رییس دانشگاه پیام نور استان كرمان در گفت وگو با ایسنا:

حركت جدی دانشگاه پیام نور به سمت دانشگاه نسل سوم

حركت جدی دانشگاه پیام نور به سمت دانشگاه نسل سوم به گزارش این با من رییس دانشگاه پیام نور استان كرمان اظهار داشت: 10 مركز نوآوری در دانشگاه های پیام نور كشور راه اندازی شده كه یكی از این مراكز در استان كرمان بوده و با عنایت به اینكه اسفند ماه سال قبل میزبان نخستین استارتاپ محتوای دیجیتال استان در دانشگاه پیام نور كرمان بودیم، قرار شد جهت دهی مركز نوآروی هم با همین مبحث باشد و اقدامات خوبی برای حركت به سمت دانشگاه های نسل سوم در دانشگاه پیام نور صورت گرفته است.


دكتر"علیرضا محدثی"در گفت و گو با خبرنگار ایسنا با بیان اینكه دانشگاه پیام نور هم اكنون بزرگ ترین دانشگاه دولتی در كشور است اظهار نمود: این دانشگاه هم اكنون در سطح كشور با حدود 400 هزار داشجو 31 مركز ستاد استانی و 10 منطقه در حال فعالیت است.

وی با اشاره به اینكه دانشگاه پیام نور در همه رشته ها به غیر از علوم پزشكی در هر سه مقطع كاردانی، كارشناسی و كارشناسی ارشد دانشجو می پذیرد، اضافه كرد: در استان كرمان 29 مركز واحد، نزدیك به 19 هزار دانشجو، 160 عضو هیئت علمی تمام وقت و یك هزار مدرس مدعو در هر ترم داریم.

محدثی خاطرنشان كرد: از نظر توزیع رشته محل در سطح استان یك رشته محل دكتری(شیمی تجزیه در كرمان)، 38 ارشد و 350 رشته محل كارشناسی داریم.
ایشان سپس بیان كرد: سیستم آموزشی پیام نور محتوا محور است كه توسط دانشگاه تعیین و دانشجو به صورت خودخوان دروس را فرا می گیرد و یا اینكه كلاس تشكیل می گردد و آنچه محتوا را تعیین می كند تا استاندارد آن به هم نخورد، آزمون های آخر دوره دانشگاه است و در هر ترم 3 میلیون نفر آزمون در سطح كشور برگزار می گردد كه تمام فرآیند هم به صورت الكترونیكی است.
رییس منطقه هشت دانشگاه های پیام نور كشور اظهار داشت: الان برنامه این دانشگاه در این است كه به سمت برگزاری آزمون های الكترونیكی حركت نماید و در استان كرمان 140 هزار نفر آزمون در این ترم برگزار می شود كه 48 هزار مورد به صورت الكترونیكی است كه ظرفیت منحصر به فردی خواهد بود.
وی ادامه داد: با آزمون های الكترونیكی، دانشجو فارغ از اینكه دانشجوی هر واحد مركز باشد، می تواند یك ماه به آخر ترم، محل آزمون خویش را انتخاب نماید كه در این ترم 5 هزار نفر دانشجو در استان در مركزی غیر از مركز آموزشی خود میهمان شده و امتحان خواهند داد.
محدثی در بخش دیگری از سخنانش به وضعیت فرهنگی دانشگاه پیام نور اشاره و اظهار نمود: از حدود سه ماه قبل افتتاح دفتر نهاد مقام معظم رهبری را در دانشگاه پیام نور استان كرمان داشتیم كه می توانیم از ظرفیت نهاد رهبری در پیشبرد اهداف فرهنگی دانشگاه استفاده نمائیم و به تازگی میزبان برگزاری مراسم تقدیر از 100 دانشجوی برتر استان در حوزه علمی، فرهنگی و ورزشی بودیم.
این مسوول اظهار داشت: ستاد ترویج فرهنگ عفاف و حجاب و صیانت از حقوق شهروندی را در دانشگاه تولید كردیم و دبیرخانه دومین همایش سراسری شعر آیینی نور ویژه دانشگاهیان كشور راه اندازی شد كه ابتدای سال 98 میزبان این جشنواره در كرمان خواهیم بود.
وی خاطرنشان كرد: میزبانی بیست و سومین جشنوار قرآن و عترت دانشگاه های پیام نور كل كشور هم یك ماه قبل به كرمان داده شد كه این جشنواره در سال آینده برگزار می گردد.
رییس دانشگاه پیام نور كرمان در ادامه درباره توجه به دروس عملی در این دانشگاه بیان كرد: به رغم اینكه حضور دانشجو در كلاس های نظریه دانشگاه اختیاری است، در دروس عملی الزامی است و دانشگاه موظف است ساختار آزمایشگاهی كارگاهی كلاس های عملی را فراهم آورد و هم اكنون در استان 6600 متر مربع فضای آزمایشگاهی و كارگاهی در حوزه آموزشی داریم.
وی درباره عملكرد دانشگاه در زمینه دریافت شهریه از دانشجوها در شرایط اقتصادی كنونی اضافه كرد: شهریه دانشگاه پیام نور حدودا نصف شهریه دانشگاه های دیگر است و با عنایت به شرایط اقتصادی، در حوزه معاونت اداری مالی دانشگاه اقدامات خوبی شده و یكی از كارها تعویق شهریه متغیر دانشجو تا آخر ترم است.
محدثی اظهار داشت: جهت استفاده از تسهیلات هم از وام صندوق رفاه دانشجویان بهتر می گردد بهره برد و برپایه آمار، این وام امسال برای دانشجویان پیام نور دو برابر شده و وام تحصیلات بنیاد علوی هم امسال با سهمیه محدود اضافه شده است.
وی خاطرنشان كرد: برپایه تفاهمنامه ای كه با بانك انصار شده همه دانشجویان پیام نور كشور بدون محدودیت می توانند از تسهیلات با سود 1.4 درصد برای شهریه تا آخر تحصیل استفاده كنند.
رییس دانشگاه پیام نور استان كرمان در پاسخ به سئوالی درباره ادغام دانشگاه های پیام نور و علمی كاربردی اضافه كرد: آمایش وزارت علوم در حال انجام می باشد كه مطالبه مقام معظم رهبری هم همین مبحث بوده و در سطح دانشگاه پیام نور اصلاح ساختار، ساماندهی مراكز واحدها و ساماندهی رشته ها باید صورت بگیرد چونكه دانشگاه پیام نور اگر بخواهد تمركززدایی كرده و اختیارات مراكز بیشتر شود، با ساختار فعلی امكانپذیر نیست و باید تغییر كند كه در چارچوب آمایش می گنجد و این سه مبحث در دانشگاه پیام نور در حال مطالعه است.
محدثی با اشاره به اینكه در دانشگاه پیام نور استان كرمان توزیع مناسب كارمندی اتفاق نیفتاده، اضافه كرد: جابجایی نیروها برای توزیع مناسب تر مبادرت به جایی است.
وی در بخش دیگری از سخنانش درباره فعالیت های پژوهشی دانشگاه پیام نور استان كرمان بیان كرد: در سال قبل در حوزه پژوهشی 65 طرح و نزدیك به 150 مقاله بین المللی از جانب اساتید و دانشجویان این دانشگاه در سطح استان را داشته ایم ضمن آنكه حدود 20 كتاب تالیفی و ترجمه توسط اعضای هیئت علمی به چاپ رسیده است.
رییس دانشگاه پیام نور استان كرمان درباره مركز نوآوری این دانشگاه هم به ایسنا اظهار داشت: دانشگاه های نسل نو دانشگاه های كارآفرین هستند و ما در دانشگاه پیام نور استان پیگیر بحث های پژوهشی هستیم و دانشگاه ما البته از سال های گذشته در این حوزه ورود داشته و سال 90 مركز رشد و كارآفرینی را بعنوان اولین دانشگاه پیام نور كشور در كرمان افتتاح كردیم.
وی ادامه داد: 18 شركت دانش بنیان در این مركز فعالیت می نمایند و علاوه بر این در سال 95 كلینیك های مشاوره كارآفرینی را در 6 مركز واحد سطح استان افتتاح كردیم.
محدثی اظهار نمود: 10 مركز نوآوری در دانشگاه های پیام نور كشور راه اندازی شده كه یكی از این مراكز در استان كرمان بوده و با عنایت به اینكه اسفندماه سال قبل میزبان نخستین استارتاپ محتوای دیجیتال استان در دانشگاه پیام نور كرمان بودیم، قرار شد جهت دهی مركز نوآروی هم با همین مبحث باشد و اقدامات خوبی برای حركت به سمت دانشگاه های نسل سوم در دانشگاه پیام نور صورت گرفته است.1397/10/21
21:56:20
5.0 / 5
4890
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
این با من - انجام پروژه
inbaman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت این با من محفوظ است

این با من

انجام پروژه های شما