گیاهان به فشار محیطی واكنش نشان می دهند

گیاهان به فشار محیطی واكنش نشان می دهند این با من: پژوهش جدید دانشگاه ˮپنسیلوانیاˮ نشان داده است كه گیاهان می توانند نسبت به فشار محیطی واكنش نشان دهند و خویش را برای مقابله با آن آماده كنند.


به گزارش این با من به نقل از ایسنا و به نقل از فیز، پیش بینی می گردد كه در آینده، تغییرات اقلیمی، باعث خشكسالی در مناطقی شوند كه آب و هوای آنها خشك است. پژوهشگران برای كاهش اثرات مخرب خشكسالی، در جستجوی راهبردهایی هستند تا به مقاومت زمین در برابر مشكلات محیطی همچون خشكسالی و "فشار نمك" كمك كنند.
فشار نمك، هنگامی رخ می دهد كه آب هنگام عبور از میان خاك، نمك هایی با خود می آورد كه می توانند جذب ریشه گیاه شوند و تولید مثل گیاهان را كاهش دهند.
پژوهشگران "دانشگاه پنسیلوانیا"(UPenn) در این بررسی جدید، چگونگی كنار آمدن گیاهان با فشار ناشی از نمك زیاد را بررسی كردند و مكانیسمی یافتند كه شاید بتوان از آن برای ابداع محصولاتی كه در برابر نمك زیاد مقاوم هستند، بهره برد.
این پژوهش نشان داده است كه قرار گرفتن یك نشانگر كوچك روی مولكول های "آران ای"(RNA) می تواند به تثبیت و محافظت از آنها كمك نماید. هنگامی كه گیاهان در معرض نمك زیاد قرار می گیرند، یكی از نشانگرهای آر.ان.ای موسوم به "m6A"، از تجزیه پروتئین های كدگذاری شده ای كه به گیاهان در كنار آمدن با شرایط دشوار كمك می كنند، پیشگیری می كند.


"برایان گرگوری" (Brian Gregory)، استادیار بخش زیست شناسی دانشگاه پنسیلوانیا و از نویسندگان این پژوهش اظهار داشت: ما با این پژوهش می توانیم به كشاورزان كمك نماییم. ما باید روش هایی را برای پرورش گیاهان مقاوم در برابر نمك و خشكسالی شناسایی نماییم.
هر ارگانیسمی برای تولید پروتئین، باید ابتدا یك رشته از پیام رسان آر.ان.ای را پردازش كند اما همه پیام رسان های آر.ان.ای، به پروتئین تبدیل نمی شوند بلكه بعضی از آنها قبل از رسیدن به این مرحله از بین می روند. در سال های اخیر، توجه زیست شناسان به نشانگر m6A معطوف شده و آنرا از عوامل دخیل در این فرآیند می دانند. گرگوری اضافه كرد: m6A، فراوان ترین اصلاح درونی در پیام رسان آر.ان.ای است.
پژوهشگران با بررسی گیاه "رشادی گوش موشی"(Arabidopsis) موفق شدند m6A را در آن شناسایی كنند.
آنها در مرحله بعد، گیاهان را به صورت آزمایشی در خاكی با نمك بالا پرورش دادند و آزمایش های خویش را تكرار كردند. آزمایش ها نشان دادند گیاهان با قرار گرفتن در معرض نمك بیشتر، m6A بیشتری روی پیام رسان های آر.ان.ای خود قرار می دهند و به این صورت، واكنش خویش را نسبت به این شرایط ابراز می كنند. به عبارت دیگر، گیاهان خویش را برای مشكلات محیطی آماده می كنند.
گرگوری افزود: این ویژگی، مكانیسم پویا و قدرتمندی را برای تنظیم واكنش نسبت به فشار عرضه می دهد.
این پژوهش، در مجله " Cell Reports" به چاپ رسید.1397/08/09
20:35:09
5.0 / 5
4800
تگهای خبر: پژوهش , دانشگاه , محصولات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
این با من - انجام پروژه
inbaman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت این با من محفوظ است

این با من

انجام پروژه های شما