در اعتراض به اشتباهات ایجادشده در پذیرش واحدهای علوم پزشكی صورت گرفت

تجمع دانشجویان علوم پزشكی مقابل ساختمان مركزی دانشگاه آزاد بعلاوه تصاویر

تجمع دانشجویان علوم پزشكی مقابل ساختمان مركزی دانشگاه آزاد بعلاوه تصاویر این با من: جمعی از دانشجویان علوم پزشكی واحدهای مختلف دانشگاه آزاد اسلامی در اعتراض به اشتباهات بوجود آمده در پذیرش دانشجویان ورودی سال 97 این دانشگاه مقابل ساختمان مركزی دانشگاه آزاد اسلامی تجمع كردند.


به گزارش این با من به نقل از ایسنا امروز چهارشنبه جمعی از دانشجویان پذیرفته شده در بعضی واحدهای علوم پزشكی دانشگاه آزاد اسلامی كه بعنوان ذخیره در واحدهای این دانشگاه پذیرفته شده اند، اما بعد از ثبت نام، پرداخت شهریه و دریافت كارت دانشجویی به دلیل اختلال در روند پذیرش در این دانشگاه، به آنان اعلام شده كه امكان تحصیل آنان میسر نیست، مقابل ساختمان مركزی این دانشگاه تجمع كردند.


این درحالی است كه به قول این افراد، در دومین هفته از مهرماه سال جاری پیامكی در خصوص پذیرفته شدن در دانشگاه آزاد بعنوان دانشجوی ذخیره از جانب دانشگاه به آنان ارسال شده است.


برخی از این افراد علی رغم اینكه در دانشگاه های سراسری در رشته ای مشغول به تحصیل بوده اند، از تحصیل در دانشگاه سراسری انصراف داده و با هدف تحصیل در رشته ای بهتر، در دانشگاه آزاد ثبت نام كرده اند.

یكی از این افراد در گفت وگو با خبرنگار ایسنا در حالیكه با نا امیدی مدارك مربوط به ثبت نامش در دانشگاه آزاد را در دست داشت، اظهار داشت: در رشته پرستاری در دانشگاه شهید بهشتی پذیرفته و مشغول به تحصیل شدم، اما اواسط مهرماه به من اطلاع داده شد كه در رشته پزشكی واحد علوم پزشكی ساری پذیرفته شدم، به همین خاطر از دانشگاه سراسری انصراف دادم و در رشته پزشكی ثبت نام كردم، اما هفته گذشته به من و چهار نفر دیگر از هم كلاسی هایم گفته شد اشتباهی رخ داده و ما نمی توانیم در این دانشگاه تحصیل نماییم.
پدر یكی دیگر از این دانشجویان با گلایه از وضعیت پیش آمده در پذیرش این دانشگاه می گوید: پیش از اینكه دانشگاه با دخترم تماس بگیرد، فرزندم در حال آماده كردن خود جهت شركت در كنكور سال بعد بود. اما پس از اعلام پذیرفته شدن در دانشگاه آزاد بعنوان دانشجوی ذخیره، دخترم با شادمانی هرچه تمام، كتاب های رشته پرستاری را تهیه و با شوق در كلاس ها شركت كرد، حالا با وضعیت پیش آمده دخترم شرایط روحی سختی را می گذراند.

یكی دیگر از این معترضان می گوید: من پس از شنیدن خبر پذیرفته شدن در رشته پزشكی دانشگاه آزاد، از دانشگاه سراسری انصراف داده ام، حالا اگر امكان ادامه تحصیل در دانشگاه آزاد را نداشته باشم، باید به خدمت سربازی بروم.
مادر یكی دیگر از این دانشجویان با اشاره به اینكه برای فرزندش كارت دانشجویی صادر شده، می گوید: به ما می گویند كه واحدها اشتباه كرده اند و به جای ثبت نام موقت داوطلبان ذخیره، آنها را ثبت نام قطعی كرده اند، مگر واحدها می توانند بدون اطلاع سازمان مركزی چنین كاری كنند؟


یكی از این معترضان كه ابتدا به او گفته شده در رشته پزشكی پذیرفته شده است، می گوید: پس از اتفاقات پیش آمده، بعد از رجوع به مركز سنجش و پذیرش دانشگاه، رئیس مركز به من پیشنهاد تحصیل در رشته دامپزشكی می دهد، چنین چیزی منطقی و قابل پذیرش نمی باشد.
این افراد كه از شهرهای مختلفی از جمله، شیراز، كرمانشاه، ساری، كرمان و... برای پیگیری وضعیت قبولی شان مقابل دانشگاه تجمع كرده اند، از عدم رسیدگی به وضعیتشان از جانب مسئولان دانشگاه آزاد به شدت گلایه دارند.

آمار دقیقی از افرادی كه این مشكل برایشان پیش آمده، در دست نیست، اما بعضی از دانشجویان معترض این آمار را 12 هزار نفر عنوان می كنند.
در حالی این اتفاقات در دانشگاه آزاد اسلامی رخ داده كه به قول دكتر حمید اكبری، قائم مقام معاون آموزشی وزیر بهداشت حداكثر ظرفیت پذیرش دانشجویان در رشته های علوم پزشكی هر سال، پیش از ثبت نام كنكور به سازمان سنجش آموزش كشور اعلام می گردد و باید در سقف این ظرفیت، پذیرش صورت گیرد و امكان تغییر در ظرفیت ها بعد از برگزاری آزمون، وجود ندارد و انتظار می رود دانشگاه آزاد اسلامی در قالب ظرفیت مورد توافق با وزارت بهداشت نسبت به بررسی اعتراضات ناشی از اشتباهات آن دانشگاه در پذیرش افراد و اصلاح روند پذیرش داوطلبان اقدام نماید.
اكبری اعتقاد دارد این ناهماهنگی تولید شده، ناشی از عدم دقت و اشتباه محاسباتی دانشگاه آزاد اسلامی و مركز سنجش این دانشگاه است و هیچ ارتباطی به وزارت بهداشت ندارد، چون در مورد ظرفیت ها، توافق بین دانشگاه آزاد اسلامی و شورای گسترش وزارت بهداشت انجام می شود، ازاین رو انتظار داریم كه این دانشگاه به درخواست داوطلبان، عادلانه رسیدگی كند.
دكتر طهرانچی، سرپرست دانشگاه آزاد هم روز گذشته با اشاره به چالش بوجود آمده در مورد داوطلبان رشته­ های پزشكی دانشگاه آزاد اسلامی اظهار كرده است اتفاقی كه در حوزه پزشكی افتاده، منجر به بركناری مدیران ناكارآمد شده و دلیل تولید این مشكل آن بوده كه بعضی از واحدها در ظرفیت ذخیره تا جایی كه می ­توانسته اند دانشجو ثبت ­نام كرده اند و فقط به منافع واحد خودشان توجه داشته اند، نه منافع مردم و سازمان.
درحالی كه در بین زمزمه های معترضان، شایعه هایی در خصوص استعفای علیرضا شاهانی رئیس مركز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی به گوش می رسد، تا این لحظه حكمی از جانب رئیس دانشگاه آزاد در خصوص بركناری شاهانی از ریاست این مركز امضا نشده است.
همچنین پیگیری های خبرنگار ایسنا برای شنیدن توضیحات مسئولان دانشگاه تا این لحظه به نتیجه نرسیده است.
1397/07/25
16:33:08
5.0 / 5
4575
تگهای خبر: آزمون , آموزش , ثبت نام , دانشجو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
این با من - انجام پروژه
inbaman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت این با من محفوظ است

این با من

انجام پروژه های شما