ساخت سفارش گر هوشمند دوچرخه برقی توسط فناوران دانشگاه تهران

ساخت سفارش گر هوشمند دوچرخه برقی توسط فناوران دانشگاه تهران این با من: فناوران دانشگاه تهران موفق به طراحی و ساخت سفارش گر هوشمند دوچرخه برقی (Smart E-Bike) شدند که میزان مصرف انرژی کاربر را در دوچرخه های برقی و ثابت بصورت هوشمند مدیریت می کند.


حامد کبریایی، عضو هیئت علمی دانشکده برق و کامپیوتر دانشگاه تهران در گفتگو با ایسنا با بیان اینکه لابراتوار شبکه هوشمند این دانشکده با حمایت مالی پژوهشگاه نیرو و مرکز خودروی برقی پژوهشگاه نیرو موفق به طراحی سامانه هوشمند مدیریت انرژی در دوچرخه های برقی شدند، اظهار نمود: در دنیا دو میلیارد دوچرخه تردد می کنند و دوچرخه های برقی رکابزنی را تا حدی راحت کرده اند، اما در عین حال محدودیت هایی هم دارند.

وی افزود: در سفارش گر هوشمند دوچرخه برقی یک سیستم سفارش گر به دوچرخه برقی اضافه شده است که می تواند با جمع آوری داده های سنسورهای مختلف به کاربر پیشنهاد دهد که با چه شدت رکابزنی بهتر است پا بزند تا تقسیم انرژی به صورت بهینه بین انسان و باتری صورت گیرد.
مجری پروژه دوچرخه سفارش گر هوشمند برقی توضیح داد: این کار را با حسگرهایی که حین حرکت دوچرخه به صورت برخط داده هایشان جمع آوری می شود، به کمک یک الگوریتم هوشمند انجام می دهیم.

وی با بیان اینکه این سیستم مجموعه ای از داده های حسگری همچون پارامترهای محیطی از قبیل دما و رطوبت، شیب جاده، درصد شارژ باتری و وضعیت دوچرخه سوار نظیر سطح اکسیژن خون و ضربان قلب را اندازه گیری می کند، تصریح کرد: این اطلاعات در یک برد جمع آوری می شود و از راه وای فای به برد پردازنده (مغز سیستم) منتقل می شود.
وی افزود: با عنایت به تحلیل گر داده ای که بر روی دوچرخه نصب است و با عنایت به برنامه پزشک یا مربی ورزشی، سیستم سفارش گر برنامه بهینه ای را متناسب با هر فرد جهت استفاده روزمره سفارش می کند.
کبریایی با بیان اینکه این توانایی وجود دارد که این سامانه هوشمند مدیریت انرژی بر روی هر دوچرخه برقی و حتی دوچرخه های ثابت نصب شود، اظهار داشت: همه افراد بزرگسال متناسب با نیازهای ورزشی، شخصی و پزشکی می توانند از این دوچرخه هوشمند استفاده نمایند.

مجری پروژه دوچرخه سفارش گر هوشمند برقی صرفه جویی در وقت، هزینه و پیشگیری از آلودگی هوا و محیط زیست را از مزایای این دوچرخه هوشمند دانست و تصریح کرد: پایش وضعیت کاربر، محیط، موتور و باتری، عرضه پیشنهاد افزایش یا کاهش شدت رکاب زنی، ذخیره سازی و تحلیل آماری داده سفرها از خصوصیات این دستگاه است.

منبع:

1401/12/14
11:33:05
5.0 / 5
198
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
این با من - انجام پروژه
inbaman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت این با من محفوظ است

این با من

انجام پروژه های شما