سرنوشت تراشه مغزی نورالینك به كجا می رسد؟

دست رد FDA به سینه ایلان ماسک

دست رد FDA به سینه ایلان ماسک به گزارش این با من، درخواست ایلان ماسک برای آزمایش بالینی ایمپلنت «نورالینک» در مغز انسان توسط سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) رد شد.به گزارش این با من به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، به نظر می رسد تراشه نورالینک (Neuralink) ایلان ماسک به این زودی ها روی انسان ها آزمایش نخواهد شد. کارکنان شرکت نورالینک، ده ها موضوعی را که باید پیش از انجام آزمایش انسانی به آنها رسیدگی کنند، به رویترز اعلام نموده اند.

موارد ذکرشده توسط سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) شامل وجود باتری لیتیومی در دستگاه، امکان مهاجرت سیم های ریز ایمپلنت به سایر نواحی مغز و طرح سوال هایی در مورد نحوه قرار دادن دستگاه بدون صدمه رساندن به بافت مغز و برداشتن آن است.

ایلان ماسک در اوایل سال ۲۰۲۲ درخواستش را برای آغاز آزمایش های بالینی عرضه کرد، اما کارکنان شرکت نورالینک تاکید کردند که وی هنوز همه مشکلات را حل نکرده است. با این حال، این میلیاردر اعلام نموده بود که آزمایش های انسانی ۶ ماه دیگر (در ماه نوامبر) شروع می شود.

تعدادی از کارکنان شرکت نورالینک نسبت به این که شرکت بتواند به سرعت این مشکلات را حل کند، تردید دارند.

ماسک در تاریخ ۳۰ نوامبر اعلام نمود که این شرکت، بیشتر مدارک را به سازمان غذا و دارو عرضه کرده است، اما به عرضه درخواست رسمی اشاره ای نکرد. به نظر می آید که ماسک در مورد یک جدول زمانی ۶ ماهه مطمئن است.

شرکت نورالینک طی چند ماه گذشته تحت نظارت قرار گرفته است، چونکه گروههای حامی حیوانات و کارمندان سابق این شرکت، زنگ خطری در مورد نقض حقوق حیوانات را به صدا در آورده اند.

به گفته ۶ کارمند فعلی و سابق نورالینک، این ایمپلنت دارای نخ های کوچکی است که الکترودها را حمل می کند و در سر ثابت می شوند، اما سازمان غذا و دارو نگران است که نخ ها به سایر نواحی مغز مهاجرت کنند. گفته می شود که ماسک کوشیده این مشکل را حل کند و ایمپلنت ها را روی ده ها خوک آزمایش کرده است، اما خوش شانس نبوده است.

ویکتور کراتهامر (Victor Krauthamer)، یکی از مقامات سابق سازمان غذا و دارو که سرپرستی دفتری که درخواست های آزمایش انسانی برای ایمپلنت های مغزی را بررسی می کرد، می گوید: مهاجرت سیم ها سبب التهاب در مغز، اختلال در عملکردهای خاص فرد و پارگی رگ های خونی می شود.

وی و دیگر متخصصان معتقدند که این مشکل همینطور مانع از اثربخشی ایمپلنت می شود. کراتهامر تاکید می کند: نخ ها می توانند سبب صدمه شوند، چونکه مغز بسیار نرم و ظریف است.

کارشناسان دستگاههای مغزی معتقدند که نگرانی های سازمان غذا و دارو در مورد باتری هم به صورت بالقوه جدی است. به قول بعضی از کارمندان شرکت نورالینک، سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) دریافته است که شرکت باید در پژوهش های حیوانی نشان دهد که احتمال خرابی باتری خیلی کم است.

این سازمان همینطور این سوال را مطرح کرده است که آیا میتوان دستگاه را بدون صدمه رساندن به بافت مغز برداشت یا خیر.

مهندس الکس وود توماس (Alex Wood-Thomas) در مورد خطر بالقوه برداشتن دستگاه برای کاشت دستگاه ارتقایافته اظهار داشت: به علت اندازه کوچک نخ ها، جای زخم در مغز آنقدر کم است که به سادگی برداشته می شود.

سازمان غذا و دارو همینطور نگرانی هایی را در مورد این که این دستگاه امکان دارد بیش از اندازه گرم شود و به صورت بالقوه به بافت مغز صدمه برساند، مطرح کرده است.

به گفته کارشناسان صنعت و نظارت، نورالینک امکان دارد بتواند به تمام نگرانی های این سازمان رسیدگی کند و اگر سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) مشکلات جزئی دائمی با دستگاه یک شرکت داشته باشد، امکان دارد به شرکت اجازه دهد تا با آزمایشی کندتر و مرحله ای پیش برود. چنین مسیری امکان دارد برای نورالینک مناسب باشد.

منبع:

1401/12/13
09:26:53
5.0 / 5
170
تگهای خبر: پژوهش , تخصص , دستگاه , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
این با من - انجام پروژه
inbaman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت این با من محفوظ است

این با من

انجام پروژه های شما