ساخت یک کلیه مصنوعی که واکنش سیستم ایمنی را تحریک نمی کند

ساخت یک کلیه مصنوعی که واکنش سیستم ایمنی را تحریک نمی کند به گزارش این با من، یک کلیه مصنوعی قابل کاشت امکان دارد احتیاج به دیالیز و داروهای پس از عمل جراحی را از بین ببرد.


به گزارش این با من به نقل از ایسنا و به نقل از اس اف، یک کلیه مصنوعی پیشگامانه که می تواند بیماران را از احتیاج به دیالیز رهایی بخشد، یک قدم به حقیقت نزدیک تر شده است. دانشمندان یک راکتور زیستی قابل کاشت ساخته اند که عملکرد کلیه را شبیه سازی می کند. این دستگاه که با موفقیت در خوک ها آزمایش شده است، پاسخ سیستم ایمنی را تحریک نکرد و این گونه بر یک مانع قابل توجه که معمولاً در پیوند اعضا با آن مواجه هستیم غلبه کرد.
این نوآوری پتانسیل آنرا دارد که نه تنها احتیاج به دیالیز که روشی است که به صورت قابل توجهی کیفیت زندگی بیماران را به خطر می اندازد از بین ببرد، بلکه احتیاج به داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی که اغلب بعد از پیوند کلیه مورد نیاز است را هم از بین ببرد.
در ایالات متحده، حدود ۳۷ میلیون نفر از بیماری مزمن کلیه رنج می برند. البته دیالیز و پیوند فقط در مراحل پیشرفته آن ضروری می باشد. برای نخستین بار، محققان دانشگاه کالیفرنیا-سانفرانسیسکو (UCSF) موفق شدند سلول های کلیه را در یک دستگاه معروف به راکتور زیستی قابل کاشت محصور کنند. این سلول ها بی سر و صدا در پس زمینه عمل می کنند بدون سبب ایجاد واکنش سیستم ایمنی شوند.
دکتر شوو روی (Shuvo Roy)، استاد مهندسی زیستی در دانشکده داروسازی، دانشگاه کالیفرنیا-سانفرانسیسکو می گوید: ما بر شبیه سازی ایمن عملکردهای کلیدی کلیه متمرکز شده ایم. کلیه مصنوعی درمان بیماری کلیوی را موثرتر و همینطور بسیار قابل تحمل تر و راحتتر می کند.
هدف نویسندگان این مطالعه توسعه دستگاهی است که بتواند جهت استفاده در بدن انسان به کار برود. این تیم، راکتور زیستی را مهندسی کردند تا مستقیما به رگ های خونی و رگ های گیرنده متصل شود و اجازه عبور مواد مغذی و اکسیژن را به روشی مشابه کلیه پیوندی بدهد. غشاهای سیلیکونی در راکتور زیستی از سلول های کلیه در مقابل حمله ی سیستم ایمنی فرد گیرنده محافظت می کنند.
محققان با استفاده از سلول های لوله پیچیده نزدیک که میزان آب را تنظیم می کنند، بعنوان یک مورد آزمایشی، هم سلول های کلیه کاشته شده و هم حیوانات دریافت کننده را به مدت هفت روز بعد از پیوند زیر نظر گرفتند و دریافتند که هر دو به خوبی عمل می کنند.
دکتر روی می افزاید: ما باید ثابت می کردیم که یک راکتور زیستی به داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی نیاز ندارد و این کار را انجام دادیم. ما هیچ عارضه ای نداشتیم و الان می توانیم این کار را تکرار نماییم و به کل عملکرد کلیه در مقیاس انسانی دست یابیم.
این مطالعه در مجله Nature Communications انتشار یافته است.
منبع:

1402/06/09
13:19:45
5.0 / 5
169
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
این با من - انجام پروژه
inbaman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت این با من محفوظ است

این با من

انجام پروژه های شما