پژوهشگران دانشگاه كلمبیا:

مغز بزرگسالان توانایی ساخت نورون دارد

مغز بزرگسالان توانایی ساخت نورون دارد این با من: پژوهشگران آمریكایی در پژوهش جدید خود اعلام كردند، بر خلاف نتایج یك پژوهش اخیر، مغز بزرگسالان توانایی ساخت نورون های جدید را دارد.


به گزارش این با من به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمگ، یك پژوهش جدید نشان داده است كه مغز انسان های بزرگسال به اندازه مغزهای جوان تر می تواند سلول های جدید بسیاری تولید نماید. این پژوهش، تنها یك ماه بعد از پژوهشی انجام شد كه ادعا می كرد به احتمال زیاد، مغز انسان بعد از دوران كودكی، نورون های جدید نمی سازد.
در اوایل ماه مارس امسال، دانشمندان "دانشگاه كالیفرنیا، سانفرانسیسكو" (UC San Francisco) در پژوهشی به این نتیجه رسیدند كه مغز انسان، بعد از كودكی، قادر به ساخت نورون نیست. این پژوهشگران، نمونه های مغزی 59 نفر را با تمركز بر هیپوكامپ بررسی كردند. هیپوكامپ، ناحیه ای است كه پیشتر ادعا می شد محل اصلی عصب زایی است. در این پژوهش، شواهدی در خصوص وجود نورون های نابالغ یا جوان در مغزهای بزرگتر از 13 سال پیدا نشد.
اكنون، پژوهش جدیدی كه به سرپرستی دانشمندان "دانشگاه كلمبیا" (Columbia University) آمریكا انجام شده، این مورد را كاملا نقض كرده است.
در این پژوهش، هیپوكامپ 28 انسان سالم كه در سنین 14 تا 79 سال قرار داشتند، مورد بررسی قرار گرفت. همه افراد مورد بررسی، ناگهان از دنیا رفته بودند؛ درحالی كه از لحاظ شناختی دچار اختلال یا افسردگی شدید نبودند.
"ماورا بولدرینی"(Maura Boldrini)، نویسنده ارشد این پژوهش می گوید: ما دریافتیم كه افراد بزرگسال، مانند جوانان، قادر به ساخت هزاران نورون جدید از نیایاخته ها هستند. همچنین، حجم یكسانی از هیپوكامپ یا ساختار مغزی مورد استفاده برای احساس و شناخت در سنین گوناگون یافتیم.


تفاوت ابتدایی میان مغزهای پیرتر و جوان تر این پژوهش، كاهش در ساخت رگ خونی بود. مغزهای پیرتر، توانایی كمی برای تولید رگ های خونی جدید داشتند و این فرضیه به وجود آمد كه این كاهش می تواند بر توانایی نورون های جدید و برقراری ارتباط، موثر باشد.
به گفته نویسندگان این پژوهش، نورون های جدید بزرگسالان، از نظر شكل و ظاهر با نورون های جوان در گونه های دیگر و یا انسان ها متفاوت هستند.
كشف این مورد كه تولید نورون های جدید در مغز بزرگسالان انجام می گیرد یا نه، به پژوهش در زمینه درمان بیماری هایی از قبیل آلزایمر كمك می نماید.
در صورتی كه مغز بزرگسالان قادر به ساخت نورون باشد، درك و كار كردن روی مكانیزم های ورای این فرآیند، ساده تر است اما اگر بزرگسالان از این توانایی برخوردار نباشند، پژوهشگران باید بر چگونگی انطباق نورون های بزرگسال به منظور مبارزه با بیماری های مربوط به عصب مغزی تلاش كنند.
این پژوهش جدید، در مجله " Cell Stem Cell" به چاپ رسید.1397/01/18
14:24:20
5.0 / 5
5222
تگهای خبر: پژوهش , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
این با من - انجام پروژه
inbaman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت این با من محفوظ است

این با من

انجام پروژه های شما