چت بات ها پا به عرصه پزشکی می گذارند

چت بات ها پا به عرصه پزشکی می گذارند به گزارش این با من، چت بات های هوش مصنوعی مانند چت جی پی تی(ChatGPT) بزودی می توانند نقش مهمی در حوزه ی پزشکی ایفا کنند.


به گزارش این با من به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، چت بات های پیشرفته ی مدلهای زبانی بزرگ به اختصار LLM مانند «چت جی پی تی» اطلاعات پزشکی دقیق و شگفت آوری عرضه می کنند.
بر مبنای گزارشی که توسط مجله ی ساینتیفیک امریکن(Scientific American) انتشار یافته، چت بات های هوش مصنوعی بزودی می توانند به متخصصان مراقبت های بهداشتی کمک کنند.
سیستم هایی مانند چت جی پی تی متعلق به شرکت OpenAI، آخرین نسخه ی موتور جستجوی مایکروسافت بینگ(Bing) و هوش مصنوعی Med-PaLM متعلق به شرکت گوگل اطلاعات پزشکی دقیق و شگفت آوری را بسیار بهتر از آنچه که در جستجوی گوگل یافت می شود، عرضه می کنند.
بعضی از کارشناسان ادعا می کنند که در خلال سال ها، یک مرکز پزشکی بزرگ با چت بات های مدلهای زبانی بزرگ وارد همکاری خواهد شد. هوش مصنوعی با بیماران تعامل می کند و بیماری را تشخیص می دهد.
بنجامین تولچین(Benjamin Tolchin)، متخصص مغز و اعصاب در دانشگاه ییل، به ساینتیفیک امریکن اظهار داشت که دستکم دو بیمار پیش از این به او گفته اند که از چت جی پی تی برای تشخیص علایم یا بررسی عوارض جانبی داروها استفاده می نمایند.
وی ادامه داد: این مورد بسیار چشم گیر است و از نظر پتانسیلش در آینده بسیار دلگرم کننده است.
اما همه چیز بی نقص نیست. چت بات ها مشکلات زیادی دارند، همچون ی آنها میتوان به دقت نامشخص اطلاعاتی که به مردم می دهند، نگرانی های در ارتباط با حریم خصوصی و تعصبات نژادی و جنسیتی اشاره نمود.
چت بات ها پیش از این هم در حوزه پزشکی مورد استفاده قرار گرفته اند. نسخه های ساده تر این سیستم ها توسط پزشکان برای انجام وظایفی مانند برنامه ریزی وقت ملاقات و عرضه اطلاعات عمومی سلامت به مردم استفاده می شود. نینا سینگ(Nina Singh)، دانشجوی پزشکی در دانشگاه نیویورک که هوش مصنوعی را در پزشکی مطالعه می کند، به ساینتیفیک امریکن اظهار داشت: این یک فضای پیچیده است چونکه به سرعت درحال تکامل است.
با این وجود چت بات های پیشرفته تر می توانند ادغام پزشک و هوش مصنوعی را به مرحله ی جدیدی ببرند. اندرو بیم اپیدمیولوژیست از دانشگاه هاروارد و همکارانش مطالعه ای را با چت جی پی تی -۳ انجام دادند که نشان داد سه تشخیص بالقوه برای چندین بیماری توسط این هوش مصنوعی در ۸۸ درصد مواقع صحیح بوده است. در مقابل باید اظهار داشت که پزشکان در ۹۶ درصد موارد به نتایج مشابهی دست پیدا کردند.
نگرانی ها زیاد است
به رغم این نتایج مثبت، بیم ابراز نگرانی کرد که چت بات ها می توانند در معرض اطلاعات نادرست قرار گیرند، چونکه الگوریتم های آنها بر متون آنلاین تکیه می کنند که امکان دارد اهمیت یکسانی برای اطلاعات یک موسسه پزشکی شناخته شده و یک رشته متن معمولی در فیسبوک قائل شوند.
یکی از طریق حل ها اینست که از چت بات های پزشکی بخواهید که شما را به منبع اطلاعات خود پیوند دهند. به گزارش ساینتیفیک امریکن، این مورد همچنان پیچیده است، چونکه چت ربات بات های پیشرفته در اختراع منابع و مشروع جلوه دادن آنها عملکرد خوبی دارند.
صرف نظر از این نگرانی ها، نمی توان جلوی پیشرفت را گرفت و به احتمال زیاد چت بات ها در آینده ی نزدیک نقش بیشتری در پزشکی ایفا خواهند کرد. وقتی این اتفاق بیفتد، هم بیماران و هم پزشکان باید با احتیاط عمل کنند چونکه اشتباهات پزشکی امکان دارد به قیمت جان انسان ها تمام شود.
منبع:

1402/01/14
09:35:32
5.0 / 5
293
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
این با من - انجام پروژه
inbaman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت این با من محفوظ است

این با من

انجام پروژه های شما