رییس سازمان سنجش:

هیچ کس در صندلی که حقش نیست، نمی نشیند

هیچ کس در صندلی که حقش نیست، نمی نشیند به گزارش این با من، رییس سازمان سنجش آموزش کشور با تأکید بر این که هیچ کس در صندلی که حقش نیست نمی نشیند، اظهار داشت: اگر موردی از تقلب در ورود به دانشگاه ها است که افراد معتقدند عده ای به ناحق به دانشگاه رفته اند، اسم بدهند تا ما بررسی نماییم.


به گزارش این با من به نقل از ایسنا، دکتر عبدالرسول پورعباس ضمن بیان این مطلب در واکنش به سوالی درباب این که عده ای در رشته دامپزشکی تغییر رشته داده و الان در پزشکی ادامه تحصیل می دهند، اشاره کرد: سال ۱۳۹۸ یک سری نقل و انتقال برمبنای امتیاز اعضای هیأت علمی در پذیرفته شدگان کنکور بوجود آمد که در آنجا نظارت سازمان سنجش به شدت و دقت اعمال شد. در سال ۱۳۹۶ نیز یک مسأله ای در پذیرش دانشگاه آزاد در رشته های علوم پزشکی صورت گرفت که تمام این موارد طی یک مصوبه شورای سنجش و پذیرش ابطال و این مساله در شهریور ماه ۱۳۹۶ حل شد.
معاون وزیر علوم با اعلان اینکه اگر موردی از تقلب در کنکور و ورود به دانشگاه ها است که افراد معتقدند عده ای به ناحق به دانشگاه رفته اند همین طور فردی با رتبه صد هزار بر صندلی پزشکی نشسته، اسم بدهند تا ما بررسی نماییم.
وی اشاره کرد: همه دعوا بر سر کنکورهای سالهای ۱۴۰۰ به ماقبل و تفسیرهای مختلفی که از قانون شکل گرفته، است. درباره ی این که چه کسی رفته بر چه صندلی دانشگاه نشسته است می گویم از مسیر سنجش هیچ کس از مسیری که حقش نیست بر روی صندلی دانشگاه نمی نشیند. در راه تقسیم صندلی های خوب، متوسط و حتی معمولی بین داوطلبان قانون حاکمیت دارد و ما طبق قانون حرکت خواهیم کرد.
وی اشاره کرد: طبیعتا سه سهمیه منطقه ای ۱، ۲ و ۳ در کنکور داریم که در آن افراد با یکدیگر قابل رقابت نیستند و افراد در هر منطقه ای با یک شکل عمل خواهند کرد و تعهداتشان هم متفاوت خواهد بود.
رییس سازمان سنجش آموزش کشور با اشاره به تعیین تکلیف داوطلبان شبهه دار کنکور ۱۴۰۱ فزود: برمبنای قانون استفساریه ماده ۱۱ قانون رسیدگی به تخلفات آزمون ها، سازمان سنجش نباید اجازه می داد که داوطلبانی که دارای شبهه آزمون هستند دانشجو شوند. چهار ماه هم طبق قانون وقت داشتیم که این موارد را بررسی نماییم. در نهایت این افراد به آزمون رفع شبهه دعوت شدند و ۱۳۵ نفر موفق شدند که از خودشان رفع شبهه کنند و به عنوان دانشجو عرضه شدند و مابقی از آزمون محروم شدند.
پورعباس با تأکید بر این که در نوبت دی ماه کنکور ۱۴۰۲ از ۶۹ نفر تجهیزات تقلب گرفته شد، اظهار داشت: در نوبت تیر ماه کنکور ۱۴۰۲ تعداد ۳۰۵ نفر با تجهیزات تقلب دستگیر شدند و نتوانستند از آن بهره گیرند. نسل دوم آشکار ساز هرچه تجهیزات تقلب بود را شناسایی کرد.
به گفته ی ایشان، در هر دو نوبت آزمون سراسری ۱۴۰۲ از مسیر ماده ۱۱ که به بررسی های فنی پاسخنامه ها اشاره دارد، حتی یک نفر متقلب شبکه ای شناسایی نشد. نه سنجش، نه دستگاه های نظارتی و نه دستگاه های حافظ امنیت موردی گزارش نکردند. البته در نوبت تیر ماه کنکور ۱۴۰۲ تعداد ۴۰ نفر را به عنوان شیطنت و فضولی در آزمون گرفتیم. این افراد در بین یک میلیون کنکوری عدد زیادی نیست. این افراد دور هم شیطنت هایی داشتند که این افراد را به عنوان شبهه دار دعوت به آزمون و مصاحبه می نماییم و عملاً میزان تقلب در کنکور ۱۴۰۲ به صفر رسید. در سالهای بعد هم این مسیر را ادامه می دهیم.


منبع:

1402/05/27
02:30:33
5.0 / 5
237
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
این با من - انجام پروژه
inbaman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت این با من محفوظ است

این با من

انجام پروژه های شما