انتقاد عضو هیئت علمی موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع كشور از بی برنامگی منابع آبی؛

مشكل كشور بی آبی نیست، مشكل واقعی صنایع فشل ماست

مشكل كشور بی آبی نیست، مشكل واقعی صنایع فشل ماست این با من: عضو هیئت علمی موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع كشور با اشاره به اینكه در بخش صنعت به جهت اینكه فولاد تهیه نماییم هر ساعت مجبوریم یك هزار مترمكعب آب شیرین مصرف نماییم تا دما را از 450 درجه به 50 درجه كاهش دهیم، اظهار داشت: درصورتی كه در دنیا برای این فرآیند فقط 10 مترمكعب آب مصرف می گردد نه هزار مترمكعب؛ این یعنی ما با صنایع فشلی مواجه ایم كه بشدت از تكنولوژی روز عقب است و این مشكل كم آبی ما نیست.


محمد درویش در گفت وگو با خبرنگار ایسنا، با اشاره به اینكه دوستان ما در وزارت نیرو همواره اعلام می كنند كه مجموع آبی كه می توانند در پشت سدها ذخیره كنند 50 میلیارد مترمكعب است و هم اكنون می گویند كه با یك خشك سالی 40 درصدی مواجه شده ایم، اضافه كرد: به فرض اینكه این 40 درصد تغییری نكند یعنی به صورت متوسط باید پشت سدها 60 درصد آب(30 میلیارد مترمكعب) ذخیره داشته باشیم، این در شرایطی است كه كل آب موردنیاز برای شرب ایرانی ها هشت میلیارد مترمكعب است یعنی حتی در بدترین سناریو بیش از 22 میلیارد مترمكعب آب مازاد پشت سدها داریم.
وی ادامه داد: البته بخش قابل توجهی از آب شرب مردم هم با استفاده از روش های دیگری مانند آب های زیرزمینی و آب شیرین كن ها در سواحل خلیج فارس و دریای عمان تأمین می شود، ازاین رو به هیچ حالتی نمی توانیم تصور نماییم كه با بحران جیره بندی آب برای شرب مردم ایران مواجه خواهیم بود.

جیره بندی آب شرب ربطی به تنگناهای طبیعی و اقلیمی ندارد

این مدرس دانشگاه افزود: اگر چنین اتفاقی بیفتد هیچ ربطی به تنگناهای طبیعی و اقلیمی ندارد و این نشان داده است ما در جانمایی سدها و در مدیریت بهینه منابع آبی بد عمل كردیم و منابع و سرمایه ها را نابود كردیم.

درویش با اشاره به اینكه نزدیك به 1000 سد ساختیم و خودشان می گویند كه این ها می توانند 50 میلیارد مترمكعب آب را ذخیره كنند اما نمی توانیم آب مردم ایران را تأمین نماییم، اضافه كرد: اگر منظورشان این است كه برای تأمین آب كشاورزی در یك سال نرمال و یا آب صنعت دچار بحران هستیم كه طبیعی است چون در كشور ما خشك سالی بوده و همیشه چنین اتفاقاتی در كشور رخ داده است.

عضو هیئت علمی موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع كشور بیان كرد: رویكرد ما باید ارتقای نرم افزاری بخش كشاورزی بجای افزایش سطح اراضی كشاورزی باشد و باید به سمت افزایش تولید در واحد سطح برویم.

كاهش ضایعات در بخش كشاورزی ضروری است

وی با اشاره به اینكه همینطور باید به سمت كاهش ضایعات در بخش كشاورزی برویم، تاكید كرد: باید به سمت تولید ثانویه و صنایع كنستانتره برویم و سردخانه های مجهز داشته باشیم؛ چنانچه این سرمایه گذاری ها اتفاق بیفتد صنعت كشاورزی می تواند با نیمی از آبی كه امروز در اختیار دارد همین مقدار تولید و بلكه بیشترم داشته باشد.

درویش با اشاره به اینكه در بخش صنعت به جهت اینكه فولاد تهیه نماییم هر ساعت مجبوریم یك هزار مترمكعب آب شیرین مصرف نماییم تا دما را از 450 درجه به 50 درجه كاهش دهیم، اظهار داشت: درصورتی كه در دنیا برای این فرآیند فقط 10 مترمكعب آب مصرف می گردد نه هزار مترمكعب؛ این یعنی ما با صنایع فشلی مواجه ایم كه بشدت از تكنولوژی روز عقب است و این مشكل كم آبی ما نیست.

عضو هیئت علمی موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع كشور افزود: در بخش نیروگاه های حرارتی دنیا به سمت استحصال انرژی نو ( خورشیدی و بادی) می رود و هیچ كشوری به اندازه ایران چنین پتانسیلی ندارد چرا باید با استفاده از برق آبی، انرژی حرارتی كه بشدت پرت آب بالایی دارد بخواهیم برق تولید نماییم و بگوییم با بحران آب مواجهیم.

وی با اشاره به اینكه چرا باید به سمت تولید برق با استفاده از انرژی خورشیدی نرویم؟ تصریح كرد: اگر این كار را نماییم بیش از آبی كه امسال داریم مازاد خواهیم داشت ولی اگر این گونه رفتار نكنیم هرچقدر هم آب داشته باشیم با كمبود روبرو هستیم.

درویش با اشاره به اینكه این شعار كمبود و هشدارها كه داده می گردد به نظر من برای توجیه است و اگر كمبود آب داریم چرا در شهرداری ها همچنان چمن كاری می كنند، خاطرنشان كرد: چرا این گونه بی محابا چمن ها را آبیاری می كنند؟ چرا هیچ دستورالعملی برای تغییر الگوی كشت داده نمی شود؟ چرا باید در خوزستان صنعت پرمصرفی مثل نیشكر داشته باشیم؟ اگر با كمبود آب مواجهیم چرا هیچ تلاشی برای تغییر و بهینه سازی مصرف آب صورت نمی گیرد؟

این مدرس دانشگاه در انتها خاطرنشان كرد: در كشوری زندگی می نماییم كه به صورت متوسط 10 هزار مترمكعب آب در هر هكتار برای كشاورزی استفاده می گردد و این یكی از بالاترین رقم ها در دنیاست و آن وقت نیشكری كشت می نماییم كه برای تولید آن در هر هكتار 35 هزار مترمكعب آب مصرف می شود!
1397/02/13
18:50:21
5.0 / 5
4573
تگهای خبر: دانشگاه , علم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
این با من - انجام پروژه
inbaman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت این با من محفوظ است

این با من

انجام پروژه های شما