مبارزه با سرطان با کاشت اسفنج در کنار تومور!

مبارزه با سرطان با کاشت اسفنج در کنار تومور! این با من: یک دستگاه اسفنجی قابل کاشت جدید به نام SymphNode، داروهایی را آزاد می کند که پاسخ ایمنی را در مقابل سرطان تحریک می کند.


به گزارش این با من به نقل از ایسنا و به نقل از نیو اطلس، پژوهشگران دانشگاه کالیفرنیا لس آنجلس(UCLA) اسفنج کوچکی ساخته اند که می تواند در کنار تومور سرطانی کاشته شود تا به بدن در مبارزه با آن کمک نماید.
این دستگاه اسفنجی در آزمایش هایی که روی موش ها انجام شده سبب بهبودی، جلوگیری از رشد و گسترش سرطان ها و افزایش زمان بقای بیمار شده است.
سیستم ایمنی بدن، خط مقدم قدرتمند دفاع در مقابل پاتوژن ها و بیماریها است، اما دسته ای از سلول های ایمنی به نام «سلول های تی تنظیم کننده»(Tregs) وظیفه دارند اطمینان حاصل کنند که به اشتباه به سلول های سالم بدن حمله نمی کنند. متأسفانه یکی از ترفندهای شرور سرطان، فریب این پروسه و استفاده از آن برای صیانت از خود در مقابل سیستم ایمنی است.
این امر Tregs را به یک هدف جذاب برای درمان سرطان تبدیل می کند و در مطالعات قبلی، دانشمندان راه هایی برای برنامه ریزی مجدد Tregs به سلول های ایمنی سرطان کُش پیدا کرده اند. با این وجود، در صورتیکه کاهش سطح Treg می تواند به لطمه پذیری بیشتر سرطان ها کمک نماید، اگر این کار در کل سیستم صورت گیرد، خطر ایجاد عوارض خود ایمنی را بدنبال دارد. بدین سبب پژوهشگران دانشگاه UCLA در پژوهش جدید خود، روش جدیدی را برای پاکسازی Tregs فقط در ناحیه بسیار نزدیک به یک تومور توسعه داده اند.
نتیجه نهایی، دستگاهی شده است که SymphNode نامیده می شود و در اصل، یک اسفنج زیست تخریب پذیر به اندازه یک پاک کن در آخر یک مداد است. این اسفنج از یک ماده هیدروژل مانند به نام آلژینات(alginate) تولید شده و حاوی داروهایی است که نه فقط Tregs را می بندد، بلکه سایر سلول های تی ضد سرطانی را نیز احضار می کند.
هنگامی که یک SymphNode درست در کنار یک تومور کاشته می شود، با آزاد کردن محموله دارویی خود آغاز به کار می کند.
دانشمندان این سیستم را روی موش های مبتلا به سرطان سینه و ملانوما آزمایش کردند که نتایج قابل توجهی به همراه داشت. SymphNode تومورها را در ۸۰ درصد مبتلایان به سرطان سینه کوچک کرد و در ۱۰۰ درصد موارد از متاستاز جلوگیری کرد.
این دستگاه حتی رشد تومور دوم را در جای دیگری از بدن متوقف کرد. در صورتیکه موش هایی که از این دستگاه بی بهره ماندند، بعد از گسترش سرطان به مغز و غدد لنفاوی، در عرض چند هفته جان خودرا از دست دادند.
موش های مبتلا به ملانوما حتی بهتر عمل کردند و تومور سرطانی ۱۰۰ درصد از موش های تحت درمان کوچک شد و در بیش از ۴۰ درصد از آنها به سطوح غیرقابل تشخیص کم شد.
در نهایت، صرف نظر از این که موش ها مبتلا به چه نوع سرطانی بودند، طول عمر آنها به میزان قابل توجهی افزوده شد و تا دو برابر نسبت به موش های درمان نشده افزوده شد.
آزمایش نهایی نیز ۱۰۰ روز بعد از شروع درمان انجام شد، زمانی که دانشمندان تومور دوم را به موش هایی تزریق کردند که به آنها SymphNode داده شده بود و از سرطان سینه جان سالم به در برده بودند. این تومورهای جدید رشد نکردند و این نشان میدهد که سیستم ایمنی موش هنوز خاطره ای از آنها را حفظ نموده و می تواند با موفقیت با آن مبارزه کند.
این مطالعه امیدها را برای درمان بالقوه جدیدی می افزاید که نه فقط می تواند سرطان های سخت را درمان کند، بلکه از عود مجدد آنها نیز جلوگیری می کند.
دانشمندان هم اکنون بر روی تجاری سازی این تکنیک بوسیله شرکتی به نام Symphony Biosciences کار می کنند.
این پژوهش در مجله Nature Biomedical Engineering انتشار یافته است.1401/10/20
16:31:44
5.0 / 5
284
تگهای خبر: پژوهش , دانشگاه , دستگاه , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
این با من - انجام پروژه
inbaman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت این با من محفوظ است

این با من

انجام پروژه های شما