تاكید محققان در یك پژوهش؛

چالش های ورزش سالمندان را برطرف کنیم

چالش های ورزش سالمندان را برطرف کنیم این با من: به گزارش این با من، سالمند شدن رو به افزایش جوامع، احتیاج به توجه بیشتر به این قشر و فراهم آوردن امکاناتی را که به سلامت روح و روان آنها کمک می نماید، بیشتر از پیش ضروری می کند. در همین زمینه، محققان کشور از راه انجام یک پژوهش، ترویج ورزش سالمندان و استراتژی های در ارتباط با آنرا بررسی نموده اند.


به گزارش این با من به نقل از ایسنا، عوامل مؤثر بر پدیده سالمندی در ایران، بهبود و افزایش امید به زندگی به همراه کاهش در نرخ باروری است، به صورتی که تغییرات جمعیتی گسترده و سریع، ایران را در گروه کشورهایی قرار داده است که تا میانه قرن بیست و یکم میلادی، ساختار سنی سالخورده ای خواهد داشت. با در نظر داشتن نیازهای خاص این دوران، توجه به رفتارهای ارتقادهنده سلامت و کیفیت زندگی در سالمندان خیلی مهم است. تعداد سالمندان ایران از کمتر از حدود ۲ میلیون نفر در سال ۱۳۳۵ با افزایش قابل ملاحظه ای در سال ۱۳۹۵ به حدود ۵ میلیون نفر رسیده است. این در شرایطی است که جمعیت کشور طی این مدت کمی بیشتر از چهار برابر شده است. این مورد نشان می دهد، سرعت افزایش سالمندان در ۶۰ سال قبل حدود دو برابر افزایش جمعیت کشور بوده است.
به قول محققان، با پیرشدن جمعیت جهان و شیوع بیماری های مزمن در این گروه سنی، اهمیت فعالیت جسمانی بعنوان یک عامل بازدارنده و کاهنده خطر، بیشتر از پیش روشن می شود. ازاین رو یکی از دستاوردهای مهم توسعه اقتصادی و اجتماعی دو قرن اخیر، ارتقای شاخصهای بهداشتی و درنتیجه کاهش میزان مرگ و میر و افزایش امید به زندگی بوده است. سالمندی را به صورت ضمنی، مترادف با شروع سن شصت و پنج سالگی میتوان دانست. از مؤثرترین راه های جلوگیری از اختلالات سالمندی، ورزش و فعالیت بدنی است. با این وجود، به علت وضعیت خاص سالمندان، انتخاب فعالیت ورزشی مناسب اهمیت زیادی دارد. به رغم تمام آموزش ها و فعالیتهای آگاهی بخش، کم تحرکی و نبود فعالیت فیزیکی در سالمندان میزان بسیاری را نشان داده است. این امر نشان داده است که در زمینه تغییر رفتار باید از آموزش و اجبار به سمت ترویج حرکت کرد.
در همین زمینه، یک مطالعه علمی پژوهشی توسط محققان دانشگاه علامه طباطبائی انجام شده است که در آن چالش ها و استراتژی های ترویج ورزش سالمندان، بررسی شده اند.
در این پژوهش کاربردی، افراد متخصص در رشته های تربیت بدنی، برنامه ریزی شهری، روانشناسی، علوم اجتماعی و پزشکی از راه مصاحبه، همکاری کرده اند.
بر مبنای نتایج این تحقیق، چهار مقوله نهایی شناسایی شدند که شامل چالش های فردی، اجتماعی، مبتنی بر برنامه/حاکمیت و محیطی هستند.
به قول زهرا محمدی، پژوهشگر دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی دانشگاه علامه طباطبائی و همکارانش، «چالش های فردی به انواع نارسایی ها و بیماری های جسمانی، انواع مشکلات روانی، ترس و احساس تنهایی اشاره دارند و چالش های اجتماعی مبین فقدان دانش ورزش گروهی و محرومیت های اجتماعی هستند. همینطور چالش های مبتنی بر برنامه/حاکمیت بر راهبردهای غیرکاربردی نهادها و چالش های محیطی بر غیر استاندارد بودن همه جانبه اماکن و کمبودها و نقص های محیط شهری تاکید دارند».
این محققان می گویند: «بر مبنای مدل بازاریابی راهبردی مبتنی بر هدف، لزوم اتخاذ چهار استراتژی عمده در مورد مبحث این تحقیق مورد تاکید واقع شده اند. این موارد عبارتند از: زمینه یابی، تحلیل مخاطب، تحلیل سیستم اجتماعی و هماهنگی سیاستی. در نتیجه احتیاج به استراتژی های کلان مدیریتی در مورد ترویج ورزش سالمندان از چندین منظر اثرگذار خواهد بود که همچون آن بهبود وضعیت اجتماعی و فردی آنان و کاهش هزینه های سنگین درمان برای دولت است».
در این مطالعه که نتایج آن در دو ماهنامه «مطالعات مدیریت ورزشی» متعلق به پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری انتشار یافته اند، پیشنهاد شده است با استفاده از رویکرد بازاریابی مبتنی بر هدف، تحلیل میدانی دقیق با ابزار پرسشنامه برای بخش بندی سالمندان صورت گیرد.
درنتیجه به عقیده محمدی و همکارانش، با عنایت به روند سالمندی جمعیت ایران در دهه های اخیر و ضرورت توجه بیشتر از پیش به سالمندان و ورزش سالمندی بعنوان یکی از مهم ترین و اساسی ترین عوامل جلوگیری از تبعات جدی و تهدیدکننده شیوع سالمندی، شناخت چالش های ترویج فعالیت بدنی در قشر سالمند و به تبع آن راهبردهای کاربردی و کمک کننده و برنامه ریزی های مدون با به کارگیری و اجرای این راهبردها در ترویج و نهادینه کردن ورزش در این قشر رو به افزایش، با نتایج بهتر و امیدوارکننده تری رو به رو خواهد شد.
بر این اساس، طراحی راهبردهای فرایندمحور و همینطور تدوین هر برنامه به صورت اجتماع محور، اجرای شایسته تر راهبردها را تاحدودی تضمین می نماید.
منبع:

1402/03/28
07:59:37
5.0 / 5
129
تگهای خبر: آموزش , پژوهش , تخصص , دانشكده
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
این با من - انجام پروژه
inbaman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت این با من محفوظ است

این با من

انجام پروژه های شما