ها نفوذ كند.
دستگاه های "ام آرآی" و "سی تی اسكن " باز می توانند وجود تومور در بدن را تشخیص دهند، ولی نمی توانند وجود تومورهای كوچك تر از یك سانتی متر را شناسایی كنند.
بدین سبب هنوز هم تشخیص تومورهایی كه اخیرا در حال تشكیل شدن هستند، امری دشوار است.
در این راستا محققان دانشگاه "ام آی تی" (MIT) یك سیستم تصویربرداری نوری را توسعه داده اند كه می تواند وجود پروب های كوچك در داخل بدن را تشخیص دهد.
"آنجلا بلچر"، محقق ارشد پروژه اظهار نمود: ما می خواهیم به مرحله ای برسیم كه سرطان را در مراحل ابتدایی تشخیص دهیم و هدف ما این است كه تومورهای كوچك را شناسایی نماییم.
در این پروژه تحقیقاتی، محققان از نور مادون قرمز استفاده كردند كه طول موجی طولانی دارد و می تواند برای نفوذ عمیق تر به بدن استفاده گردد.
ترفند این محققان باز این است كه چندین طیف مادون قرمز نزدیك را به یك باره تصویربرداری كنند.
این فرآیند تحت عنوان فرآیند "تصویربرداری فراطیفی" شناخته می شود.
سپس این سیگنال ها از خارج از بدن جمع آوری می شوند و با استفاده از الگوریتم های توسعه یافته توسط محققان "ام آی تی" تجزیه و تحلیل می شوند تا محل تومورها و عمق آنها تشخیص داده شود.
سیستم ساخت این محققان توانست در بدن موش ها پروب های فلوئورسنت به اندازه ۰.۱ میلی متر را شناسایی كند؛ كاری كه با دستگاه های تصویربرداری معمول ممكن نبود.
محققان دانشگاه ام آی تی در نظر دارند این پروب ها را به تومورها تطبیق دهند تا گام بعدی آنها تشخیص تومورهای كوچك در بدن باشد.
نخستین هدف آنها باز تشخیص سرطان تخمدان است كه تا حدودی دیر تشخیص داده می شود. سرطان های پانكراس، مغز و پوست باز گزینه های بعدی آنها هستند.
نتایج این پروژه تحقیقاتی در مجله "Scientific Reports" منتشر شد.1397/12/17
00:38:06
5.0 / 5
4508
تگهای خبر: دانشگاه , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
این با من - انجام پروژه
inbaman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت این با من محفوظ است

این با من

انجام پروژه های شما