معاون وزیر كار خبر داد

حمایت وزارت كار از دانشجویان كارآفرین، فارغ التحصیلان دانشگاهی دوره های كارورزی می بینند

حمایت وزارت كار از دانشجویان كارآفرین، فارغ التحصیلان دانشگاهی دوره های كارورزی می بینند این با من: معاون وزیر كار از حمایت های این وزارتخانه از دانشجویان و فارغ التحصیلان خلاق و ایده پرداز اطلاع داد و اظهار داشت: این وزارتخانه از دانشجویان و فارغ التحصیلانی كه ایده های نوآورانه داشته باشند، علاوه بر حمایت برای اتصال به شبكه های نوآورانه تسهیلاتی را در قالب وام و... عرضه خواهد كرد.


به گزارش این با من به نقل از ایسنا، دكتر منصوری در نشست خبری كه به مناسبت هفته جهانی كارآفرینی امروز در وزارت كار برگزار شد، تولید هماهنگی بین بازیگران مختلف حوزه توسعه كارآفرینی را یكی از خلاءهای اصلی این عرصه توصیف كرد و اظهار داشت: خوشبختانه امسال بازیگران مختلف عرصه كارآفرینی كنار هم آمده اند تا هفته جهانی كارآفرینی به صورت مشترك برگزار گردد. به صورتی كه این مراسم هفته آینده با همكاری مشترك دانشكده كارآفرینی دانشگاه تهران و ضمن تاكید بر رویكرد تولید هماهنگی بین كارآفرینان برگزار می گردد.

وی در ادامه وضعیت كارآفرینی كشور طی چند سال اخیر را مثبت ارزیابی كرد و اظهار داشت: خوشبختانه طی چند سال اخیر اتفاقات خوبی در كشور در حوزه كارآفرینی و توسعه كارآفرینی افتاده است به صورتی كه رتبه ایران در سطح بین المللی به ۱۳ بهبود یافته و در سطح منطقه هم از رتبه ۱۴ به ۱۱ رسیدیم و وضعیت های بسیار خوبی در سال های گذشته در حوزه تولید قابلیت كارآفرینی به صورت علمی و اجرایی اتفاق افتاده است كه البته اثرات آنرا در سطح ملی می بینیم.

معاون توسعه، كارآفرینی و اشتغال وزیر كار همینطور تصریح كرد: با عنایت به شرایط پیش آمده اگر كه ما در سال های آینده در عرصه كارآفرینی با نوساناتی مواجه خواهیم شد اما همچنان تكلیف ما درحوزه تولید اشتیاق و افزایش ریسك پذیری بین كارآفرینان است و در عرصه بین المللی سازی كسب و كار و تولید قابلیت از این منظر باید بتوانیم روحیه ریسك پذیری را تولید نماییم، كارآفرینان ما بتوانند به اكوسیستم جهانی كارآفرینی متصل شوند.

به گفته دكتر منصوری، به نظر می آید در كشور ما علیرغم حضور پرقدرت بخش خصوصی در عرصه كارآفرینی، سیاستگذاری ها و قانون های مربوط به این عرصه باید بهبود و به روزرسانی شود و متاسفانه هم اكنون قواعد كارآفرینی در كشور ما سنتی هستند و همچنان برای پشتیبانی از این افراد از ابزارهایی مانند وام، دریافت مجوز، گواهینامه و برخی مسائل دیگر مواجه هستیم كه وزارت علوم تلاش می كند قواعد و قوانین مربوط به كارآفرینی به روز شود.

معاون توسعه، كارآفرینی و اشتغال وزیر كار همینطور تولید مزیت برای كارآفرینان كشور در لایه های مختلف را از دیگر برنامه های مورد حمایت وزارت كار در این عرصه دانست و اظهار داشت: این وزارتخانه در جهت پشتیبانی از كارآفرینان به صورت سالیانه حدود ۱۰ نفر را بعنوان كارآفرین برتر انتخاب می كنند اما به صورت كلی مزیت ویژه ای برای این افراد قائل نشدیم كه البته در این راستا تلاش داریم به ترویج آموزش های خود در عرصه كارآفرینی بپردازیم و این آموزش ها را كه امروزه در بهترین آن حالت و نوع خود در دانشگاه ها متمركز شده، به صورت عمومی گسترش دهیم.

وی به همكاری دو وزارتخانه كار و علوم برای توسعه آموزش های كارآفرینی اشاره نمود و اظهار داشت: ما تفاهم نامه ای كه با وزارت علوم منعقد كرده و توانستیم آموزش های كارآفرینی به صورت عملی و علمی را از مرحله پیش از دبستان آغاز كرده و در مرحله دانشگاهی به صورت جدی پیگیری نماییم. به صورتی كه دانشجویی از همان ترم ابتدایی ورود به دانشگاه می تواند آموزش های متناسبی با رشته های تحصیلی خود دریافت نماید كه البته این برنامه در گام اول در سه دانشگاه شروع شده كه در نظر داریم این نوع آموزش ها را به صورت كلی در دانشگاه های دیگر اجرایی نماییم.

معاون وزیر كار همینطور بین المللی سازی بحث كارآفرینی را از دیگر بحث های اساسی وزارت كار عنوان نمود و اظهار داشت: این برنامه به منظور ارتقای سطح كارآفرینی در كشور انجام می گیرد و معتقد هستیم عرضه آموزش محض در این زمینه لزوما كارآیی ندارد بلكه تلاش داریم با بین المللی سازی این امر كارآفرینان ما در عرصه های جهانی حضور پیدا كنند.

به گفته وی بخش زیادی از برنامه های كارآفرینی در مركز و یا مراكز استان های دیگر جریان دارند كه وزارت كار تلاش می كنند این نوع قابلیت ها را گسترش دهند و بین كارآفرینان محلی و ملی اتصال تولید شود. در واقع ما دنبال شكل گیری یك شبكه ملی كارآفرینی در كشور هستیم.

دكتر منصوری با تاكید بر اینكه برای كارآفرین شدن نیازمند نهادینه سازی در كشور هستیم، تصریح كرد: خوشبختانه برخی نهادها حمایت های خویش را از برنامه های وزارت كار در این زمینه اعلام نموده اند و ما در وزارتخانه منابعی را هم برای پشتیبانی از كارآفرینان در نظر داریم و البته دنبال تامین منابع از مسیرهای دیگر به منظور پشتیبانی از این افراد هستیم.

وی همینطور به حمایت وزارت كار از دانشجویان و دانشگاه های مهارت محور و كارآفرین تصریح كرد و اظهار داشت: طی سال های گذشته ساختار آموزشی در كشور به گونه ای بود كه كارآفرینی بعنوان محور قرار نمی گرفت و خوشبختانه این امر طی سال های اخیر مورد توجه وزارت آموزش و پرورش و وزارت علوم قرار گرفته كه بر مبنای آن افراد نگرش كارآفرینی و مهارت آموزی را از همان دوره دانش آموزی یاد بگیرند و در دوره دانشگاه هم دانشجویان بتوانند از همان ابتدای ورود به تحصیل آموزش های لازم با رشته های مرتبط خویش را ببینند تا در نهایت در حین تحصیل یا پس از فارغ التحصیلی بتوانند كارآفرین شده و كسب و كارهای مستقیمی راه اندازی كنند كه همان گونه كه اعلام گردید وزارت كار برنامه مشتركی را با وزارت علوم تدوین كرده و این برنامه در فاز اول اجرایی شده و در نظر داریم اجرای آن در دانشگاه های بزرگ دیگر هم آغاز شود.

معاون وزیر كار همینطور در ادامه در مورد حمایت های وزارتخانه از برنامه كارورزی دانشجویان هم اظهار داشت: برنامه ای با عنوان كارورزی در دستور كار وزارت كار قرار گرفته كه بر مبنای آن هر فارغ التحصیل یك واحدی را برای آموزش انتخاب كنند و بر مبنای آن حدود چهار تا شش ماه فرصت كارورزی برای یادگیری در حوزه كارآفرینی، مدیریتی یا مهارت های دیگری را آموزش ببینند.

وی اظهار داشت: این وزارتخانه هزینه دوره كارورزی را پوشش خواهد داد. در این مدت هم به كارورزان دستمزد پرداخت خواهیم كرد تا فرصتی فراهم نماییم فارغ التحصیلان ما فضای كسب و كار و كارآفرینی را از نزدیك درك كنند.

وی افزود: فارغ التحصیلانی كه از برنامه كارورزی وزارت كار استفاده می نمایند، می توانند دوره یك هفته ای را از آموزش های كارآفرینی بهره بگیرند كه این آموزش ها در آینده ای نزدیك اجرا می گردد اما آموزش های دوره كارورزی دو سال است كه با استفاده از وزارت كار برگزار می گردد.

دكتر منصوری همینطور تصریح كرد: عرضه آموزش های مهارت های كارآفرینی از دیگر برنامه های وزارت كار به حساب می آید كه البته منظور ما از این آموزش ها طرح توجیه كارآفرینی نیست و ما با سازمان فنی- حرفه ای هماهنگی هایی را انجام دادیم تا در چارچوب تعریف شده افراد داوطلب بتوانند از آموزش های مهارت كارآفرینی بهره ببرند و این آموزش ها برای فارغ التحصیلان دانشگاه و همینطور دانشجویان سال آخر دانشگاه هم قابل عرضه است.

وی در ادامه از برنامه وزارت كار برای پشتیبانی از كارآفرینان جوان و ایده پرداز اطلاع داد و اظهار داشت: بر طبق این برنامه كه از آن بعنوان باشگاه كارآفرینان جوان یاد می گردد همه افراد شامل فارغ التحصیلان و... می توانند از حمایت های معنوی و مادی وزارت كار بهره ببرند كه البته ابتدای كار تلاش داریم این برنامه به صورت رشته كارآفرین پیش ببریم اما به صورت كلی حمایت های دولت از كارآفرینان فقط در حوزه تخفیف وام خلاصه نمی گردد و ما تلاش داریم ابتدا با پیوند قوی با نوآوران و ایده پردازان تولید نماییم و در نهایت پس از اینكه این اتصال به وجود آمد، تسهیلات دیگری را به صورت های مختلف شامل وام عرضه خواهیم داد.

معاون وزیر كار در انتها تصریح كرد: سیاست وزارت كار این است كه شركت های دانش بنیان كه ایده های خلاقانه و همینطور محصول محوری داشته باشند، در اولویت حمایت های وزارت كار برای دریافت تسهیلات قرار خواهند گرفت.
1397/08/20
14:30:59
5.0 / 5
4678
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
این با من - انجام پروژه
inbaman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت این با من محفوظ است

این با من

انجام پروژه های شما