رئیس سازمان امور دانشجویان اعلام كرد؛

سه شرط اعزام دانشجو به فرصت مطالعاتی خارج

سه شرط اعزام دانشجو به فرصت مطالعاتی خارج به گزارش این با من، رئیس سازمان امور دانشجویان آخرین وضعیت فرصت تحقیقاتی کوتاه مدت دانشجویان دکتری در داخل و خارج کشور را توضیح داد.هاشم داداش پور در گفتگو با خبرنگار مهر در رابطه با آخرین وضعیت فرصت تحقیقاتی کوتاه مدت داخل و خارج ویژه دانشجویان دکتری اظهار داشت: در اعزام دانشجو به صورت کوتاه مدت محدودیتی نداریم.
وی افزود: هر سال حدود ۱۲ هزار دانشجوی دکتری در کشور اضافه می شود، متوسط جمعیت دانشجویی ما حدود ۱۷۰ هزار دانشجوی دوره دکتری است و فرصت کوتاه مدت پنجره فرصتی برای دانشجو است تا یاد بگیرد در مجامع بین المللی چگونه حضور پیدا کند و از ظرفیتهای آنها به نفع کشور استفاده نماید، اما منابع ما برای این کار محدود است.
رئیس سازمان امور دانشجویان افزود: قبلاً به صورت سهمیه ای این اتفاق رخ می داد به این صورت که به تناسب جمعیت دانشجویان دکتری به دانشگاه ها سهمیه اختصاص داده می شد، اما حالا دانشجو اگر سه خصوصیت عرضه نماید، اجازه می دهیم برود و محدودیت هم ایجاد نمی کنیم؛ یک، دانشجو بتواند در دانشگاه های برتر دنیا (دانشگاه های نوع الف) حضور پیدا کند یا درصورتیکه در دانشگاه ب حضور پیدا می کند استادی که در آن حوزه است استاد برجسته ای باشد و سوم این که رفتن دانشجو در آن حوزه تحقیقات برای کشور آورده داشته باشد.
داداش پور اضافه کرد: همینطور برای مثال اگر دانشجو نتواند از لابراتوار داخل کشور استفاده نماید یا به قصد رسیدن به یک مرز دانشی بخواهد در فرصت مطالعاتی حضور پیدا کند مانعی برای آن دانشجو ایجاد نمی نماییم.
رئیس سازمان امور دانشجویان اظهار داشت: همینطور کمیته داوری تعریف کرده ایم تا بتواند این سه مورد، الف بودن دانشگاه یا برتر بودن استاد مربوطه یا نیاز کشور در آن حوزه تحقیقاتی را احصاء کنند.
وی اضافه کرد: کار دیگری که تلاش می نماییم در کشور رواج دهیم اما فعلا خیلی استقبال صورت نمی گیرد فرصت مطالعاتی بین دانشگاهی است؛ مثلا اگر دانشجویی در دانشگاه ایلام تحصیل می کند و تمایل دارد از ظرفیت دانشگاه صنعتی شریف استفاده نماید بتواند استفاده نماید.
وی اضافه کرد: در اینجا منابع مالی لازم را برای خود دانشجو و دانشگاه و حوزه آزمایشگاهی در نظر گرفته ایم و تلاش می نماییم فرصت های مطالعاتی بین دانشگاهی را در کشور رواج دهیم. فرصت مطالعاتی بین دانشگاهی از قبل وجود داشته و ما سعی کردیم آنرا افزایش دهیم، متأسفانه زیاد استقبال نشده است ولی فرصت های بی نظیری در این ارتباطات بین دانشگاهی وجود دارد که اگر مورد توجه اساتید و دانشگاه های کشور قرار گیرد می تواند فرصت های بی نظیری بخصوص برای دانشگاه های درحال توسعه و محروم ایجاد نماید.
رئیس سازمان امور دانشجویان اضافه کرد: چون که امکان دارد یک دانشجو در یک دانشگاه دکتری بخواند ولی از ظرفیتهای دانشگاهی تهران نتواند استفاده نماید این فرصت های مطالعاتی داخلی می تواند این امکان را برای دانشجو فراهم آورد.


منبع:

1402/04/26
14:18:37
5.0 / 5
256
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
این با من - انجام پروژه
inbaman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت این با من محفوظ است

این با من

انجام پروژه های شما