رئیس كمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس خبر داد

اختصاص بودجه برای توسعه کارهای جهاددانشگاهی آذربایجان شرقی

اختصاص بودجه برای توسعه کارهای جهاددانشگاهی آذربایجان شرقی این با من: آذربایجان شرقی رئیس کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس شورای اسلامی از اختصاص بودجه برای توسعه کارهای علمی، آموزشی، پژوهشی و فرهنگی سازمان جهاددانشگاهی آذربایجان شرقی آگاهی داد.


دکتر علیرضا منادی سفیدان در دیدار رییس سازمان جهاددانشگاهی استان اضافه کرد: آینده روشنی را برای مجموعه جهاد دانشگاهی متصور هستیم و این مجموعه می تواند در حوزه تحقق شعار سال نقش آفرینی کند.
وی با اشاره به اینکه امروز شاهد دستاوردهای باارزش این نهاد انقلابی هستیم، خاطرنشان کرد: جهاددانشگاهی در کنار سایر شرکت های دانش بنیان در حوزه فعالیتهای علمی می تواند موثر بوده و یکی از پیشگامان عرصه دانش بنیان کشور شود.
نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی، دستاوردهای جهاد دانشگاهی در عرصه پزشکی، درمان ناباروری، سلول های بنیادی، انرژی های نو و حوزه های فرهنگی را همچون اقدامات مثبت این نهاد برخاسته از انقلاب اسلامی دانست و بر لزوم حمایت مجلس از جهاد دانشگاهی تصریح کرد.

رییس سازمان جهاددانشگاهی آذربایجان شرقی، نیز در این نشست ضمن تقدیر از تلاش ها و پیگیری های دکتر منادی در راستای اختصاص بودجه به نام جهاددانشگاهی آذربایجان شرقی، گزارشی از عملکرد این سازمان ارائه کرد.
مهندس علی اصغر فاتحی فر، ضمن اشاره به اینکه ریشه ی جهاد دانشگاهی با فرهنگ و علم پیوند خورده است، اضافه کرد: در اوایل جنگ و در زمانی که مباحث دانش بنیان مطرح نبود، دانشجویان دانشکده فنی تبریز با مدیریت جهاددانشگاهی دست به اقدامات دانش بنیان در عرصه دفاعی زدند.
وی با تکیه بر اینکه این نهاد توانسته همانند یک سازمان چند منظوره، فعالیتهای متنوعی را پیگیری کند، اظهار داشت: جهاددانشگاهی در کنار یکپارچگی فعالیت ها، بومی سازی و توجه به مباحث بومی را نیز محور فعالیتهای خود قرار داده و توانسته اتفاقات مختلفی را در این رابطه رقم بزند.
فاتحی فر اضافه کرد: واحدها و مراکز مختلف جهاددانشگاهی در سطح کشور در عرصه های علمی، پژوهشی، فرهنگی، آموزشی، درمانی و غیره فعالیت می نمایند و این توانمندی ها در نقاط مختلف کشور مورد استفاده قرار می گیرد.
وی با تکیه بر رسالتی که نظام اسلامی بر عهده این نهاد گذاشته تا کارهای بر زمین مانده را پیگیری و مرتفع کند، اضافه کرد: دست و بال جهاددانشگاهی در عرصه فعالیت هایش گاه بازتر از دانشگاه ها بوده و بنابراین متمایز از دانشگاه فعالیت می کند و برخی مواقع فعالیتهایی را با نیرو و هیات علمی کم انجام می دهد که گستردگی و اثربخشی فراوان دارد.
رییس سازمان جهاددانشگاهی استان ضمن اشاره به اینکه بخش تجاری سازی در این سازمان بتازگی به راه افتاده است، اظهار داشت: گاه دست دانشگاه ها در عرصه تجاری سازی بسته است، اما جهاددانشگاهی از بدو تشکیل به درآمدزایی عادت کرده و چندان متکی به بودجه دولتی نیست، چونکه درآمدهای خودرا بواسطه فعالیتهای مختلف تامین می کند.
وی، ضمن اشاره به مبانی و ریشه های فرهنگی جهاددانشگاهی از بدو تاسیس، تصریح کرد: این نهاد از اصالت خود به دور نیفتاده و همیشه در سطح کشور اهتمام کرده در عرصه فرهنگی فعال بوده و به نیازهای روز جامعه توجه کند که فعالیت خبرگزاری های دانشجویان ایران(ایسنا)، خبرگزاری بین المللی قرآنی(ایکنا) و مرکز افکارسنجی دانشجویان(ایسپا) در این خصوص است.
وی با بیان اینکه جهاددانشگاهی در عرصه پژوهشی نیز فعال بوده و این بخش گسترده تر از حوزه آموزشی است، تصریح کرد: مرکز انرژی های تجدیدپذیر در معاونت پژوهشی، بیش از یک دهه فعالیت دارد که در قالب آن با شرکتها و ارگان های مختلف قراردادهایی را منعقد کرده و نیروگاه های خورشیدی راه اندازی می نماییم.
رییس سازمان جهاددانشگاهی استان، مباحث پزشکی را نیز جزوی از فعالیتهای این سازمان برشمرد و اضافه کرد: جهاددانشگاهی در این رابطه انرژی بیشتری صرف کرده و فعالیتهای پزشکی را در عرصه طب کار، کلینیک پیشگیری و درمان ناباروری پیگیری می کند.
ایشان در ادامه به فعالیتهای پژوهشی جهاددانشگاهی استان نیز اشاره نمود و اظهار داشت: پژوهشکده توسعه و برنامه ریزی جهاددانشگاهی استان در سه گروه مدیریت توسعه، برنامه ریزی شهری و جامعه شناسی درحال فعالیت بوده و با ارگان ها و شرکتها در عرصه مطالعاتی همکاری هایی دارد.
وی درباب فعالیتهای این سازمان در حوزه آموزش های کوتاه مدت و طولانی مدت نیز اظهار داشت: مرکز آموزش علمی کاربردی جهاددانشگاهی با جذب دانشجویان مستعد در رشته هایی متناسب با بازار کار، به فعالیت خود ادامه داده و پنج مرکز آموزشی کوتاه مدت در تبریز و سه مرکز در شهرستان ها درحال ارائه آموزشی های عمومی و تخصصی به فراگیران هستند.
منبع:

1402/03/27
11:26:58
5.0 / 5
126
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
این با من - انجام پروژه
inbaman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت این با من محفوظ است

این با من

انجام پروژه های شما