یك مطالعه جدید نشان می دهد

کم تحرکی عملکرد مغز را مختل می کند

کم تحرکی عملکرد مغز را مختل می کند این با من: مطالعه ای جدید نشان میدهد که کم تحرکی می تواند موجب اختلال در عملکرد مغز شود.


به گزارش این با من به نقل از ایسنا و به نقل از ان بی سی، تغییرات هرچند کوچک در میزان فعالیت بدنی روزانه یک فرد می تواند بر عملکرد شناختی او تاثیر بگذارد.
برمبنای مطالعه ای که در روز دوشنبه در مجله «Epidemiology and Community Health» انتشار یافت، نادیده گرفتن ورزش و صرف وقت برای کارهایی همچون نشستن یا دراز کشیدن با کاهش جزئی حافظه و قدرت تفکر مرتبط می باشد.
جان میچل(John Mitchell)، سرپرست تیم تحقیقاتی این مطالعه و محقق موسسه ی ورزش و سلامت در بریتانیا، می گوید: تفاوت ها، هرچند کوچک نشان می دهند که چگونه حتی تغییرات جزئی در سطح فعالیت بدنی می تواند بر سلامت فرد همچون سلامت مغز تاثیر بگذارد.
میچل و همکارانش از داده های یک مطالعه هم گروهی (Cohort Study) در بریتانیا متعلق به سال ۱۹۷۰ استفاده کردند. این مطالعه که همچنان ادامه دارد سلامت گروهی از افراد متولد سال ۱۹۷۰ در بریتانیا را ردیابی می کند. یافته های این مطالعه بر طبق داده های مربوط به حدود ۴۵۰۰ نفر بود که از سال ۲۰۱۶ تا سال ۲۰۱۸ مورد پیگیری قرار گرفتند.
شرکت کنندگان اطلاعاتی در مورد سلامت، پیشینه و شیوه زندگی خود ارائه کردند. همین طور از آنها خواسته شد به مدت یک هفته برای حداقل ۱۰ ساعت متوالی در روز، حتی هنگام خواب و حمام کردن، از ردیاب فعالیت بهره گیرند.
در طول این مطالعه، شرکت کنندگان تحت مجموعه ای از آزمایش ها قرار گرفتند که توانایی آنها را در پردازش و به خاطر آوردن اطلاعات ارزیابی می کرد.
شرکت کنندگان، بطور متوسط، هر روز ۵۱ دقیقه ورزش متوسط یا شدید انجام دادند. حدود شش ساعت فعالیت سبک، مانند پیاده روی آهسته و حدود ۹ ساعت بی تحرکی، مانند نشستن یا دراز کشیدن داشتند. آنها همین طور بطور متوسط حدود هشت ساعت خواب داشتند.
میچل اشاره کرد: فعالیت متوسط تا شدید در این مطالعه، هر آنچه که ضربان قلب را بالا ببرد یا موجب احساس گرما در فرد شود، در نظر گرفته شد.
بعد از تحلیل و بررسی داده های مربوط به فعالیت شرکت کنندگان، پژوهشگران دریافتند افرادی که ورزش را برای داشتن هشت دقیقه بی تحرکی رها کردند، بین یک تا دو درصد کاهش در نمرات مربوط به عملکرد شناختی داشتند.
هنگامی که افراد ورزش شدید را با شش دقیقه فعالیت بدنی سبک یا هفت دقیقه خواب جایگزین کردند، کاهش مشابهی در عملکرد شناختی مشاهده شد.
برعکس آن نیز صادق بود. انجام ورزش بجای نشستن عملکرد شناختی را افزایش داد. این مطالعه نشان داد که جایگزین کردن نشستن یا دراز کشیدن با ۹ دقیقه ورزش شدید با افزایش بیش از یک درصدی نمرات در عملکرد شناختی هم راه است.
اویروپ بیسواز(Aviroop Biswas)، استادیار اپیدمیولوژی و استادیار موسسه کار و سلامت در تورنتو، می گوید: یافته ها باید افراد را تشویق به تحرک بیشتر کند.
بیسواز که در این تحقیق دخالتی نداشته، اضافه کرد: فعالیت بدنی با طیف وسیعی از فواید مرتبط می باشد، بدین سبب شما باید تا حد امکان فعالیت بدنی منظم را بهبود بخشید.
وزارت بهداشت و خدمات انسانی به بزرگسالان سفارش می کند که حداقل ۱۵۰ دقیقه فعالیت بدنی متوسط تا شدید در هر هفته علاوه بر دو روز تمرین تقویت عضلانی داشته باشند.
بیسواز اظهار داشت که علت ارتباط میان ورزش بیشتر و عملکرد بهتر مغز هنوز مشخص نیست، اما احیانا علت آن نتیجه نحوه عملکرد سیستم قلبی عروقی بدن است.
او اضافه کرد: وقتی فعال هستید، قدرت قلب خودرا بهبود می بخشید و توانایی قلب برای پمپاژ خون در سراسر بدن و یکی از مهم ترین اندام ها یعنی مغز بهبود می یابد.
مارک رویگ(Marc Roig)، پروفسور فیزیوتراپی و کاردرمانی در دانشگاه مک گیل در مونترال، اظهار داشت: وقتی افراد به اندازه کافی ورزش نمی کنند، این مساله بطور بالقوه می تواند موجب ایجاد مشکلاتی در سلامتی همچون مواردی که بر مغز تاثیر می گذارند مانند زوال عقل شود.
رویگ افزود که شدت ورزش نیز مهمست و اشاره نمود که افرادی که در این مطالعه بجای فعالیت شدیدتر به فعالیت بدنی سبک می پرداختند نیز شاهد کاهش عملکرد شناختی بودند.
او اظهار داشت که دانشمندان هنوز در تلاشند تا مشخص کنند کدام ورزش برای بهبود سلامت کلی افراد و پیش گیری از بیماریهای مزمن بهترین گزینه است.
میچل، نویسنده این مطالعه، اشاره کرد که فعالیت سبک همچنان به نشستن و بی تحرکی ارجحیت دارد.
او اظهار داشت: بنظر می رسد که فعالیت سبک برای خیلی از جنبه های سلامتی بهتر از نشستن است.
منبع:

1401/11/06
13:33:20
5.0 / 5
234
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
این با من - انجام پروژه
inbaman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت این با من محفوظ است

این با من

انجام پروژه های شما