جمعی از دانشجویان در نامه ای سرگشاده تاكید كردند؛

لزوم توجه به معیشت دانشجویان دكتری

لزوم توجه به معیشت دانشجویان دكتری این با من: جمعی از دانشجویان مقطع دكتری در نامه ای سرگشاده به نمایندگان خواهان پشتیبانی از معیشت دانشجویان دكتری در بودجه ۹۷ شدند.


به گزارش این با من به نقل از ایسنا، با توجه به بررسی لایحه بودجه سال ۹۷ در مجلس و اهمیت مبحث پشتیبانی از معیشت دانشجویان دكتری ۷۰۰۰ نفر از این دانشجویان با هماهنگی ستاد نقشه جامع علمی، در نامه ای سرگشاده خواهان حمایت معیشتی از دانشجویان دكتری شدند.
متن این نامه به شرح زیر است:
"دانشجویان دكتری بعد از طی مراحل مقدماتی در دوره كارشناسی و یادگیری پژوهش در مقطع كارشناسی ارشد در بهترین دوره تحصیلی خود از حیث خروجی علمی و پژوهشی قرار می گیرند. حتی می توان گفت با عنایت به ارتباط مستمر با دانشگاه و به روز بودن مباحث پیرامون این دانشجویان، در خیلی از حوزه ها برترین نیروهای پژوهشی حتی نسبت به پژوهشگران شاغل باسابقه هستند. یكی از چالش های مهم این قشر اثرگذار و این ظرفیت پژوهشی گسترده، مسائل معیشتی است كه با عنایت به سن بالای این دانشجویان نسبت به مقاطع قبلی، تشكیل زندگی مستقل و متاهل شدن، این مسئله و نگرانی طبیعتا پررنگ تر می گردد. باید اشاره نمود تا زمانیكه دغدغه های مالی دانشجویان دكتری برطرف نشود استفاده مناسب از این ظرفیت امكان پذیر نبوده و این دارایی پرارزش برای كشور از دست خواهد رفت.
تلاش هایی در این زمینه در دوره های مختلف صورت پذیرفته است. به صورت مثال در سال۱۳۹۱ طرح پژوهانه جهت حمایت مالی از دانشجویان دكتری توسط معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اجرا شد كه ثمرات خوبی هم به دنبال داشت لیكن با تغییر دولت و روی كار آمدن دولت یازدهم این حمایت تداوم نیافت. به جز حمایت ذكر شده تسهیلاتی مانند وام هم در سال های مختلف توسط وزارت علوم به دانشجویان اعطا شده كه مطمئنا به تنهایی رفع كننده نیازهای مالی دانشجویان نیست.
در سال ۱۳۸۹ سند نقشه جامع علمی كشور در شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسیده و ابلاغ گردید. در اقدام ملی ۴ از راهبرد كلان ۸ نقشه جامع علمی كشور، به این مسئله اشاره شده و در جهت آن، سیاست های اجرایی پشتیبانی از فعالیت تمام وقت دانشجویان دكتری در دی ماه ۱۳۹۰ به دستگاه های ذی ربط ارسال شد كه پیگیری های زیادی هم از جانب ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی كشور در زمینه اجرایی شدن آن صورت پذیرفت.
از سوی دیگر، دانشجویان دكتری طی حركتی خودجوش از سال قبل در قالب كمپینی ۷ هزار نفره، مطالبات خویش را پیگیری نموده و با رایزنی بسیار گسترده با مسئولان و نمایندگان مجلس شورای اسلامی تولید سازوكار حمایت مالی را درخواست دارند.
اكنون و در زمان بررسی لایحه بودجه سال ۱۳۹۷، آزمون بزرگی پیش روی نمایندگان مجلس قرار دارد. انتخابی میان پشتیبانی از نخبگان و دانشجویان دكتری و سوق دادن این ظرفیت عظیم به سمت پیشرفت علم و اقتصاد كشور و یا تداوم وضعیت موجود در عدم استفاده صحیح از این جوانان نخبه و پرداخت هزینه های هنگفت جهت جبران این خسران."1396/11/19
13:17:25
5.0 / 5
5149
تگهای خبر: پژوهش , دانشجو , علم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
این با من - انجام پروژه
inbaman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت این با من محفوظ است

این با من

انجام پروژه های شما