دهقانی فیروزآبادی:

اقتصاد دانش بنیان با مالکیت فکری و دارایی های نامشهود توسعه می یابد

اقتصاد دانش بنیان با مالکیت فکری و دارایی های نامشهود توسعه می یابد به گزارش این با من، معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهوری با بیان اینکه اقتصاد دانش بنیان با مالکیت فکری و دارایی های نامشهود توسعه می یابد، ابزار امیدواری کرد: اقتصاد کشور در آینده نزدیک، به سمت حمایت و سرمایه گذاری روی ایده ها و شرکت هایی که از دارایی های نامشهود و مالکیت فکری ارزش های چندصد برابری ایجاد می کنند، حرکت نماید.


به گزارش این با من به نقل از ایسنا، روح الله دهقانی فیروزآبادی در جمع اندیشه ورزان، فعالان و سیاستگذاران اقتصادی حاضر در نخستین همایش «پیشران های اقتصادی؛ فرصتی برای توسعه ملی» ضمن اشاره به اهمیت شرکتهای کوچک و نوآور در زنجیره های ارزش، اظهار نمود: در حلقه های بالایی زنجیره ارزش عموما شرکتهای بزرگ و متکی به دارایی های فیزیکی مشهود را شاهد می باشیم، اما در حلقه های زیرین تر به شرکتهای کوچک به لحاظ دارایی های فیزیکی و متکی به دارایی های نامشهود می رسیم. شرکت هایی که باوجود برخورداری کم تر از دارایی ها و زیرساخت های فیزیکی، به واسطه دارایی های نامشهود و نوآوری، ارزش افزوده قابل توجهی خلق می کنند.
وی ادامه داد: وقتی یک زنجیره ارزش شکل می گیرد، حلقه های بالایی بر مبنای سرمایه های ثابت ارزش گذاری می شوند؛ در مقابل هرچه به سمت پایین زنجیره حرکت می نماییم، دارایی های نامشهود ارزش پیدا می کنند و اتفاقا همین شرکت ها هستند که ارزش افزوده بالایی را به ارمغان می آورند.
کوچک اما پر ارزش
دهقانی فیروزآبادی ضمن اشاره به اهمیت دارایی های فکری و نامشهود در توسعه اقتصادی اظهار نمود: وقتی صد شرکت برتر دارایی های نامشهود را مطالعه می کردم، متوجه شدم ۹۶ تا ۱۱۷ درصد از ارزش بعضی از این شرکت ها، متعلق به دارایی های فکری و نامشهود است. بخش قابل توجهی از ارزش گذاری ارز در غرب، به همین دارایی های فکری تکیه زده است و بخش قابل توجهی از ارزش پولی و بانکی آمریکا را همین دارایی های فکری تعیین می کند.
معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهوری، درمورد نقش دارایی های فکری در پیشبرد اقتصاد دانش بنیان، خاطرنشان کرد: باورم اینست تا وقتی که در اقتصاد دانش بنیان ارزش و جایگاه مالکیت فکری مشخص و تعیین نشود، اتفاقی نخواهد افتاد. خوشبختانه بخش قابل توجهی از مسؤولان نخبگان و مسؤولان جامعه به اهمیت و ارزش مالکیت فکری پی برده اند.
از دارایی های مشهود تا ثروت های نامشهود
دهقانی فیروزآبادی با بیان مثالی، از اهمیت دارایی های فکری گفت و افزود: یک شرکت خودروسازی با هکتارها زیرساخت و چندین میلیارد دلار دارایی، تلاش می کند با استفاده از صدها کیلوگرم مواد اولیه مختلف خودرویی را به قیمت چند ده هزار دلار در بازار به فروش برساند، این در شرایطی است که یک شرکت دارویی در مساحتی هزار متری، تنها چند گرم از یک دارو را به چند ده هزار دلار می فروشد. این مقایسه سود چند درصدی در مقابل چند صد درصدی اهمیت و جایگاه مالکیت فکری و اقتصاد دانش بنیان را نشان داده است.
معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهوری ابزار امیدواری کرد اقتصاد کشور در آینده نزدیک، به سمت حمایت و سرمایه گذاری روی ایده ها و شرکت هایی که از دارایی های نامشهود و مالکیت فکری ارزش های چندصد برابری ایجاد می کنند، حرکت نماید.
منبع:

1401/12/03
08:21:08
5.0 / 5
277
تگهای خبر: دانش بنیان , شركت , علم , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
این با من - انجام پروژه
inbaman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت این با من محفوظ است

این با من

انجام پروژه های شما