کشف پرانرژی ترین پرتوهای گامای تابیده شده از خورشید

کشف پرانرژی ترین پرتوهای گامای تابیده شده از خورشید این با من: یک گروه بین المللی از پژوهشگران در پروژه جدیدی، پرانرژی ترین پرتوهای گاما را کشف کردند که تابحال از خورشید ساطع شده اند.


به گزارش این با من به نقل از ایسنا و به نقل از نیوز وایز، گاهی اوقات بهترین موقعیت برای پنهان کردن یک راز، روز روشن است و برای فهمیدن آن فقط باید به خورشید رجوع کرد. اخترفیزیک دانان «دانشگاه ایالتی میشیگان»(MSU)، قسمتی از یک گروه بین المللی هستند که در پروژه جدیدی نشان داده اند خورشید درحال تاباندن پرتوهای گاما با انرژی بالاتر از حد اندازه گیری شده تابحال است.
پرتوهای گاما در اتمسفر زمین، انرژی خودرا از دست می دهند. این بدان معناست که جهت زندگی ما نگرانی ایجاد نمی کنند. این کشف به پژوهشگرانی که با رصدخانه «HAWC» واقع در مکزیک کار می کنند، امکان می دهد تا آنها را کشف کنند.
«مهر النسا»(Mehr Un Nisa) پژوهشگر مقطع فوق دکتری دانشگاه ایالتی میشیگان و از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: این نتایج نشان می دهند که رصدخانه HAWC در بالاترین انرژی ها به دانش ما در مورد کهکشان می افزاید و پرسش هایی را در مورد خورشید خودمان به وجود می آورد. خورشید شگفت انگیزتر از چیزی است که ما تصور می کردیم. تصور ما این بود که این ستاره را کشف کرده ایم اما این طور نیست.
بعلاوه، این گروه پژوهشی دریافتند این نوع نور که به عنوان پرتو گاما شناخته می شود، بطور شگفت انگیزی درخشان است؛ یعنی درخشش آن بیش از چیزی است که دانشمندان قبلا پیش بینی کرده بودند. بااینکه این نور پرانرژی به سطح زمین نمی رسد اما پرتوهای گاما نشانه های گویایی را ایجاد می کنند که توسط نسا و همکارانش شناسایی شدند.
نسا اظهار داشت: ما حالا روش های رصدی داریم که چند سال پیش ممکن نبودند. سایر تلسکوپ های زمینی نمی توانستند خورشید را در این انرژی خاص مورد بررسی قرار دهند برای اینکه فقط در شب کار می کنند.
نسا و همکارانش، جمع آوری داده ها را در سال ۲۰۱۵ شروع کردند. آنها در سال ۲۰۲۱ توانستند داده های کافی را جهت بررسی دقیق پرتوهای گامای خورشید جمع آوری کنند. نسا افزود: بعد از بررسی شش ساله داده ها، این پرتوهای گاما را کشف کردیم که بیش از حد درخشان بودند. وقتی برای نخستین بار آنها را دیدیم، با خود گفتیم که خورشید نمی تواند در این انرژی ها تا این اندازه درخشان باشد.
خورشید نور زیادی را از خود ساطع می کند که طیف گسترده ای از انرژی ها را در بر می گیرد اما تعدادی از انرژی ها فراوان تر از سایرین هستند. برای مثال، خورشید بوسیله واکنش های هسته ای خود، مقدار زیادی نور مرئی ساطع می کند که ما آنرا می بینیم. این نوع از نور حامل انرژی حدود یک الکترون ولت است.
پرتوهای گاما که نسا و همکارانش مشاهده نمودند، حدود یک تریلیون الکترون ولت یا یک ترا الکترون ولت بودند که به اختصار «۱ TeV» نامیده می شود. این سطح از انرژی نه فقط اعجاب انگیز بود، بلکه دیدن مقدار زیادی از آن نیز شگفت زیادی را در پی داشت.
نسا اظهار داشت: این اکتشاف هم اکنون بیش از پاسخ، پرسش به وجود می آورد. دانشمندان خورشیدی حالا در مورد چگونگی رسیدن این پرتوهای گاما به چنین انرژی بالایی و نقش میدان های مغناطیسی خورشید در این پدیده به فکر فرو رفته اند.
این پژوهش، در مجله «Physical Review Letters» به چاپ رسید.
/ ی 55


1402/05/14
08:21:04
5.0 / 5
177
تگهای خبر: اكتشاف , پژوهش , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
این با من - انجام پروژه
inbaman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت این با من محفوظ است

این با من

انجام پروژه های شما