رییس مجمع تشكل های دانش بنیان عنوان كرد

سیاست های بازدارنده باعث دلسردی فناوران می شود

سیاست های بازدارنده باعث دلسردی فناوران می شود رئیس مجمع تشکل های دانش بنیان با اشاره به اینکه فضای کسب و کار کشور به علت اتخاذ تصمیمات آنی و بدون توجه به نظرات فعالان اقتصادی، فضای مطلوبی بخصوص برای شرکتهای دانش بنیان نیست، اظهار داشت: برای فعالان حوزه های دانش بنیان بسیار مهم می باشد که مشکلی از جامعه را حل کنند و در کشور دیده و فهمیده شوند ولی متاسفانه در کشور، فضای دیدن شدن این افراد فراهم نیست و به بهانه های مختلف تلاش می شود تا این افراد چهره نشوند.


افشین کلاهی در گفت و گو با ایسنا، اظهار داشت: هم اکنون نزدیک به ۷هزار شرکت دانش بنیان در کشور بوجود آمده و این به معنای آن است که این تعداد شرکت توسط معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ارزیابی شدند و گواهینامه دانش بنیانی برای کالا و خدمات آنها صادر گردیده است.
وی با اشاره به اینکه برخی از شرکت ها در پارک های علم و فناوری، مراکز رشد و نوآوری و شتابدهنده ها مستقر شده اند، اظهار نمود: علاوه بر اینها تعداد ۶ تا ۷ هزار استارت آپ در حوزه های فناورانه فعال می باشند.
کلاهی افزود: بر مبنای آمارها این شرکت ها حدود ۴۰۰ هزار شغل ایجاد کردند که در این مشاغل افراد متخصص کشور که اغلب آنها جز نخبگان و تحصیلکرده های دانشگاهی هستند، مشغول به فعالیت هستند و توانسته اند توانمندی های خویش را نشان دهند.
رئیس مجمع تشکل های دانش بنیان میزان گردش مالی شرکتهای دانش بنیان را ۳۰۰ میلیارد تومات ذکر کرد و خاطرنشان کرد: برآورد می شود که اقتصاد دانش بنیان سهم یک تا ۲ درصدی از تولید ناخالص ملی کشور داشته باشد که البته این میزان سهم زیادی نیست ازاین رو لازم است تا یکی از اهداف حاکمیت، دولت و کشور این باشد که سهم اقتصاد دانش بنیان از تولید ناخالص داخلی کشور افزایش یابد.
وی تصریح کرد: خوشبختانه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، وزارت علوم، تحقیقات و فناور، صندوق نوآوری و شکوفایی و سایر نهادهای مربوط در حوزه دانش بنیان ها خوب عمل کردند و سیاست گذاری های صورت گرفته در این عرصه، خوب بوده و هر چه زمان گذشته است، این سیاست گذاری ها بهتر شده و الان زیست بوم نوآوری و فناوری در کشور بوجود آمده است.
کلاهی، این زیست بوم نوآوری و فناوری شکل گرفته در کشور را تلفیقی از نهادهای دولتی، تشکل های بخش خصوصی، شرکتهای دانش بنیان، استارت آپ ها و همینطور مجموعه هایی چون سرمایه گذاران خطر پذیر و سایر مجموعه هایی دانست که برای ایجاد این اکوسیستم موثر بوده اند.
رئیس کمیسیون کسب و کار دانش بنیانِ اتاق بازرگانی ایران ضمن اشاره به نامگذاری سالجاری با عنوان سال "تولید؛ دانش بنیان، اشتغال آفرین"، با طرح این سوال که در با این نامگذاری، چه باید کرد، اضافه کرد: به نظر من زمان آن رسیده است که شرکتهای دانش بنیان خویش را در فضای عمومی جامعه و اقتصاد کشور نشان دهند چون آنها این قابلیت را دارند و باید این فرصت به آنها داده شود و فضا را برای آنها ایجاد نماییم.
کلاهی، با ابراز تاسف از این که فضای کسب و کار در کشور فضای مناسبی نیست، تصریح کرد: موانع و مشکلات بسیاری برای فعالان کسب و کارهای ایرانی وجود دارد بگونه ای که رتبه ما در فضای کسب و کارهای جهانی، رتبه مناسبی نیست.
وی با اشاره به اینکه این مشکلات در فضای کسب و کارها شامل همه شرکت ها می شود، اظهار نمود: این چالش ها برای شرکتهای دانش بنیان و استارت آپ ها بیشتر است؛ چون که این شرکت ها ایده های نویی دارند و باید به سرعت ایده های خویش را عملیاتی کنند و در این میان عامل "زمان" می تواند باعث موفقیت آنها شود.
کلاهی، افزود: ازاین رو مسئله بهبود فضای کسب و کار مسئله بسیار مهمی است و حتما باید در جهت ساده سازی آن اقدام گردد و این در شرایطی است که شاهدیم دستوالعمل ها و تصمیمات یک شَبه و بدون در نظر گرفتن نظر فعالان اقتصادی گرفته و جاری و متاسفانه اجرایی می شود.
وی تصریح کرد: اینها مواردی است که بارها و بارها گفته شده ولی متاسفانه ادامه دارد و شاهد می باشیم که مدیرانی می آیند و می خواهند راه های رفته شده را امتحان و حرف هایی که بیشتر شعاری هستند را اجرایی کنند در حالیکه امکان اجرا شدن آنها وجود ندارد، ازاین رو گرفتار مشکل می شوند.
کلاهی با تکیه بر این که شرکتهای دانش بنیان و استارت آپ ها بیشتر از هر چیز احتیاج به فضای مناسب کسب و کار دارند تا با سرعت کارهای خویش را اجرایی کنند، افزود: مسئله دیگر آن است که سهم اقتصاد دانش بنیان از تولید ناخالص ملی افزایش یابد که برای تحقق این امر راهکارهای مختلفی وجود دارد که یکی از آنها وارد کردن نوآوری و فناوری به شرکتهای بزرگ است.
وی افزود: این که چگونه می توانیم فناوری را در شرکتهای بزرگ عملیاتی نماییم، لازم است تا از مدیرانی که این شرکت ها را به موفقیت رساندند، بهره ببریم.
رئیس مجمع تشکل های دانش بنیان حفظ و صیانت از نیروهای انسانی متخصص را از دیگر مسایل مهم در سال مزین به نام "تولید؛ دانش بنیان، اشتغال آفرینی عنوان نمود و اظهار داشت: متخصص ترین افراد کشور در حوزه های دانش بنیانی و فناوری مشغول به فعالیت هستند و برای این افراد بیشتر از آنکه مسایل مالی مهم باشد، مشاهده نتیجه کارشان اهمیت دارد. برای این افراد مهم می باشد که مشکلی از جامعه را حل کنند و در کشور دیده و فهمیده شوند ولی متاسفانه در کشور، فضای دیدن شدن این افراد فراهم نیست و به بهانه های مختلف تلاش می شود تا این افراد چهره نشوند.
وی افزود: علاوه بر آن متاسفانه طرح های محدود کننده و سیاست هایی که بیشتر جنبه های بازدارنده دارند تا جنبه تشویق کننده، عرضه می شود.
این فعال حوزه فناوری با تکیه بر این که چنین رویکردهایی بیشتر باعث دلسرد شدن قشر جوان کشور می شود خاطرنشان کرد: به نظر من این بسیار مهم می باشد که در اتخاذ سیاست ‎ها به دنبال سیاست های بازدارنده نباشیم و این در شرایطی است که همه ما می دانیم که طرح ها و لوایح مختلفی در بخش های مختلف به صورت بازدارنده وجود دارد.
وی افزود: این امر حتی در مواردی که به درستی این سیاست های بازدارنده اتخاذ شده باشد، در کل جو ناامیدی را بوجود می آورد و این امر باعث خواهد شد که جوانان از کشور مهاجرت کنند و در سرنوشت و آینده کشور موثر نخواهند بود.
کلاهی با اشاره به اینکه در هر تصمیم گیری باید تصویر بزرگتر آینده کشور مد نظر باشد، اظهار داشت: ازاین رو لازم است تصمیمات بگونه ای اتخاذ شود که نیروی انسانی را از دست ندهیم و جوانانی که می توانند برای کشور گامی بردارند، برای کشور نگهداریم.1401/01/04
14:15:24
5.0 / 5
259
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
این با من - انجام پروژه
inbaman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت این با من محفوظ است

این با من

انجام پروژه های شما