رییس مركز ملی فضایی ایران بیان كرد

میزان اثرگذاری پارك علم و فناوری در اقتصاد كشور هویدا باشد

میزان اثرگذاری پارك علم و فناوری در اقتصاد كشور هویدا باشد به گزارش این با من رئیس مركز ملی فضایی ایران دستاوردهای مجموعه پارك های علم و فناوری را مطلوب ارزیابی كرد و اظهار داشت: باید میزان اثرگذاری دستاوردهای پارك علم و فناوری در اقتصاد كشور هویدا باشد؛ به صورت مثال در بخش دفاعی كشور به خصوص تولید موشك توجه بسیاری به مبحث زنجیره ارزش شده كه نتیجه آن كسب موفقیت های بسیاری بوده است.


به گزارش این با من به نقل از ایسنا، منوچهر منطقی بامداد امروز در جشنواره تجلیل از جهادگران علم و فناوری استان كه به میزبانی دانشگاه آزاد اسلامی زنجان برگزار شد، اظهار نمود: به مجموعه عملیاتی كه در یك صنعت به صورت زنجیرگونه قرار می گیرند تا منجر به خلق ارزش شود، زنجیره ارزش می گویند. به صورت مثال استراتژی هنر، تولید ارزش است، همینطور زنجیره ارزش غذایی یكی از بحث های مهم به شمار می آید كه متاسفانه اطلاعات درستی از آن در اختیار نداریم.
وی ادامه داد: بحث فرآیند زنجیره ارزش و رسیدن به جایگاه كنونی ایران اسلامی یك لزوم مهم می باشد كه باید مورد توجه قرار گیرد كه در طول چهار دهه گذشته تلاش های متعددی در این زمینه انجام شده است.
منطقی خاطرنشان كرد: زنجیره ارزش در بخش اقتصادی متاسفانه كمتر مورد توجه قرار گرفته است، اما این زنجیره در بخش امنیت بخصوص تامین امنیت ملی از توجه به سزایی برخوردار می باشد كه نقش چشم گیری را هم در كسب پیشرفت های امنیتی كشور داشته است.
رئیس مركز ملی فضایی ایران اظهار داشت: كسب موفقیت های بزرگ نظام جمهوری اسلامی در حوزه نظامی و امنیتی به علت توجه به مبحث زنجیره ارزش بوده است و این در شرایطی است كه در خیلی از كشورهای دنیا از مبحث زنجیره ارزش در موضوعات مختلف دیگر استفاده می شود.
منطقی خاطرنشان كرد: از سال ۲۰۱۳ شاهد آغاز فعالیت جدی همه كشورهای منطقه در بخش فضا بوده ایم، به صورتی كه عربستان سعودی امسال موفق به پرتاب دو ماهواره به فضا شد. همینطور قطر، قزاقستان، آذربایجان و افغانستان كه با جنگ دست به گریبان هستند، موفق به پرتاب ماهواره به فضا شدند.
منطقی اظهار داشت: توجه به اسناد بالادستی و پایین دستی در زنجیره ارزش یك لزوم مهم می باشد كه نباید از آن غافل شد؛ چراكه كشورهای دنیا برنامه ریزی جدی در این زمینه دارند، ایران در بخش بالادستی بعنوان نهمین كشور در حال فعالیت است كه یك موفقیت برای كشور به شمار می آید.
رئیس مركز ملی فضایی ایران خاطرنشان كرد: توجه به توانمندی های علمی، آزمایشگاهی و پژوهشی در كشور یك امر ضروری می باشد كه متاسفانه به علت نداشتن شناخت از فضای زنجیره ارزش، در قسمت سوم با ضعف های بسیاری مواجه هستیم.
وی دستاوردهای مجموعه پارك های علم و فناوری را مطلوب ارزیابی كرد و اظهار داشت: باید میزان اثرگذاری دستاوردهای پارك علم و فناوری در اقتصاد كشور هویدا باشد؛ به صورت مثال در بخش دفاعی كشور به خصوص تولید موشك توجه بسیاری به مبحث زنجیره ارزش شده كه نتیجه آن كسب موفقیت های بسیاری بوده است.
این مسئول خاطرنشان كرد: اگر به زنجیره ارزش از جانب اساتید شناخته و توجه گردد و به صورت متعادل در این زمینه اقداماتی صورت گیرد، پیشرفت های مطلوبی در این حوزه كسب خواهد شد؛ در بخش ساخت ماهواره، با عنایت به همكاریهای فناورانه، منجر به تولید ماهواره های مصباح و سینا شده است.
رئیس مركز ملی فضایی ایران تصریح كرد: خوشبختانه ارتباط بین دانشگاه و صنعت جهت ساخت ماهواره مطلوب است؛ چراكه همكاری این دو بخش و اضافه شدن جهاددانشگاهی به این مجموعه، مشكلات گذشته را حل و باعث گسترش فعالیت ها شده است.
وی خاطرنشان كرد: كسب تجارب جهانی، نقشه دانشگاهی و همكاری صنعت باعث كسب موفقیت های علمی در حوزه ماهواره شده است، به صورتی كه هم اكنون پنج دانشگاه كشور و شركت های دانش بنیان در زمینه طراحی ماهواره فعالیت می نمایند و امروز به جایگاهی رسیده ایم كه می توانیم به سایر كشورها كمك نماییم.
منطقی تصریح كرد: هم اكنون دو ایستگاه فضایی در كشور فعالیت می نمایند، با عنایت به ظرفیت های موجود كسب موفقیت های بیشتر در این زمینه قابل دسترسی است كه باید تلاش های بسیاری صورت گیرد.
منطقی یادآورشد: توجه به زنجیره ارزش در بخش كشاورزی جهت بهره وری كشت و صرفه جویی در مصرف آب یك لزوم مهم می باشد كه شركت های دانش بنیان می توانند با استفاده از منابع اطلاعاتی با تحلیل های نرم افزاری فعالیت های مطلوبی در این زمینه داشته باشند.
1397/11/15
20:48:27
5.0 / 5
4447
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
این با من - انجام پروژه
inbaman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت این با من محفوظ است

این با من

انجام پروژه های شما