برنامه دانشگاه آزاد برای پشتیبانی از کسب وکارهای روستایی تدوین می شود

برنامه دانشگاه آزاد برای پشتیبانی از کسب وکارهای روستایی تدوین می شود به گزارش این با من قائم مقام معاونت تحقیقات، فناوری و نوآوری دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به اینکه گیاهان دارویی ظرفیتی بی نظیر در کسب و کارهای روستایی هستند، اظهار داشت: پشتیبانی از کسب وکارهای روستایی در دستور کار قرار گرفته و در آینده نزدیک سازوکارهای آنرا تدوین و عملیاتی خواهیم کرد.


به گزارش این با من به نقل از ایسنا، دکتر وحید ضرغامی با اشاره به اینکه درحال تدوین برنامه ای برای پشتیبانی از کسب و کارهای روستایی هستیم، اظهار داشت: با عنایت به گفتمان جدید دانشگاه آزاد اسلامی در حوزه کارآفرینی و حل مسائل کشور، معاونت تحقیقات، فناوری و نوآوری متولی تسهیل اموری است که می تواند منجر به روندهای توسعه گرا و بهبودبخش در فضای اقتصادی، کسب و کار، معیشتی، فناوری و نوآوری کشور شود.

وی ادامه داد: در همین راستا با تاکید ریاست دانشگاه آزاد اسلامی، پشتیبانی از کسب و کارهای روستایی در دستور کار قرار گرفته و در آینده نزدیک سازوکارهای آنرا تدوین و عملیاتی خواهیم کرد. در این بین گیاهان دارویی پتانسیل بی نظیری در حوزه کسب و کارهای روستایی دارد. ایران همچون کشورهایی است که نزدیک به ۸ هزار گونه گیاه در اقصی نقاط آن می روید و ۲۳۰۰ گونه آن معطر و دارویی است که ده ها گونه گیاه دارویی تنها مختص به سرزمین ایران است.
قائم مقام معاونت تحقیقات، فناوری و نوآوری دانشگاه آزاد ضمن اشاره به گردش مالی بیشتر از دویست میلیارد دلاری گیاهان دارویی در جهان اظهار نمود: متاسفانه به مانند خیلی از محصولات و منابع طبیعی ما گرفتار معضل خام فروشی هستیم، در برداشت و فروش گیاهان دارویی هم این محصولات بیشتر به صورت عمده و خام صادر می شود و ارزش افزوده خاصی برای کشورمان ایجاد نمی گردد. ازاین رو علاوه بر آموزش مهارت های کاشت و تولید گیاهان دارویی و نحوه برداشت آنها با به کارگیری فناوری و نوآوری های جدید، میتوان در بحث بازفرآوری محصولات ورود جدی تری داشت.
دکتر ضرغامی اظهار داشت: در برنامه جدید دانشگاه آزاد برای پشتیبانی از کسب و کارهای روستایی، مهارت آموزی در بخش گیاهان دارویی، بازفرآوری، بسته بندی و ایجاد زنجیره کاملی از تولید تا فروش، یکی از اقدامات اصلی خواهد بود. این اقدام علاوه بر توانمندسازی و ایجاد ثروت برای روستاییان، می تواند محاسن بسیاری در بخش های کلان داشته باشد. هم اکنون توسعه نامتوازن، سبب مهاجرت نیروی کار از روستا به شهرها و کلانشهرها شده است. با تدوین برنامه های هدفمند و منسجم برپایه فناوری های جدید، میتوان جوانان را در همان روستا نگاه داشت و روستا به مرکز اصلی تولید ثروت در کشور تبدیل گردد. امیدواریم با ورود دانشگاه آزاد اسلامی به این حوزه مهم، رسالت اجتماعی این دانشگاه را در برابر مردم به صورت عینی تر و ملموس تر ثابت نماییم.
وی خاطرنشان کرد: در معاونت تحقیقات، فناوری و نوآوری دانشگاه آزاد ابزارها و زیرساخت های نرم افزاری و سخت افزاری درحال اجرا و تدوین است تا زنجیره ای کامل از طریق حل ها برای مسائل عمده کشور و بخصوص در ارتباط با صنعت و جامعه داشته باشیم. سراهای نوآوری در استان ها، مراکز رشد در واحدها، شبکه آزمایشگاه ها و مراکز پژوهشی و تحقیقاتی و همینطور کارگاه های مجهز ظرفیتی را بوجود آورده تا دانشگاه آزاد بعنوان نهادی آموزشی بتواند تغییر پاردایم دهد و به سمت دانشگاه نسل سوم و چهارم حرکت نماید. در حوزه روستایی که فرصت های فروانی وجود دارد، ظرفیت دانشگاه آزاد خواهد توانست در جهت کارآفرینی هدفمند و ثروت افزایی به کار گرفته شود تا روستاییان با کسب مهارت ها و آموزش های لازم، تکنولوژی جدید را در کسب و کارهای خود به کار گیرند و یا کسب و کار جدیدی مبتنی بر پتانسیل های منطقه ای راه اندازی کنند.

منبع:

1400/08/20
13:52:24
5.0 / 5
254
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
این با من - انجام پروژه
inbaman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت این با من محفوظ است

این با من

انجام پروژه های شما