بقایای یک موشک چینی امروز به زمین برخورد می کند

بقایای یک موشک چینی امروز به زمین برخورد می کند به گزارش این با من، بقایای یک موشک چینی ۲۳ تنی امروز به زمین خواهد رسید، باآنکه زمان و مکان دقیق برخورد آن هنوز معلوم نیست اما پیشبینی هایی در این مورد عرضه شده است.


به گزارش این با من به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، انتظار می رود توده عظیمی از زباله های فضایی چینی امروز، جمعه (چهارم نوامبر/ ۱۳ آبان) روی زمین سقوط کند، اما هیچ کس به صورت دقیق نمی داند که این بقایا کجا و چه زمانی روی زمین فرود خواهد آمد.
زباله فضایی ذکر شده، بخش هسته ۲۳ تنی موشک لانگ مارچ ۵ بی (Long March 5B) است که در روز دوشنبه (۳۱ اکتبر/ ۹ آبان) سومین و آخرین ماژول ایستگاه فضایی تیانگونگ (Tiangong) چین را به مدار زمین برد.
کشش جوی از آن زمان تا کنون درحال پایین کشیدن بدنه موشک به سمت زمین بوده است. آخرین مشاهدات و مدل سازی ها نشان داده است که بقایای لانگ مارچ ۵ بی بامداد روز جمعه به وقت منطقه زمانی شرقی (ظهر به وقت تهران) فرود خواهد آمد، باآنکه هنوز احتمال خطای زیادی در این پیشبینی وجود دارد.


شرکت هوافضای آمریکایی اروسپیس (The Aerospace Corporation)، ورود مجدد این بقایا به جو را در روز جمعه ساعت ۷: ۲۰ بامداد به وقت منطقه زمانی شرقی (۱۴: ۵۰ به وقت تهران) با احتمال خطای سه ساعته پیشبینی کرده است. احتمال اخطای سه ساعته به این معناست که بقایای این موشک امکان دارد سه ساعت زودتر یا دیرتر از زمان اعلام شده به زمین برخورد کند. این پنجره زمانی بزرگ، بخشی از آمریکای شمالی، تقریبا تمام آمریکای مرکزی، بیشتر بخش های آفریقا و بخشی از جنوب شرقی استرالیا را در بین مناطقی که خطر برخورد احتمالی به آنها وجود دارد، قرار می دهد.
این شرکت همینطور اعلام نمود: ما پیش از این هم این رخدادهای دردسرساز را پشت سر گذاشته ایم. بخش هسته موشک لانگ مارچ ۵ بی در هر سه پرتاب قبلی این موشک ها به صورت کنترل نشده به زمین بازگشته است که آخرین مورد آن در ماه ژوئیه، رخ داد.
در واقع، میتوان گفت این یک مشخصه نامطلوب از موشک های لانگ مارچ ۵ بی است. سایر موشک های مداری بگونه ای طراحی شده اند که مراحل اولیه آنها اندکی بعد از بلند شدن در اقیانوس یا روی زمینهای خالی از سکنه سقوط می کنند در حالیکه موشک فالکون ۹ و فالکون هوی اسپیس ایکس جهت استفاده مجدد در آینده به صورت یکپارچه فرود می آید. اما مرحله اصلی این موشک چینی به مدار می رسد و راهی برای فرود و بازگشت به زمین ندارد، ازاین رو به کشش جوی اجازه می دهد تا آنرا به صورت کنترل نشده به زمین بازگرداند.
باآنکه بخش عمده ای از بدنه این موشک هنگام ورود به جو می سوزد اما بعضی از قطعات محکم تر آن تا سطح زمین جان سالم به در می برند و خطری برای مردم و زیرساخت ها خواهند بود.
شرکت اروسپیس در این حوزه توضیح می دهد: قاعده کلی اینست که ۲۰ تا ۴۰ درصد از جرم یک جسم بزرگ به زمین برسد، اما میزان دقیق آن به طراحی جسم بستگی دارد. در این مورد، انتظار می رود که حدود 5 تا ۹ تن متریک [۵.۵ تا ۹.۹ تن] زباله به زمین برسد.
چنین زباله هایی به احتمال زیاد در اقیانوس سقوط می کنند، چونکه دریاها حدود ۷۰ درصد از سطح زمین را پوشانده اند. باآنکه بقایای موشک لانگ مارچ ۵بی که برای نخستین بار در ماه مه سال ۲۰۲۰ پرتاب شده بود، در روستایی در کشور آفریقای غربی ساحل عاج برخورد کرد و تا آنجایی که می دانیم، هیچ کس در آن حادثه یا در هر یک از برخوردهای دیگر لانگ مارچ ۵ بی صدمه ندید.
بیل نلسون، مدیر ناسا در اطلاعیه ای که اندکی پیش از سقوط موشک لانگ مارچ ۵ بی در ماه مه انتشار یافت، نوشت: کشورهای پرتاب کننده فضاپیما باید خطر ورود مجدد موشک های فضایی را برای افراد و زیرساخت های روی زمین به حداقل برسانند.
وی ادامه داد: واضح است که چین در رعایت استانداردهای مسئولانه در مورد زباله های فضایی خود کوتاهی می کند. خیلی مهم است که چین و همه کشورهای دارای فناوری فضایی و نهادهای تجاری، مسئولانه و شفاف در فضا عمل کنند تا ایمنی، ثبات، امنیت و پایداری بلندمدت فعالیتهای فضایی ماورای جو تضمین شود.
منبع:

1401/08/13
14:58:51
5.0 / 5
223
تگهای خبر: شركت , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
این با من - انجام پروژه
inbaman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت این با من محفوظ است

این با من

انجام پروژه های شما