آغاز آزمایش انسانی واکسن آلزایمر

آغاز آزمایش انسانی واکسن آلزایمر به گزارش این با من به تازگی ۲ واکسن برای بیماری آلزایمر در آزمایش های اولیه موفق بوده اند؛ اولین مورد در ارتباط با یک واکسن استنشاقی است که بزودی روی انسان آزمایش می شود و آزمایش های دومین واکسن روی موش موفق بوده است.به گزارش این با من به نقل از ایسنا، روزنامه «همشهری» در ادامه نوشت: بیمارستان بریگهام بوستون اعلام نمود که ایمنی و کارایی یک واکسن تنفسی را با هدف پیشگیری و کاهش بیماری آلزایمر آزمایش خواهد نمود. شروع فاز اول این کارآزمایی بالینی کوچک مقیاس بعد از نزدیک به ۲۰سال تحقیق، به رهبری هاوارد ال. واینر، یکی از مدیران مرکز Ann Romney انجام می شود.

این کارآزمایی شامل ۱۶شرکت کننده در سنین ۶۰تا ۸۵سال خواهد بود که همگی مبتلا به آلزایمر علامت دار اولیه هستند، اما در حالت کلی سالمند. این بیمارستان در یک نشست مطبوعاتی اعلام نمود که شرکت کنندگان ۲دوز از واکسن را به فاصله یک هفته دریافت خواهند کرد. فاز اول کارآزمایی بالینی برای تعیین ایمنی و میزان دوز داروی جدید طراحی شده است. اگر این مرحله خوب پیش برود، آزمایش بسیار بزرگ تری جهت بررسی اثربخشی آن لازم است.

این واکسن از ماده ای به نام پروتولین استفاده می نماید که سیستم ایمنی را تحریک می کند. این بیمارستان توضیح می دهد: «پروتولین برای فعال کردن گلبول های سفید موجود در غدد لنفاوی طرفین و پشت گردن طراحی شده است تا به مغز برسند و سبب پاکسازی پلاک های آمیلوئید بتا (پروتئین آلزایمر) شوند.»

واینر می گوید: «راه اندازی اولین کارآزمایی انسانی واکسن بینی برای آلزایمر یک نقطه عطف قابل توجه به شمار می آید. در طول ۲دهه گذشته، ما شواهد بالینی مرتبط را جمع آوری کرده ایم که تاثیر این واکسن بینی را برای بیماری آلزایمر نشان داده است. اگر آزمایش های بالینی روی انسان نشان دهد که این واکسن بی خطر و مؤثر است، می تواند یک درمان غیرسمی برای افراد مبتلا به آلزایمر باشد. همینطور می تواند زودتر از موعد جهت کمک به جلوگیری از آلزایمر در افراد در معرض خطر، تجویز شود.»

نتایج امیدوارکننده

همچنین گروهی از دانشمندان واکسنی ساخته اند که علایم آلزایمر را در موش هایی که از مشکلات این بیماری رنج می برند، می کاهد. مقاله در ارتباط با این کشف علمی در مجله Molecular Psychiatry انتشار یافته است. بیماری آلزایمر تقریباً دوسوم افراد مبتلا به زوال عقل را در بریتانیا تحت تاثیر قرار داده است. به همین خاطر، یک تیم تحقیقاتی در مرکز پزشکی دانشگاه گوتینگن و دانشگاه لستر با همکاری دانشمندان مؤسسه پژوهشیLifeArc برای توسعه یک رویکرد درمانی جدید به منظور یافتن علت اصلی زوال عقل، آغاز به کار کرده اند. این دانشمندان تاثیر تزریق آنتی بادی و یک واکسن مهندسی شده را روی ۲نوع موش که دارای خصوصیات بیماری آلزایمر بودند، بررسی کردند. این درمان ها، شکل کوتاه شده پروتئین آلزایمر(آمیلوئید) را هدف قرار می دهند که سایر داروهای فعلی آلزایمر، تابحال آنرا هدف قرار نداده اند.

آنچه کشف شد

محققان بعد از درمان، اسکن مغزی PET (نوعی تصویربرداری از مغز) موش ها را بررسی کردند. آنها دریافتند که این درمان، متابولیسم مغز را بهبود می بخشد و همینطور تعداد سلول های عصبی از دست رفته مغز را می کاهد. آنها همینطور دریافتند که موش ها برای انجام یک رفتار مشخص، بهتر عمل می کنند.

سوزان کولهاس، مدیر پژوهش های مرکز تحقیقات آلزایمر انگلستان می گوید: «اطمینان از فرآیند صحیح درمان های جدید برای عرضه گزینه های درمانی به افراد مبتلا به بیماری هایی مانند آلزایمر ضروری می باشد. حالا هیچ درمان تأثیرگذاری برای افراد مبتلا به آلزایمر در بریتانیا وجود ندارد.» او با این وجود می گوید: «در این تحقیق که به نظر می آید به صورت کامل و مؤثر روی موش های مبتلا به بیماری آلزایمر انجام شده، دانشمندان با استفاده از یک واکسن تزریقی، هدف موردنظر را یافتند که به بهبود متابولیسم در نواحی در رابطه با حافظه و تفکر در مغز کمک می نماید. نتایج اولیه در مورد انجام یک رفتار هم نشان داده است که حافظه و تفکر در موش ها بهبود یافته است.» کولهاس همینطور به این نکته اشاره می کند که «این نوع از درمان می تواند یک رویکرد جدید امیدوارکننده باشد که تابحال در آزمایش های بالینی داروهای آلزایمر بررسی نشده است.» این پژوهشگر ادامه می دهد: «مانند هر داروی جدید، این درمان باید به وسیله برخی از آزمایش های بالینی روی افراد صورت گیرد. درحالی که این کشف امیدوارکننده است، اما موفقیت این روش در انسان همچنان جای بحث دارد.» کولهاس بر این نکته هم تاکید می کند که «برای سرعت بخشیدن به تحقیقات در رابطه با زوال عقل، نگاههای جدید مانند این مورد باید در دستور کار قرار بگیرد. ما باید شاهد سرمایه گذاری مستمر در تحقیقات زوال عقل باشیم تا اطمینان حاصل نماییم که به این نوع تحقیقات اهمیت داده می شود.»

۲۰ سال

شـروع فاز اول کارآزمایی بالینی واکسن آلزایمر بعد از نزدیک به ۲دهه تحقیقات دانشمندان برای مبارزه با این بیماری صورت می گیرد.
1400/08/28
22:34:03
5.0 / 5
215
تگهای خبر: پژوهش , دانشگاه , شركت , علم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
این با من - انجام پروژه
inbaman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت این با من محفوظ است

این با من

انجام پروژه های شما