آمادگی بهتر برای مرگ با یك مدل مفهومی!

آمادگی بهتر برای مرگ با یك مدل مفهومی! این با من: نتایج پژوهشی كه توسط محققان كشورمان انجام شده، نشان داده است كه با توانمندسازی مددكاران اجتماعی و متخصصان بهداشتی به وسیله مدل 8A می توان رفتارهای مرتبط با مرگ را به طور مثبتی تغییر داد.


به گزارش این با من به نقل از ایسنا، مرگ بخش اجتناب ناپذیری از زندگی است. وقتی مرگ اتفاق می افتد، هر فردی را ازنظر فیزیكی، روان شناختی، اجتماعی و معنوی تحت تأثیر قرار می دهد. بااین حال، افراد نه در مورد مرگ صحبت می كنند و نه برای آن آماده می شوند. آمادگی برای مرگ یكی از مهم ترین وظایف در مراقبت های آخر زندگی است. در مورد بیماران، اعتقاد بر این است كه آمادگی برای مرگ ممكن است احساس كنترل را در آن ها بالا ببرد. همینطور كارشناسان معتقدند آماده شدن برای مرگ با رضایت بیشتر از زندگی همراه است.
آموزش مرگ برای متخصصان مراقبت های بهداشتی و مشاوران سوگ در غرب، به تدریج درحال توسعه است. اصطلاح چنین آموزشی درواقع به تمام آموزش هایی كه در مورد مباحث مرتبط با مرگ هستند، اطلاق می گردد. آموزش مرگ بر این اعتقاد استوار است كه نگرش هایی نظیر انكار مرگ، مبارزه با مرگ و اجتناب مرگ در فرهنگ هر كشوری می تواند تغییر كند.
اهمیت بالای این موضوع، موردتوجه محققانی از دانشگاه علوم پزشكی ایران قرار گرفته تا در مورد آن، پژوهشی جامع و مروری را انجام دهند.
بنا بر نتایج این پژوهش، دو دلیل عمده برای عرضه آموزش مرگ وجود دارد. ابتدا آماده سازی متخصصان حرفه ای به منظور پیشبرد این حوزه و تحقق بخشیدن به اهداف آن و سپس ارتقای دانش پایه و حكمت توسعه یافته در این زمینه برای جمعیت عمومی.
به طوركلی رویكردهای مختلفی در برنامه آموزش مرگ وجود دارد كه شامل رویكرد تعلیمی، تجربــی و نوعی آموزش تحت عنوان «مدل 8A» هستند.
مدل 8A بعنوان چارچوبی برای سازگاری با داغدیدگی و از دست دادن در انتها زندگی و همینطور برای آموزش مرگ یعنی برنامه آموزش مرگ تعلیمی و برنامه آموزش مرگ تجربی طرح ریزی شده است.
این مدل برای ترویج تغییرات نگرشی و رفتاری مثبت برای حفظ پیوند اجتماعی انسانی در آمادگی و مواجهه با مرگ و برنامه ریزی برای مراقبت های آخر زندگی به وجود آمده است.
این مدل آموزشی، در جستجوی كمك به مردم برای درك تفكر و تجربیاتشان در مراحل مختلف تغییر آگاهی/ دانش، نگرش و اعمال است.
به بیان دادفر و همكارانش به عنوان مجریان این پژوهش، مدل 8A می تواند درك نیاز مردم جهت آماده شدن برای مرگ را غنی كند و همینطور ممكن است میزان مداخله را به واسطه در نظر گرفتن آن، بعنوان یك فرآیند تغییر رفتار افزایش دهد.
در پژوهش این محققان، مدل 8A برای آموزش مرگ برای مددكاران اجتماعی و متخصصان مراقبت های بهداشتی معرفی شده است. این مدل معطوف به توانمندسازی این متخصصان برای كمك به مراجعینشان در آموزش بهتر مرگ و برنامه ریزی برای مراقبت های آخر زندگی است.
محققان فوق معتقدند: «با معرفی مدل 8A برای آموزش مرگ به مددكاران اجتماعی و متخصصان مراقبت های بهداشتی، انتظار می رود كه این متخصصان بتوانند نیازهای متغیر مراجعین را در مراحل مختلف آماده سازی برای مرگ بهتر درك كنند. مشابه با دیدگاه وجودی، مدل 8A به امكان تغییر و دگرگونی در آمادگی برای مرگ دلالت دارد».
مدل 8A با استفاده از بهبود آگاهی، دانش، نگرش و عمل در مددكاران اجتماعی، پرستاران، پزشكان، متخصصان بالینی، روانشناسان و روان پزشكان می تواند رفتارهای مرتبط با مرگ را تغییر دهد.
قابل ذكر است نتایج مطالعه فوق به صورت مقاله ای علمی پژوهشی در مجله «علوم اعصاب شفای خاتم» وابسته به مركز تحقیقات علوم اعصاب شفا، بیمارستان خاتم الانبیاء تهران به چاپ رسیده است.1396/09/24
13:14:25
5.0 / 5
4906
تگهای خبر: آموزش , پژوهش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
این با من - انجام پروژه
inbaman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت این با من محفوظ است

این با من

انجام پروژه های شما