راهنمای انتخاب پیانو مناسب برای شروع

راهنمای انتخاب پیانو مناسب برای شروع پیانو، یکی از سازهای پرطرفدار است که افراد زیادی دوست دارند نوازندگی با آن را بیاموزند.


اگر شما هم به نوازندگی و یادگیری پیانو علاقه‌مندید؛ حتما به دنبال تهیه یک پیانو مناسب برای شروع کار خود هستید.

پیانو، یکی از سازهای پرطرفدار است که افراد زیادی دوست دارند نوازندگی با آن را بیاموزند. داشتن استادی متخصص و حرفه‌ای و استفاده از پیانویی مناسب در یادگیری پیانو، در ابتدای آموزش امری مهم و ضروری است. این موضوع به خصوص برای کودکان از اهمیت دوچندانی برخوردار است.

توجه کنید که موضوع آموزش درست به اندازه داشتن یک ساز با کیفیت و مناسب اهمیت دارد. بدیهی است آموزش پیانو کودکان، اگر توسط یک استاد حرفه ای و باتجربه صورت نگیرد، علاوه بر اینکه یادگیری صحیح موسیقی را با مشکل مواجه می کند، سرخوردگی کودک را سبب می شود.

پیانو مناسل و کسب آموزش های لازم، به همراه تمرینات منظم و مداوم، به شما در تبدیل شدن به نوازنده‌ای حرفه‌ای کمک می‌کند. اما توجه داشته باشید که برای شروع نوازندگی با این ساز پرطرفدار، باید پیانویی مناسب و باکیفیت را انتخاب کنید.

بهترین پیانو برای افراد مبتدی

امروزه بهترین انواع پیانو دیجیتال و آکوستیک، توسط برندهای معروفی چون کاسیو، یاماها و ... تولید می‌شوند. هر یک از این پیانوها، کاربردها و خصوصیات متفاوتی دارند.

افراد نیز برای خرید هر نوع از پیانو، باید به سرمایه اولیه خود و میزان مهارتشان توجه کرده و پیانویی مناسب را انتخاب کنند.

از طرفی افراد مبتدی باید در ابتدای آموزش، هزینه کلاس‌های آموزشی و خرید پیانو را همزمان بدهند. این‌گونه هزینه‌هایشان، به خودی خود بالا می‌رود. به همین دلیل بهتر است پیانویی با قیمت به صرفه اما کیفیتی مناسب را خریداری کنند.  

به طور کلی در بین انواع پیانو‌ها، پیانو آکوستیک، قیمتی بالاتر دارد و نسبت به پیانو دیجیتال، پیچیدگی در طراحی و کیفیت صدای بیشتری دارد. این پیانو، مخصوص افراد حرفه‌ای و برای نواختن موسیقی با پیانو، در سالن‌های کنسرت و ارکستر استفاده می‌شود.

وزن پیانوهای آکوستیک بین 200 کیلوگرم تا 500 کیلوگرم است؛ بنابراین اگر مشکل حمل پیانو دارید باید هنگام خرید، پیانویی را انتخاب کنید که وزن کمتری دارد.

 

در مقابل، پیانو دیجیتال طراحی ساده‌تر، قیمتی پایین‌تر و امکانات بیشتری برای افراد مبتدی دارد. همه این ویژگی‌ها باعث می‌شود که این پیانو، برای شروع نوازندگی با این ساز پرطرفدار، مناسب‌تر باشد. اما برخی معتقدند که افراد برای یادگیری پیانو به صورت عمیق‌تر و حرفه‌ای‌تر، باید به سراغ پیانو آکوستیک بروند.

در خرید پیانو برای شروع، به چه نکاتی باید توجه داشت؟

توجه به برخی عوامل در خرید پیانو به شما کمک می‌کند تا انتخابی درست و هوشمندانه داشته باشید. اگر شما هم به عنوان فردی مبتدی به سراغ خرید پیانو می‌روید؛ نکات زیر را فراموش نکنید:

·توجه به بودجه

شما در خرید پیانو باید ابتدا بودجه‌ای که در اختیار دارید را در نظر بگیرید و بعد دست به انتخابی مناسب بزنید. شاید خرید پیانو با قیمتی پایین و ارزان، برای شما هم وسوسه‌انگیز باشد. اما فراموش نکنید که کیفیت ساز را فدای قیمت پایین آن نکنید. چون خرید پیانویی باکیفیت، به شما کمک می‌کند تا سال‌های سال از آن استفاده کنید و برای تعمیرات و خرید وسایل جانبی، هزینه بیشتری پرداخت نکنید.

·قرار دادن کیفیت ساز در اولویت اول

برخی معتقدند، کیفیت ساز برای افراد مبتدی مهم نیست. اما جالب است بدانید که هرچه پیانوی شما کیفیت بالاتری داشته باشد، صدای بهتری تولید می‌کند و شما نیز به حرفه‌ای شدن نزدیک‌تر می‌شوید. این موضوع، برای کودکان هم مهم است. چون دستان کوچک‌تری دارند و کیفیت بالا و نواختن آسان با کلاویه‌ها، باعث می‌شود که بتوانند راحت‌تر ساز پیانو را بنوازند.

·انتخاب پیانو از برندهای معتبر

شما برای خرید پیانو هزینه بالایی ‌می‌پردازید. به همین دلیل باید پیانویی باکیفیت را از برندی معتبر و محبوب انتخاب کنید. فراموش نکنید که قبل از انتخاب و خرید پیانو، ابتدا بهترین برندهای تولیدکننده پیانو را به خوبی بشناسید یا از متخصصین و نوازندگان پیانو، در این مورد مشورت بگیرید. مشورت با این افراد، به شما کمک می‌کند تا نقاط ضعف و قوت پیانوی هر یک از برندها را بشناسید و انتخاب بهتری داشته باشید.  

·تست صدای پیانوهای مختلف

شما می‌توانید انواع پیانوهای مورد نظرتان را قبل از خرید امتحان کنید و ببینید که نوازندگی با کدام یک از این پیانوها، به شما حس بهتری می‌دهد. مثلا می‌توانید قطعه‌ای کامل را با پیانو بنوازید و با مقایسه تجربه نوازندگی با هرکدام از پیانوها، بهترینشان را انتخاب کنید. فراموش نکنید که چند ساز را پشت سرهم تست کنید تا بتوانید مقایسه بهتری داشته باشید.

·خرید با فردی متخصص در این زمینه

شما می‌توانید با دوستان اهل موسیقی و نوازنده خود، برای خرید بروید. این افراد، به شما در تشخیص صدای بهتر پیانو هنگام نوازندگی، کمک می‌کنند. اما توجه کنید که در پایان، این شمایید که قرار است مدت زیادی را با پیانو انتخابیتان بگذرانید.

·بررسی سلامت کلیدهای پیانو

امتحان کردن تک تک کلیدها و اجرا کردن نت‌ها، به شما کمک می‌کند تا بتوانید پیانوی مناسب‌تر را انتخاب کنید. در هنگام امتحان کلید‌ها نکات زیر را به یاد داشته باشید:

 • تن صدا، هنگام بالارفتن گام هماهنگ هستند؟
 • نرمی یا سختی در کلاویه‌ها یکسان است؟
 • فراموش نکنید که شکل انتهای کلاویه‌ها باید مربع باشد.
 • وجود کوچک‌ترین صدای تق یا کلیک، در پیانو نیز نشان‌دهنده مشکل در ساز است.
 •  برای این‌که بتوانید هماهنگی کلیدها را بسنجید؛ نتی مشخص را در چند اکتاو اجرا کنید.

·بررسی سلامت قطعات داخل پیانو

تعمیرات و تعویض قطعات در پیانوهای دیجیتال و آکوستیک، هزینه بالایی دارد. پس توجه کنید که همه قطعات داخلی، سالم باشند. شما باید با هماهنگی فروشنده، داخل پیانو را به خوبی چک کنید. نکات زیر در بررسی بهتر قطعات به شما کمک می‌کند:

 •  حرکت چکش‌ها، هنگام نواختن سیم‌ها
 • حرکت و فرسوده نبودن دمپرها، هنگام فشردن پدال‌ها
 • بررسی زدگی یا خوردگی چکش‌ها
 • قرار داشتن چکش‌ها، سیم‌ها و دمپرها سرجای خود
 • نرمی در چکش‌ها و وجود شیارهایی حدود 1.3 سانتی‌متر روی آن‌ها

·بررسی قسمت بیرونی پیانو از همه جهت‌ها

چک کردن زیر پیانو، به شما کمک می‌کند تا از وجود شکستگی، آلودگی، صدمه و کپک مطلع شوید.

·بررسی پل‌های پیانو

وجود ترک‌های ریز در پل‌های زیر پیانو، ایرادی ندارد. اما فراموش نکنید که ترک‌های بزرگ در پیانوها، نشاندهنده ایراد و کیفیت پایین آن‌هاست.

·آگاهی از شرایط گارانتی و ضمانت

شما می‌توانید انواع پیانو نو و دست دوم را خریداری کنید. فراموش نکنید که در انتخاب هرکدام باید به داشتن گارانتی و ضمانت آن توجه کنید. این موضوع، به شما در کم‌تر شدن هزینه‌ها هنگام آسیب و تعمیر پیانو کمک می‌کند.

چه پیانویی برای شروع مناسب است؟

همان‌طور که گفته شد، پیانو دیجیتال نسبت به پیانو آکوستیک، قیمتی به صرفه‌تر و عملکردی آسان‌تر دارد و به همین دلیل پیانو دیجیتال، بهترین پیانو برای مبتدیان است. (منبع: بامیک) در ادامه مزایای پیانو دیجیتال را بیان می‌کنیم:

 1. قابلیت تولید و ترکیب صدای هرنوع ساز قابل تصور (از ارکستر گرفته تا ایجاد صدا از سازهای دیگر)
 2. مقاومت بیشتر در برابر عوامل زیست محیطی و نیاز نداشتن به کوک مجدد
 3. مناسب برای آموزش، به دلیل کوک بودن همیشگی و مشخص بودن زیر و بمی صدا
 4. داشتن تکنولوژی حجم فردی و قابل تنظیم بودن صدا و خروجی هدفون، بدون ایجاد مزاحمت برای اطرافیان
 5. قابلیت حمل بهتر با وجود وزن کم و ابعاد کوچک‌تر نسبت به پیانو آکوستیک
 6. امکان خرید برای افراد علاقه‌مند به پیانو با قیمت مناسب، تنوع فراوان و چشم‌گیر در مدل‌ها

چطور بهترین پیانو را برای شروع تهیه کنیم؟

در پایان باید گفت فروشگاه‌های زیادی انواع پیانو‌ها را از برندهایی مانند یاماها، کاسیو و ... به فروش می‌رسانند. اما مهم‌ترین امر در خرید بهترین پیانو دیجیتال و آکوستیک، توجه به کیفیت و اعتبار فروشنده است. پیشنهاد می کنیم برای آشنایی با بهترین مرکز خرید پیانو، به اینجا مراجعه کنید.

 

1401/10/07
20:06:37
5.0 / 5
275
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
این با من - انجام پروژه
inbaman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت این با من محفوظ است

این با من

انجام پروژه های شما