رئیس جهاد دانشگاهی مطرح كرد

انتقاد از سیاستمداران و بی توجهی به شورای انقلاب فرهنگی

انتقاد از سیاستمداران و بی توجهی به شورای انقلاب فرهنگی به گزارش این با من رئیس جهاد دانشگاهی با بیان اینکه در بحث تحقق اقتصاد دانش بنیان من مقصر را سیاستمداران می دانم می گوید: سیاست گذاران ما این حوزه را چندان جدی نگرفته اند. همینطور شورایعالی انقلاب فرهنگی را بعنوان سیاستگذاری که مدنظر مقام معظم رهبری است، قبول ندارند.


به گزارش این با من به نقل از ایسنا، حمیدرضا طیبی در مراسم پایانی بیست و هشتمین جشنواره کتاب سال دانشجویی و نوزدهمین جشنواره ملی رساله سال دانشجویی که روز دوشنبه (۲۴ آبان ماه) در تالار علامه امینی دانشگاه تهران برگزار شد، اظهار نمود: ما از توسعه علم و فناوری دو هدف عمده را دنبال می کنیم؛ یکی اقتدار اقتصادی دانش بنیان که منجر به سعادت دنیوی و رفاه مردم البته همراه با اخلاق و عدالت می شود و دیگری اقتدار دفاعی و نظامی. شاید در اقتدار دانش بنیان نظامی و دفاعی موفق بوده ایم اما در بحث اقتدار اقتصادی دانش بنیان موفق نیستیم و یا موفقیت های ما محدود است. چونکه آن جا یک فرماندهی واحد دارد و فرماندهی که نگاه روشنی به بحث علم و فناوری دارد و در جریان های سیاسی کشور به هیچ وجه برنامه هایش عوض نمی گردد. مقام معظم رهبری فرماندهی کل قوا را برعهده دارند. در حوزه مالی هم معمولاً به خاطر امنیت نگاه اقتصادی به آن نمی گردد.
او در ادامه اضافه کرد: در بحث تحقق اقتصاد دانش بنیان من مقصر را سیاستمداران می دانم، دانشگاه تولید علم کرده است و نشان داده می تواند علم را به فناوری تبدیل کند اما سیاست گذاران ما این حوزه را چندان جدی نگرفته اند؛ اولا ما احزاب چندان قوی ای نداریم که صاحب برنامه باشند و در زمینه علمی کشور به توافق نسبی رسیده باشند. متأسفانه گروههای سیاسی ما در هیچ مساله ای توافق ندارند و بر سر هر چیزی مشکل داریم و این سبب می شود به صورت طبیعی گردش سیاسی که ایجاد می شود، برنامه ها صفر شوند و مسؤلان هم تغییر می کنند و در کشور شرایط زیگزاگی داریم.


حمیدرضا طیبی با تاکید بر اینکه هر دولتی که می آید تلاش در وضعیت بهبود کشور دارد، اظهار داشت: در تعاریف برنامه های کشور، کشور احتیاج به برنامه های جامع بلند مدت و هماهنگی نهادهای مختلف دارد، که جامع و بلند مدت باشد و در گردش های سیاسی برنامه ها تغییر نکند؛ مشکلی که ما در کشور داریم. اما راهکاری که داریم؛ ما یک شورایعالی انقلاب فرهنگی داریم که سه مأموریت مهم و استراتژیک دارد؛ تحول در حوزه آموزش، تحول در حوزه علم و فناوری و تحول در حوزه فرهنگ که جزء زیرساخت های پیشرفت در همه کشورها هستند. سه سند نوشته شده اما موفق به اجرا نشده؛ چرا موفق اجرا نشده، چونکه دولت های ما شورایعالی انقلاب فرهنگی را بعنوان سیاستگذاری که مدنظر مقام معظم رهبری است، قبول ندارند. دولت های ما به علت اتکا به درآمد نفتی و عدم وابستگی به مردم به این مورد توجه ندارند، می خواهند هم سیاست گذار عالی باشند هم برنامه ریز اجرا، هم مجری و هم ناظر باشند. این نمی گردد. امام بزرگوار ما و رهبر عظیم الشان شورایعالی انقلاب فرهنگی را بعنوان شورایی متشکل از افرادی خارج از بدنه دولت و اعضای دولت تعبیه کردند و این شورا باید تقویت شود که بتواند هم سیاستگذاری ها را خوب انجام دهد و هم خوب نظارت کند و با تغییرات سیاسی برنامه ها را تغییر ندهد و نگذارد برنامه ها منحرف شود.
رئیس جهاد دانشگاهی سپس با تاکید بر اینکه ما ساختارها را داریم و یاید از ساختارها استفاده گردد اظهار نمود: دولت آقای دکتر رئیسی توجه ویژه ای به شورایعالی انقلاب فرهنگی دارد تا این نهاد بتواند نقش سیاست گذارانه خویش را در توسعه علمی فناورانه و آموزشی کشور به خوبی ایفا کند، اگر لازم است در برنامه ها تجدید نظری کند و بعد هم نظارت بر حسن اجرای آن داشته باشد و اگر لازم است دولت تغییراتی داشته باشد، آن نظرات را ارئه بدهد و از این ساختار که ساختار درستی است، استفاده نماید. امیدوارم در دوره جدید این مورد تحقق پیدا کند. ما در جهاد دانشگاهی سعی کردیم در حوزه توسعه فرهنگی و علمی و فناورانه اثبات نماییم کشور پتانسیل انجام کارهای بزرگ علمی و فناورانه را دارد.


منبع:

1400/08/24
15:27:33
5.0 / 5
77
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
این با من - انجام پروژه
inbaman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت این با من محفوظ است

این با من

انجام پروژه های شما